Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

REAPER w wersji 5.0 dostępny! 2011/06/18 06:30 #12708

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
No panowie - w końcu zakończyłem poszukiwania idealnego DAW'a :). Jak można było zauważyć od jakiegoś czasu narzekałem dosyć znacznie na brak w FL Studio wielu potrzebnych mi funkcji. O ile owoc świetnie nadaje się do szybkiej pracy na samplach (step sequencer, szybka obróbka i przekształcanie) o tyle komponowanie przy pomocy MIDI to ciężka robota ze względu na taką a nie inną konstrukcję patternową która się po prostu nie sprawdza. Stabilność i lekkość programu też nie powala. W dodatku FL nie posiada praktycznie żadnej synchronizacji z obrazem - FL Video Player odtwarza sobie wideo tak jak chce i nie pozwala nam na żadną kontrolę, oś czasu nie istnieje, markery także.

W związku z tym, że te funkcje są mi niezbędne musiałem poszukać alternatywy. Jest nią bijący ostatnio rekordy popularności REAPER :). Ciągle słyszałem o tym DAW'ie, o tym jak szybko się rozwija, o tym jaką uczciwą politykę prowadzą twórcy (brak zabezpieczeń, zaufanie i niska cena), o tym że jest bardzo lekki i nie posiada zbędnych śmieci dołączonych do zestawu czy to, że potrafi niemal wszystko. Dałem mu w końcu szansę - zainstalowałem demo, obejrzałem masę tutoriali video, przekartkowałem instrukcję i muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem.



Interfejs w REAPERze przypomina ten tradycyjny jaki można znaleźć w Cubase, Pro Tools, Logic czy Sonar. Pozory wcale nie mylą - funkcjonalność ma niemal tak ogromną jak powyższe programy :). Jest wiele ludzi którzy przesiedli się z wyżej wymienionych flagowych aplikacji właśnie na REAPERa. Gdyby opisać tego DAWa jednym równaniem było by to: Cubase - wbudowane instrumenty i efekty = REAPER :). Tak jak wcześniej wspomniałem program jest do granic możliwości odchudzony - dostajemy czystego DAW'a z wieloma możliwościami bez zbędnych dodatków. Od niedawna jest jednak w pakiecie zestaw wtyczek efektowych ReaPlugins który jest dosyć dobry. Cała magia jednak polega na tym, że korzystamy z tego co mamy i z czego potrzebujemy :).

Co potrafi REAPER? Za mało czasu aby opisywać każdą funkcję jaką odkryłem a jest ich naprawdę sporo (spokojnie z 2x tyle co FL Studio, może zastąpić albo uzupełniać) jednak wymienię te najważniejsze z mojego punktu potrzeb :). Może kogoś zainteresuje też ten DAW.

- Obsługa każdego rodzaju wideo (odtwarza wszystko co odtworzy system - potrzebne zewnętrzne kodeki, np. FFmpeg)
- OŚ czasu z wieloma ustawieniami, dostępna OŚ G:M:S:K (godzina:minuta:sekunda:klatka) do precyzyjnej edycji wideo, markery
- Podstawowa edycja materiału wideo jak cięcie i sklejanie wraz z obróbką audio oczywiście
- Standardowa budowa ułatwiająca tradycyjne nagrywanie śladów jak i komponowanie przy pomocy MIDI, z audio i loopami radzi sobie nie gorzej niż sławny ACID
- Brak rozróżnienia typów ścieżek i kanałów w mikserze dzięki czemu podobnie jak w FL Studio jeden ślad może zawierać tak MIDI jak i audio.
- Freezowanie ścieżek odbywa się bardzo szybko, wystarczy tylko wybrać odpowiednią opcję. Właśnie tutaj brak typów ścieżek pokazuje swoje możliwości - zamiast MIDI pojawią się dodatkowe audio a wszelkie instrumenty są wyłączane aby oszczędzić zasobów procesora. Kiedy nadejdzie potrzeba można bardzo szybko przełączyć się do MIDI i poprawić co trzeba.
- Ogromne możliwości sendowania ścieżek. Można łączyć wszystko ze wszystkim bez żadnych ograniczeń, dostępny jest nawet osobny panel do sendowania (podobny do tego jaki ma Sytrus).
- Możliwy wybór parametrów nagrywania jak i eksportowania od rozdzielczości bitowej po częstotliwość (oczywiście w obrębie dostępnych przez sprzęt).
- Bardzo przyjazny system organizacji projektów. Wszystko można nazwać, posegregować i poukładać tak jak potrzeba. Dodatkowo można kolorować każdą ścieżkę oraz grupować na foldery i podfoldery co jest bardzo przydatne do rozbijania na kilka kanałów jednej wtyczki albo pisania wielu ścieżek MIDI do jednego instrumentu.
- Załadowanie instrumentów wielowyjściowych jak NI Kontakt czy EW Play powoduje (lub nie, jest pytanie czy tego użytkownik chce) automatyczne utworzenie ścieżki podstawowej z wtyczką jak i poszczególnych następnych ścieżek z wszystkimi dostępnymi wyjściami stereo. Pozostaje tylko wybrać instrumenty, przypisać MIDI i można grać :).
- Stabilność i lekkość - jeszcze ani razu program mi się nie zawiesił co niestety często się dzieje w przypadku FL Studio. Zajmuje bardzo mało pamięci i na starcie praktycznie wcale nie obciąża sobą systemu (co zostawia więcej miejsca dla instrumentów i efektów).
- Ogromne preferencje, praktycznie wszystko można ustawić i dostosować według potrzeb.

