Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

Odp: Equalizacja brzmienia a mix 2012/11/07 23:20 #18075

  • hiphop14
  • hiphop14 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forumowicz
  • Złoty forumowicz
  • Posty: 176
  • Otrzymane podziękowania: 1
Do hnk
Dobre rozmieszczenie instrumentów w przestrzeni, " wyczyszczenie " ich lub podbicie musi być zależne od wtyczek Waves czy jakichkolwiek innych? Pytam bo ja od samego początku korzystam tylko z wbudowanych wtyczke FLS, a zamierzone efekty przeważnie zawsze uzyskuje. Warto szukać innych wtyczek? Dają dużo lepsze efekty?

Co do tematu zgadzam się z N.E.Xem, dobrze wykręcony każdy instrument w mixie nie potrzebuje efektów, na jeden instrument nałoże reeverb, drugi zostawie tak jak jest, nie ma określonej reguły. Co do przycinania rzadko zdarzyło mi się coś przyciąć więcej niż 6 dB i zawsze opieram się tylko i wyłącznie na słuchu, zbyt bardzo poprzycinane instrumenty equalizerem sprawiają pustkę, a przecież muzyka ma w całości brzmieć ciepło :)

Do N.E.X
Możesz mi napisać co to za efekt ten exciter? Często sie sprawdza?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez hiphop14.

Odp: Equalizacja brzmienia a mix 2012/11/08 00:02 #18076

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Exciter to efekt który "nasyca" brzmienie dodatkowymi harmonicznymi i wprowadza różne delikatne pożądane przesterowania. Programowe algorytmy są różne ale głównie naśladują urządzenia sprzętowe. Dla przykładu Soundgoodizer w FL Studio nie jest tego typu wtyczką, to są tylko 4 presety z wtyczki Maximus która jest kompresorem. Inna nazwa takich styczek to może być "Saturation" i tym podobne.

Darmowe narzędzia tego typu, które naprawdę są godne uwagi, robi Bootsy na stronie Variety of Sound. Jego najnowsze dzieło znajdziesz na tegorocznym KVR DC 2012 i jest to właśnie Exciter po nazwą Thrillseeker XTC obudowany na EQ :). Inne narzędzia tego typu które spełniają tę funkcję to Thrillseeker LA (kompresor), FerricTDS (procesor dynamiki), Density mkIII (bus kompresor), BootEQ mkII (EQ), Tessla PRO (który ma stary algorytm, zostanie niedługo poprawiony po DC).

Żeby jednak z tego korzystać trzeba przeczytać dołączony manual. Każda wtyczka działa inaczej i nawet jeżeli wydaje się prosta, to tak naprawdę wcale tak nie jest. Wiele progów jest poukrywane i trzeba się po prostu dowiedzieć co zrobić aby osiągnąć pożądany efekt. W niektórych trzeba przesterować sygnał, w innych regulować pokrętłem input oraz output, jeszcze w innym wystarczy dopasować samą saturację. Ważne jest też miejsce w miksie, czy wtyczka działa najlepiej na sumie kilku kanałów, poszczególnych ścieżkach czy może na głównej sumie. Inaczej mówiąc trzy możliwości - na Track, na Bus i na Master. No więc jak wcześniej, manual, manual i jeszcze raz manual.
Za tę wiadomość podziękował(a): hiphop14

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Zasilane przez Forum Kunena