0aMetronom (miaromierz, taktomierz) - urządzenie mechaniczne lub elektroniczne służące do dokładnego podawania tempa utworu muzycznego. Przyrząd używany podczas ćwiczeń muzycznych oraz komponowania.

Metronom mechaniczny wynaleziony został w 1816 r. przez J. N. Mälzla. Starsze wersje posiadały charakterystyczną drewnianą obudowę w kształcie zbliżonym do ściętego ostrosłupa, w XX wieku do obudowy stosowano ebonit lub plastik. Zbudowany jest z mechanizmu zegarowego napędzanego sprężyną oraz wystającego do góry wahadła będącego jednocześnie skalą, po której przesuwać można ciężarek, umieszczając go przy zadanej wartości tempa. Wahadło przechodząc przez środkowe położenie wydaje charakterystyczny, dość głośny stuk. Skala jest wycechowana od 40 do 208 wychyleń wahadła na minutę, co odpowiada stosowanej współcześnie mierze uderzeń na minutę (BPM). W niektórych wersjach dodatkowo montuje się dzwonek, który akcentuje co drugie, co trzecie lub co czwarte uderzenie. Metronom w niemal niezmienionej formie przetrwał do naszych czasów, choć coraz częściej korzysta się z jego elektronicznych odpowiedników.

Źródło: Wikipedia

Jak jaki sposób aktywować/dezaktywować metronom w Korgu pa4x?

Wystarczy nacisnąć przycisk METRO z poziomu płyty czołowej instrumentu.

0

Na wyświetlaczu ukaże się okno jak poniżej. Działanie metronomu sygnalizuje paląca się dioda.

0

Usłyszymy jednocześnie działanie metronomu bijącego zgodnie z aktualnie ustawionym tempem. Powtórne wciśnięcie przycisku METRO dezaktywuje metronom (dioda na przycisku nie świeci się).

Przeczytaj również: Jak zmienić poziom jasności wyświetlacza (Brightless LCD)? (Korg pa4x tutorial)

Jakie parametry dla metronomu można ustawić?

  • Volume - Poziom głośności akcentu (możemy go również dezaktywować)
  • Meter - możliwość ustawienia metrum (time signature)
  • Accent - Akcent (na pierwszym takcie)

 

Aby zatrzymać metronom wciskamy przycisk METRO

Chcąc opuścić ustawienia metronomu, bez jego zatrzymania wciskamy przycisk EXIT

Chciałbyś lepiej poznać możliwości instrumentu Korg pa3x/pa4x? Zapraszam do zapoznania się z ofertą indywidualnego kursu obsługi Korga pa4x/Korga pa3x/Korga pa2x/Korga pa900.