the bestKontynuujemy temat poświęcony budowaniu wirtualnego studia na bazie darmowego oprogramowania VST. Na dziś przygotowałem zestawienie najciekawszych darmowych odtwarzaczy próbek (best free sampler VST plugins) działających w środowiskach Windows oraz Mac.

Lista darmowego oprogramowania do odtwarzania sampli

Oto naciekawsze darmowe propozycje:

  • Grace producenta One Small Clue (Windows)
  • LinuxSampler producenta The LinuxSampler Project (Linux, Windows)
  • Sforzando producenta Plogue (Mac, Windows)
  • Shortcircuit 1 producenta Vember Audio (Windows)
  • TX16Wx producenta CWI Technology (Mac, Windows)

Bez wątpienia, najlepszym darmowym samplerem na dzień dzisiejszy jest wtyczka Grace firmy One Small Clue. Wprawdzie, nie znajdziemy w niej kilku co bardziej zaawansowanych funkcji, które obecne są w komercyjnych odpowiednikach (czy też darmowych Shortcircuit 1 oraz TX16Wx) mimo to sampler Grace należy docenić za prostotę!

grace-sampler-free

 

DARMOWY Grace Sampler VST firmy One Small Clue – zrzut ekranu

Poza typowymi narzędziami do edycji próbek, Grace odznacza się bogatą sekcją modulacji, która przekształci statyczne próbki w żywe i bardzo bogate sonicznie. Na pokładzie znajdziemy świetne filtry, dwa sekwencery, oraz kontrolery XY (na potrzeby pracy Live).

Moim numerem dwa jest Shortcircuit 1 firmy Vember Audio. Prace nad samplerem prowadził utalentowany chłopak, który w późniejszych latach programował dla Abletona a obecnie zajmuje się rozwojem produktów w ramach Bitwig Studio. Shortcircuit 1 posiada wszystko, czego moglibyśmy wymagać od samplera (wsparcie dla multitimbral, wsparcie dla szerokiego wachlarza formatu plików: WAV, SFZ, SF2, Akai, REX).

shortcircuit

Shortcircuit 1 firmy Vember Audio– zrzut ekranu

TX16Wx jest kolejną propozycją dla osób pracujących w środowisku Windows, która stylizowana jest na sprzętowe klasyki. Początki pracy z aplikacją mogą być trudne, dlatego polecam zapoznać się z instrukcją.

Sampler współpracuje z plikami WAV, SF2 oraz AIFF.

tx16wx

TX16Wx firmy CWI Technology – zrzut ekranu

Należy wspomnieć, że TX16Wx to jedyny sampler kompatybilny z systemem Mac OS

 

To wszystko na dziś. Życzę dużo zabawy oraz owocnej pracy.

Zachęcam do dzielenia się linkiem do powyższego tekstu na portalach społecznościowych, forach audio czy własnej stronie.