Uff... Zmęczyłem się tym wymienianiem :). Jest tego znacznie, znacznie więcej. Kto będzie zainteresowany może pobrać wersję demo, która działa nieograniczoną ilość czasu bez żadnych ograniczeń i przetestować we własnym zakresie. Polecam :).

Cena programu to $40 za Discounted License przeznaczoną dla użytkowników indywidualnych jak i małych firm oraz Full License za $150 bez żadnych ograniczeń licencyjnych. Na Discounted można zarobić $20 000 rocznie co przekłada się na ponad 4,5 tyś zł miesięcznie przy dzisiejszym kursie 2,8 zł za dolar amerykański :). Ceny wzrosną odpowiednio do $60 i $220 po wydaniu wersji 4 programu która ma pojawić się za kilka tygodni. Jednak nie ma co czekać ponieważ kupując licencję na wersję 3 dostajemy darmowy upgrade aż do 4.99 co wystarczy na dosyć znaczny czas.

Program nie posiada żadnych zabezpieczeń - kupując dostajemy klucz licencyjny w formie pliku do zaaplikowania w aplikacji. Pobieramy program, zachowujemy klucz i możemy cieszyć się funkcjonalną aplikacją na zawsze bez żadnego rejestrowania się, odnawiania licencji czy iLoków.

reaper.fm/

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

REAPER w wersji 5.0 dostępny! 2011/06/19 09:16 #12719

  • Lecter
  • Lecter Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 139
  • Otrzymane podziękowania: 3
Ostatnio jak z kapelą zajechaliśmy do studia to nasz realizator strasznie RIPERA zachwalał :) Może kiedyś się przerzucę aczkolwiek będzie mi brakowa ło wielu wtyczek z FL właśnie.
deus ex machina!
www.myspace.com/lecterpl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

REAPER w wersji 5.0 dostępny! 2011/06/19 09:18 #12720

  • Pietia
  • Pietia Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
Bardzo dobrze, że konkurencyjne aplikacje tak prężnie się rozwijają, zawsze jest to motywacja do działania pozostałych firm zajmujących się programowaniem DAW-ów, a jednocześnie możliwość podpatrzenia pewnych rozwiązań, które sprawdzają się w praktyce.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

REAPER w wersji 5.0 dostępny! 2011/07/24 20:41 #13094

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Zobaczcie moje ostatnie odkrycie i to zużycie procesora:



I porównajcie z tym:



Screen robiony w stanie spoczynku tylko z jednym pluginem, który od jakiegoś czasu mi się spodobał lecz FL Studio uniemożliwiał mi jego używanie na każdej konfiguracji na jakiej go odpaliłem. W stanie używania wtyczki [Play] pod REAPERem jest niecałe 5% gdzie w FL ponad 28%. Jestem w szoku jak FL studio podbija zużycie każdej wtyczki. Chłopaki powinni nad tym popracować w pierwszej kolejności i mam nadzieję, że wersja 11 będzie pod szyldem optymalizacji, a nie nowego interfejsu.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

REAPER w wersji 5.0 dostępny! 2011/07/24 21:50 #13096

  • Lecter
  • Lecter Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 139
  • Otrzymane podziękowania: 3
nex, daj im ten przykład na forum!
deus ex machina!
www.myspace.com/lecterpl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

REAPER w wersji 5.0 dostępny! 2011/07/24 22:01 #13097

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Obawiam się, że fanboye mnie zjedzą tak jak to było w przypadku konkursu ;).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

REAPER w wersji 5.0 dostępny! 2011/08/04 13:38 #13251

  • Pietia
  • Pietia Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
Dla wszystkich zainteresowanych - warto dodać, że Reaper w wersji 4.0 jest już dostępny. Lista zmian jest bardzo pokaźna . Myślę, że zainteresowani przestudiują ją w całości i dokonają oceny na ile są one rewolucyjne.

Warto dodać że w ciągu najbliższych dni ukaże się aktualizacja (v4.01)
Źródło: www.reaper.fm/

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

REAPER w wersji 5.0 dostępny! 2011/08/30 17:43 #13658

  • Pietia
  • Pietia Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
Cockos udostępnił kolejną aktualizację dla oprogramowania Reaper (v4.02)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zasilane przez Forum Kunena