tracktionTracktion 5 (znany również jako T5), cyfrowe studio z pełnym wsparciem dla wtyczek VST/AU od teraz załkowicie za darmo! dla użytkowników systemów Windows, Mac oraz Linux.

Podobna sytuacja miała miejsce w roku 2015 kiedy to Tracktion 4 przemianowano na wydanie darmowe (freeware DAW). Powyższy news będzie dla mnie doskonałą okazją do opracowania tekstu poświęconemu najlepszym darmowym środowiskom DAW.

Wiadomość jest o tyle elektryzująca, że Tracktion 5 to najlepiej dopracowane wydanie, które możemy pobrać ze strony producenta – trzeba dodać pełne wydanie, bez jakichkolwiek ukrytych ograniczeń, które do tej pory wycenione było na kwotę 60 dolarów.

 

tracktion-5-free

Muszę przeyznać, że wcześniej nie korzystałem z oprogramowania Tracktion 4, ponieważ jego architektura znacznie różniła się od tej, którą reprezentują inne środowiska DAW. Spędzając jednak kilka godzin na testach T5 mogę stwierdzić, że program naprawdę mi się podoba. Przykładowo, ładowanie pluginów odbywa się metodą “przeciągnij i upuść” z panelu przeglądarki (browser) bezpośrednio na ścieżki. Istnieje również możliwość zapisu łańcucha wtyczek na potrzeby innych projektów (co pozwala oszczędzić czas).

Interfejs użytkownika jest bardzo nowoczesny. Użytkownik stale wspomagany jest systemem podpowiedzi (tzw. tooltips), które pojawiają się za każdym razem, kiedy umieścimy kursor nad danym komponentem programu (system podpowiedzi można oczywiście dezaktywować).

Na pokładzie Tracktiona 5 znajdziemy kilka wirtualnych efektów (bardzo prostych jednakże użytecznych), jak również sampler. Największą zaletą aplikacji nadal pozostaje możliwość ładowania wtyczek VST czy AU (za równo instrumentów jak i efektów).

Tracktion 5 daje nam również możliwość rejestrowania danych audio z zewnętrznych źródeł, który później możemy poddać edycji.

W ramach projektu mamy możliwość zamieszczenia nieograniczonej ilości ścieżek audio oraz MIDI. Otrzymujemy również pełne wsparcie dla automatyki, czy możliwości synchronizacji z materiałem wideo.

Na pokładzie znalazł się również podstawowy algorytm time-stretchingu, system zamrażania ścieżek i wiele wiele więcej.

Aby pobrać aplikację należy odwiedzić stronę producenta i skorzystać z przycisku “Get Yours Now”. Następnie podajemy swój adres mailowy, ustanawiamy hasło do konta użytkownika a następnie klikamy w link. Po zainstalowaniu programu, uruchamiamy go i wprowadzamy dane (email i hasło) – po czym restartujemy program.

T5 pobieramy przechodząc na stronę Tracktion (Wielkość pobieranego pliku 6,91 MB)