Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT:

Jak zadawać pytania na forum - poradnik 2009/05/18 19:50 #4316

 • Pietia
 • Pietia Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Master
 • Master
 • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
 • Posty: 4815
 • Otrzymane podziękowania: 189
Zanim zadasz pytanie

Przemyśl dokładnie kwestię, którą chcesz przedstawić.

Zastanów się, czego oczekujesz po odpowiedzi.

Uzmysłowienie sobie tego pomoże Ci lepiej sformułować pytanie.

Pamiętaj jednocześnie, że nie ma złych pytań. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i mamy prawo nie znać się na niektórych kwestiach.


Temat

Temat to prawdopodobnie najważniejsza część Twojego pytania. Niestety temat jest często zaniedbywany, przez co - uwaga - może zniechęcić odpowiadających.

Precyzyjny temat zmotywuje i zachęci odpowiadającego do przeczytania pytania. Pamiętaj, że temat jest tym, po czym przede wszystkim odpowiadający odnajdują pytanie, na które chcą odpowiedzieć.

Tematy "Pomocy!!!", "Czy ktoś może mi pomóc?!", "Problem" czy "?????" nic tak naprawdę nie wyrażają, przez co odpychają odpowiadających, którzy omijają pytania z takimi tematami. W dodatku nasi moderatorzy takie pytania będą usuwać.

Temat powinien nawiązywać do treści przedstawianego przez Ciebie problemu, w kilku słowach przedstawiać, czego pytanie dotyczy.

Jeśli masz problem z wymyśleniem sensownie brzmiącego tematu, spróbuj chociaż wpisać kilka słów kluczowych.


Możesz dodać krótką adnotację odnośnie problemu, szerzej go przedstawić. Pokażesz przez to, że zależy Ci na odpowiedzi, a dodatkowo nakreślisz odpowiadającemu wizję sytuacji i ułatwisz udzielenie odpowiedzi.

Innymi słowy - ludzie pomogą Ci z przyjemnością, ale tylko wtedy, gdy od razu będą wiedzieli, czego poszukujesz. A to właśnie temat wiadomości jest pierwszym sygnałem, który wysyłasz z prośbą o rozwiązanie problemu.

Treść pytania

Sama treść pytania jest oczywiście nie mniej ważna niż jego temat.

Musisz tu jak najdokładniej opisać dręczący Cię problem, zakreślić sytuację, by odpowiadający jak najlepiej zrozumiał, jakiej odpowiedzi potrzebujesz.

Pamiętaj, że odpowiadającemu będzie łatwiej udzielić Ci odpowiedzi gdy napiszesz, co już wiesz, lub czego się domyślasz.

Pytania, których zadać nie wolno

Jako zadający pytanie musisz wiedzieć, że są kwestie, których w serwisie poruszyć nie można. Wierzymy, że jako człowiek inteligentny nie będziesz rozpowszechniać treści niezgodnych z Regulaminem .

Jeśli jednak zdecydujesz się sprawdzić, jak sprawnie działają Moderatorzy, Twoje pytanie zostanie skasowane, a konto może zostać zawieszone.

Pamiętaj o wyborze odpowiedniej kategorii

To ważne, by Twoje pytanie znalazło się w kategorii, do której pasuje.

Dzięki temu zyskasz większe prawdopodobieństwo, że odpowiadający znajdą Twoje pytanie i na nie odpowiedzą.

Jeśli masz problem z dopasowaniem pytania do kategorii wybierz tę, która najbliższa jest tematowi Twojego pytania.

Pisz po polsku

Zadając pytanie pamiętaj o zasadach polskiej pisowni.

Zawsze lepiej poświęcić chwilę na sprawdzenie w słowniku, jak dane słowo się pisze, niż napisać z błędem, sprawiając na wstępie złe wrażenie i odpychając od siebie odpowiadającego.

Na pytania z błędami ortograficznymi i napisanymi niechlujnie mało kto ma ochotę odpowiadać.

Zadbaj o to, by Twoje pytanie było poprawne językowo. Staramy się zwracać do siebie nawzajem swobodnie, i jednocześnie precyzyjnie i bezbłędnie.

Nie proś o odpowiedzi na prywatny adres

Rozwiązanie problemu powinno być jawne. Być może vsti.pl będzie przeglądał ktoś, kto znajdzie się w podobnej do Twojej sytuacji i znajdzie gotowe rozwiązanie.

Dodatkowo niekompletna odpowiedź udzielona "publicznie" zostanie uzupełniona przez innych odpowiadających.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Strona:
 • 1
Zasilane przez Forum Kunena