Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Własny set w internecie a prawa autorskie 2010/11/02 18:24 #10049

  • PagerPG
  • PagerPG Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 0
Czy zgodne z prawem jest zamieszczanie np własnych setów dj-skich w których zawiera się utwory innych wykonawców? Za wszelkie info z góry dziękuje :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Własny set w internecie a prawa autorskie 2010/11/02 21:00 #10051

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Oczywiście, że nie ;). Jeżeli nie masz pozwolenia/licencji to w większości przypadków nie możesz odtwarzać publicznie czegoś co nie jest Twoje a jest chronione prawem autorskim. Tak naprawdę mało kto tego przestrzega, stąd tyle mixów na youtube, ale pytasz to odpowiadam :). To nie ma znaczenia czy zmiksujesz kawałek czy umieścisz go osobno na serwerze - udostępniasz coś do czego nie masz praw poza odsłuchaniem w przypadku legalnej kopii. Jeżeli jesteś DJ w klubie, to z reguły opłącają oni wszelkie zaiksy, licencje, więc spokojnie możesz kompilować i grać publicznie mixy w tym danym klubie który "Cię" opłaca.

Pokręcone to wszystko jest bo potem dochodzi do takich sytuacji, że jesteś karany za promowanie jakiejś muzyki, ale takie prawa sobie zastrzegają reprezentanci komercyjnych muzyków.

Jeżeli chcesz mixować np. darmową muzykę na licencji Creative Commons to wystarczy przeczytać daną licencję, w większości przypadków możesz kompilować sety a nawet remixować, w wolnych mediach nikt nie stwarza wyżej wymienionych problemów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

O:Własny set w internecie a prawa autorskie 2010/11/02 21:47 #10053

  • 1nf3ct3d
  • 1nf3ct3d Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 97
  • Otrzymane podziękowania: 0
witam live set jest twoja tworczoscia , twoim dzielem i do tego dziela ty posiadasz prawa autorskie a nie kto inny jak tiesto czy guetta , bo np uzyles jego kawalkow w tym ze secie. .

masz prawo do rozpowszechniania twojego dziela tak jak to sie tobie podoba i od ciebie tylko zalezy w jaki sposob to zrobisz.

dodam jeszcze ze gdybys byl dj-em w klubie to powinienes zrobic liste uzytych kawalkow jakie wykorzystales w danym secie i zaplacic od tego oplate czyli tantieme . jako ciekawostke dodam , w klubach bardzo czesto mozemy zauwazyc ze stoja gramofony , te gramofony wcale nie sluza do puszczania muzyki bo dzis impreza w klubie to glownie cd playery i muzyka z cd , caly myk polega na tym iz nie musisz placic tantiemy jesli puszczasz utwory z plyt vinylowych

pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Własny set w internecie a prawa autorskie 2010/11/02 23:23 #10054

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Niestety, ale nie masz racji chyba w żadnym punkcie. Wiem co mówię, bo mam paru znajomych stałych rezydentów.

Kiedy składasz set jest on Twoim dziełem, ale jeżeli jest stworzony nie z własnych materiałów a osób trzecich co do których dzieł nie masz praw autorskich to nie masz prawa do rozpowszechniania tego. To jest raczej nie tyle oczywiste co logiczne nie tylko z punktu prawnego. Biorąc czyjeś rzeczy nie stają się one legalnie moje. Jak ktoś nie wierzy niech wrzuci takowy set ze znanymi komercyjnymi kawałkami na youtube, a gwarantuje, że jak algorytm przepuści to dźwięk zniknie po paru dniach.

Jak napisałem w poście - DJ w klubach nie płacą tantiemów a robią to właściciele klubów więc można puszczać w takim klubie każdą muzykę jaka jest opłacana.

Jeżeli gramofony stoją to najbardziej prawdopodobne jest, że DJ używa Serato, lub innych DVS. Mało kto w typowych klubach używa vinylów bo są drogie, za to znaczna część korzysta z właśnie DVS. Więc nie jest to pic na wodę, a nowoczesne wykorzystanie poczciwego sprzętu.

A i jeszcze co do vinyli - brak opłat grając z vinyli to mit społeczny ;). Prawa autorskie to prawa autorskie, jeżeli w klubie jest puszczana muzyka to właściciel musi odpalać tantiemy niezależnie czy puszcza z mp3, vinyla, CD czy czego tam DJ chce.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

O:Własny set w internecie a prawa autorskie 2010/11/03 18:58 #10058

  • PagerPG
  • PagerPG Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 0
Wypowiedz Użytkownika NEX jest według mnie najbardziej przedstawiająca rzeczywistość prawa autorskiego. Na tyle na ile udało mi się jeszcze poczytać na googlach, prawa autorskie dotyczą wszystkiego co zostało stworzone a więc nic nie może zostać wykorzystane bez zgody autora. W muzyce jest to według mnie trochę przesadzone bo czasami ktoś przecież wyłącznie promuje utwory i nie czerpie z nich korzyści a mimo to może ponieść za to konsekwencje.

Bardzo Dziękuje Wszystkim Za pomoc. :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Własny set w internecie a prawa autorskie 2010/11/03 20:27 #10060

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
To dlaczego po sieci lata od ch*ja setów i je można spokojnie trzymać? :)
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Własny set w internecie a prawa autorskie 2010/11/03 20:48 #10061

  • PagerPG
  • PagerPG Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 0
Najwidoczniej sety nie są czymś tak bardzo negatywnym bo w końcu promują dane utwory... :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Własny set w internecie a prawa autorskie 2010/11/03 20:51 #10062

  • Pietia
  • Pietia Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
psysutra napisał:

To dlaczego po sieci lata od ch*ja setów i je można spokojnie trzymać? :)


Dobrze wiemy że te zamieszczane są tam niezgodnie z prawem. Nad Internetem nie ma kontroli, zgłoszenie odpowiednim "służbom" o przetrzymywaniu na ich serwerach (serwerach publicznych) plików chronionych prawem autorskim prawdopodobnie zobliguję właściciela serwera do usunięcia plików objętych ochroną. Jednakże na miejsce tego pliku pojawi się 10 kolejnych na innych serwerach.
Walka z wiatrakami.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Zasilane przez Forum Kunena