5Czy wiesz, że Fl Studio pozwala na zapis ustawień stanu poszczególnych ścieżek insertowych miksera a przez to ich przywołanie na dowolnej ścieżce konsoli?

Mixer track state to zapis ustawień pojedynczej ścieżki, na który składają się wszystkie wpięte FX-y, ich ustawienia, poziomy głośności, wartości panoramy. Wszystkie te dane magazynowane są w pliku z rozszerzeniem *.fst.

Powyższa cecha okazuje pomocna, gdy posiadamy swoje ulubione ustawienia łańcucha wpiętych na danym kanale wtyczek. Jest to oszczędność czasu, ponieważ nie ma konieczności ładowania oraz ustawiania poszczególnych pluginów.

W jaki sposób zapisać do pliku konfigurację danego kanału insertowego miksera w fl studio?

 1. Otwieramy okno miksera, po czym przechodzimy do ścieżki, której stan chcemy zapisać
 2. Klikamy prawym przyciskiem myszy wybierając z menu‘File -> Save mixer track state as…
 3. 5
 4. Przechodzimy do folderu, w którym dokonujemy zapisu ustawień (do pliku z rozszerzeniem *.fst) Domyślnie w Fl-u jest folder FL Studio\Data\Patches\Mixer, jednakże może to być również Twój własny

  5

 5. Wszystkie ustawienia poszczególnych slotów miksera zapisywane są do formatu *.fst (w tym informacja o kolejności pluginów, w slotach fx, ustawienia pluginów, poziomy głośności ścieżek ustawienia panoramy itd.”
 6. 5

Aby przywrócić ustawienia stanu danej ścieżki insetowej miksera należy:

 1. Zlokalizować zapisany plik używając explorera Windows, bądź korzystając z Browsera (przeglądarki)
 2. Przeciągnąć plik na wybraną ścieżkę insertową bądź skorzystać z podręcznego menu (klikając prawym przyciskiem myszy na ścieżce, po czym wybierając z menu ‘File -> Open mixer track state…’

 5

Prosta sztuczka, a jakże przydatna, pozwalająca zaoszczędzić wiele czasu.

Skoro już mowa o mikserze warto zaznaczyć, że ustawienia poszczególnych stanów ścieżek miksera można kopiować pomiędzy insertami (bez konieczności wcześniejszego zapisu ich stanu).

W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na ścieżkę źródłową, po czym wybieramy na pozycję File i nie zwalniając przycisku myszy przeciągamy kursor nad pozycję ‘Save mixer track state as…’. Upuszczamy plik w chwili, gdy ten znajdzie się nad docelowym wejściem, insetwym miksera.

5

Opisana powyższej sztuczka to jeden z szybszych sposobów na skopiowanie/wklejenie łańcucha efektów oraz ich ustawień na inną ścieżkę.

 1. Klikamy prawym przyciskiem myszy wybierając z menu‘File -> Save mixer track state as…