Native Instruments - Maschine v1.5 Firma Native Instruments zapowiedziała dostępność zaktualizowanej wersji wtyczki Maschine v1.6 -  maszyny perkusyjnej odpowiedzialnej za kreowanie ścieżek sekcji perkusyjnej. Aktualizacja jest o tyle istotna, iż wnosi wiele znaczących zmian funkcjonalnych. Poprawiona integracja z aplikacją typu host, nowe funkcje w zakresie próbkowania, rozszerzona biblioteka brzmień i wiele wiele więcej, a to wszystko za darmo dla wszystkich zarejestrowanych użytkowników wtyczki Maschine. NI Maschine 1.6 przeczyta niemal wszystkie programy pochodzące dowolnych modeli  typu MPC jakie kiedykolwiek pojawiły się na rynku. Oprócz możliwości importowania programów z Akai MPC w wersjach 500, 1000, 2000 (XL), 2500, 3000 i 4000 doskonale sprawdzi się jako emulator MPC-60 czy SP-1200.

Zwiększone możliwości w zakresie integracji ze środowiskiem daw to jeszcze większe możliwości wykorzystania automatyki, makrokontroli, eksportu paternów MIDI z wykorzystaniem funkcji przeciągnij oraz upuść czy bezpośrednim rejestrowaniem zdarzeń, których źródłem jest wtyczka Maschine. Potężne możliwości w zakresie próbkowania w czasie rzeczywistym, rozszerzone możliwości w zakresie dzielenia próbek na plasterki, zwiększone możliwości w zakresie mapowania czynią pracę z Samplerem jeszcze bardziej intuicyjną. W najnowszej odsłonie wtyczki Maschine znajdziemy szereg narzędzi  na potrzeby głębokiej edycji audio (o charakterze destrukcyjnym).

Na potrzeby NI Maschine rozszerzono bibliotekę brzmień o kolekcje: Abbey Road 60s & 70s Drums (znakomite próbki piana oraz gitarowe brzmienia basowe), próbki akustycznych instrumentów smyczkowych z kolekcji Session Strings, oraz starannie wyselekcjonowane próbki pochodzące z instrumentu MPC-60: zestawy perkusyjne hip hop.

Praktyczne zastosowanie wtyczki Maschine w procesie tworzenia beatów perkusyjnych można zgłębić w prezentowanym przez F. Majora filmie demonstracyjnym zamieszczonym w serwisie YouTube.
[Aktualizacja: 30-03-2011] Native Instruments przedstawił szczegóły na temat aktualizacji oprogramowania Maschine v1.6
Poniżej prezentujemy listę zmian wprowadzonych razem z aktualizacją.

 • Zwiększono liczbę slotów na efekty maksymalnie 4 na masterze, 3 na brzmienie, oraz 4 na grupę)
 • Funkcja "Pad Link" z możliwością grupowana padów oraz opcją Master/Slave
 • Opcja Swing dla poszczególnych brzmień
 • Możliwość zmiany nazwy próbki
 • Dodano możliwość nadawania nazw klipom
 • Usprawniono funkcję przeciągnij I upuść na potrzeby mapping próbek
 • Dodano możliwość importu
 • Dodano możliwość przesuwania zdarzeń do siatki podczas operowania myszką
 • Zwiększono liczbę wejść/wyjść audio do 16 kanałów stereo
 • dodano pełne wsparcie dla 64 bitowego systemu Mac OS X
ni maschine

[Aktualizacja: 29-10-2011] Native Instruments zaprezentował nowe rozszerzenie przeznaczone dla maszyny perkusyjnej Maschine oraz Maschine Mikro o nazwie True School zapowiadając jednocześnie ciekawą promocję (Free Expansion Offer), która polega pozyskaniu zupełnie za darmo dwóch dowolnie wybranych rozszerzeń z chwilą zakupienia wtyczki Maschine oraz jednego przy zakupie Maschine Mikro. Oferta obowiązuje od 27 października do 31 grudnia). Aktualnie w ofercie producenta znajdziemy następujące pozycje:

 • Transistor Punch,
 • Vintage Heat
 • True School

[Aktualizacja: 25-07-2012] Native Instruments rozpieszcza użytkowników aplikacji: Maschine oraz Maschine Mikro serwując im rozszerzenie Raw Voltage i na tym kończą się dobre wiadomości. Zła jest taka, że za rozszerzenie trzeba zapłacić $59 / €49. Dodatkowe informacje znaleźć można na stronie native-instruments.com/free-expansions

[Aktualizacja: 25-09-2012] Kolejna aktualizacja wtyczki Maschine w wersji 1.8 przynosi zmiany w postaci implementacji systemu kodowania, co zdecydowanie ułatwia w poruszaniu się w gąszczu barw, patternów, projektów. Tym można przydzielić dowolny schemat kolorów, które mają swoje odbicie w barwie przycisków pad. Co więcej, dzięki nowemu oprogramowaniu możliwy będzie time stretching oraz pitch shifting w trybie offline. Wspomnieć należy również o nowych efektach w postaci efektu Transient Master.


Źródło: Native Instruments / Maschine