the bestW dzisiejszym tekście w ramach akcji budowania wirtualnego studia na bazie darmowego oprogramowania VST prezentujemy wtyczki przeznaczone do uzyskania efektu typu chór (free chorus software) - narzędzia dostępne w formatach VST/AU i działające pod kontrolą systemów: Windows oraz Mac.

Na poniższej liście mogłem zamieścić komercyjne znacznie lepsze rozwiązania, jednakże w obecnych czasach scena darmowych wtyczek ma się bardzo dobrze i pozwala na wykonanie świetnej roboty bez konieczności wydawania pieniążków.

Lista darmowego oprogramowania typu chorus

Poniższa lista stanowi zbiór najciekawszych darmowych efektów oraz narzędzi pogłosowych wraz z linkami do stron umożliwiającymi pobranie danej wtyczki.

Oto najciekawsze darmowe propozycje:

  • Azurite producenta Distorque (Windows)
  • Multiply producenta Acon Digital (Win & Mac)
  • Blue Cats Chorus producenta Blue Cat Audio (Win & Mac)

Azurite producenta Distorque (Windows)

Często prosicie mnie o polecenie jednego absolutnie najlepszego darmowego pluginu w tejże kategorii. Mam tutaj swojego rywala. Jest nim zdecydowanie Azurite. Na jego pokładzie znajdziemy szereg fabrycznych gotowych ustawień, począwszy od bardzo subtelnych sprawdzających się w codziennej pracy ze ścieżkami gitarowymi czy wokalnymi po bardziej „szalone” uwzględniające efekt delay.

Fabryczne ustawienia mogą doskonałym punktem wyjścia do kreowania własnych ustawień. Podsumowując: Azurite to najlepszy darmowy plugin VST w tej kategorii Dlaczego? Gdyż jest niezwykle prosty w obsłudze, bardzo łagodny na cykle procesora, mega stabilny. Rozczarowani mogą być jedynie użytkownicy komputerów z logo jabłuszka, ponieważ plugin ten działa wyłącznie pod kontrolą systemu Windows.

distorqueaudio azurite

Pobierz: Azurite (32-bit & 64-bit VST dla systemu: Windows)

Multiply producenta Acon Digital (Win & Mac)

Tym razem mamy coś dla Makowców – plugin, który zwyciężył KVR Developer Challenge 2014.

Mowa o doskonałym Multiply opracowanym przez firmę Acon Digital. Multiply To nowoczesny plugin wykorzystujący 6-głosowe filtry fazowe, dzięki którym unikniemy niepożądanego efektu filtra grzebieniowego. Na pokładzie znajdziemy prosty korektor oraz jednostkę pre-delay do tworzenia efektu echa.

Interfejs wtyczki jest niemalże doskonały, bardzo przejrzysty oraz logiczny. To, co w szczególności przypadło mi do gustu, to przełącznik A/B umożliwiający testowanie różnych ustawień względem ustawień pierwotnych bez konieczności uruchamiania kolejnych instalacji pluginu na tym samym kanale.

Najważniejszy jest jednak rezultat końcowy – doskonały efekt chóru sprawdzający się na brzmieniach typu piano elektryczne, gitary.

acondigital_multiply

Pobierz: Multiply (32-bit & 64-bit VST/AU/AAX dla systemów: Windows & Mac)

Blue Cat’s Chorus producenta Blue Cat Audio (Win & Mac)

Znacie wtyczkę Blue Cat Chorus? Plugin, który jest z nami ponad 10 lat i promowany jako klasyczny (vintage) efekt chóru, co nie oznacza, że nie sprawdzi się we współczesnych produkcjach. Wszystko jest kwestią właściwych ustawień. Wtyczka posiada w pełni edytowalny interfejs z możliwością ładowania darmowych skórek dostępnych z poziomu strony producenta. Najnowszą paczkę skinów pobieramy przechodząc pod ten adres.

bluecat_chorus

Pobierz: Blue Cat Chorus (32-bit & 64-bit VST/AU/AAX/RTAS/DX dla systemów: Windows & Mac)

Inne pozycje godne polecenia (w kolejności alfabetycznej)

Zachęcam do dzielenia się linkiem do powyższego tekstu na portalach społecznościowych, forach audio czy własnej stronie.