the bestWracamy do tematu bezpłatnych wtyczek w ramach katalogu, który budowany jest od jakiegoś czasu.

W dniu dzisiejszym zajmiemy się najciekawszymi wtyczkami generującymi brzmienie syntetyczne - innymi słowy SYNTEZATORAMI. Na poniższej liście znaleźć można za równo propozycje w formacie VST jaki AU. Wszystkie działają bezproblemowo w popularnych aplikacjach typu DAW na komputerach klasy PC oraz Mac.

Syntezatory VST stanowią w dzisiejszych podstawę muzyki elektronicznej. Poniżej prezentuję najciekawsze instrumenty generujące syntetyczne brzmienie, za które nie zapłacimy ani złotówki.

Przedstawione instrumenty nie zostały wymienione w jakiś konkretnej kolejności. Każda z wtyczek posiada co najmniej jedną wyróżniającą ją na tle innych instrumentów cechę.

Przeczytaj również: The best free reverb software czyli najciekawsze darmowe efekty pogłosowe


Surge produkcji Vember Audio

surge

Surge produkcji Vember Audio to w obecnej chwili najciekawsza propozycja. Ten potężny hybrydowy syntezator opiera swoje działanie na dwóch silnikach, trzech oscylatorach, ośmiu algorytmach na oscylator, filtrze z 8 trybami pracy, 12 obwiedniach wolnego przebiegu, 8 slotach na efekty (możemy wybierać pomiędzy 10 różnymi FX-ami).

Na pokładzie nie mogło zabraknąć matrycy modulacji jaki menadżera gotowych presetów

Plugin posiada w pełni skalowalny interfejs.

Warto przypomnieć że Surge nie od zawsze był bezpłatnym rozwiązaniem. Pierwotnie plugin ten wyceniany na kwotę 99 Euro, a swoją premierę miał w roku 2006. Sytuacja zmieniła się we wrześniu 2018 roku, kiedy to projekt przemianowany został na open-sourcowy projekt.

Dodatkowe informacje: Surge

Tyrell N6 produkcji U-He

tyrel vst

Zanim wtyczka Surge stała się oprogramowaniem bezpłatnym najciekawszym instrumentem, jaki wielokrotnie cytowałem na stronie był Tyrell N6. Wtyczka rozwijana przez Urs Heckmanna, człowieka stojącego za projektami: Zebra2 czy Diva

Wtyczka idealna czy też nie, zasługuje na to, by znaleźć się w naszym zestawieniu.

Rdzeniem instrumentu jest podwójny oscylator, z dodatkowym generatorem szumu oraz modulatorem pierścieniowym.

Na pokładzie ponad 500 gotowych persetów, a w sieci multum bezpłatnych banków brzmień.

A co jeśli nie Tyrell? Polecam wtyczki Zebralette oraz Podolski

Źródło: Tyrell N6

Dexed produkcji Digital Suburban

dexed vst

Czas na syntezę FM w czystej postaci i tutaj najlepszą propozycją będzie syntezator Dexed – wierna emulacja popularnego hardwarowego syntezatora FM – Yamahy DX7.

Każdy ze 144 dostępnych parametrów można zautomatyzować z poziomu aplikacji DAW Nie da się ukryć, że do interfejsu trzeba się przyzwyczaić.

Jeśli w Twoim mniemaniu syntezator ten jest zbyt skomplikowany polacem sprawdzić wtyczkę Digits 2 – bezpłatną emulację instrumentu Casio CZ-101

Dodatkowe informacje: Dexed 

VCV Rack produkcji VCV

vcvrack vst

VCV Rack kolejna propozycja w naszym zestawieniu – tym razem w postaci bezpłatnego syntezatora modularnego. Wtyczka dostępna wyłącznie w wersji standalone, jednakże korzystając z nieoficjalnego portu VeeSeeVSTRack możemy wykorzystać plugin w roli wtyczki VST.

Każdy, kto oczekuje potęgi modularnego syntezatora, w nie co bardziej kompaktowym wydaniu powinien koniecznie sprawdzić propozycje firmy Full Bucket Music – ModularAir. Ta ostatnia może posłużyć jako narzędzie do nauki.

Dodatkowe informacje: VCV Rack

Charlatan produkcji Blaukraut Engineering

charlatan vst

Charlatan to symbol prostoty. Instrument wykorzystujący syntezę subtraktywną z dwoma oscylatorami na pokładzie, filtrem pracującym w kilku trybach, dwiema obwiedniami ADSR, modulatorem LFO oraz trybem unison.

Jeśli szukasz czegoś lżejszego polecam sprawdzić plugin Deducktion. Ten ostatni wprawdzie nie przypomina swym brzmieniem Charlatana, jednakże cechuje się równie prostym interfejsem oraz rozbudowaną sekcją modulacji.

Dodatkowe informacje: Charlatan

Synth1 produkcji Ichiro Toda

synth1 vst

Synth1 to legenda sama w sobie. Instrument narodził się w głowie Ichiro Tody 9 października 2002 – wtedy też zaprezentowana została pierwsza wersja tego potężnego syntezatora.

Według internetowej encyklopedii - Wikipedii, jest to najczęściej pobierana wtyczka VST wszechczasów.

Pomimo niemal 18 lat na karku, nadal pozostaje wtyczką, która liczy się na rynku. To, co czyni ten plugin niepowtarzalnym to charakterystyczne cyfrowe brzmienie, bardzo niskie zapotrzebowanie na moc procesora, oraz bogactwo dostępnych bezpłatnych banków. 

Synth1 jest emulacją syntezatora Nord Lead 2. Instrument działa w oparciu o 3 oscylatory, 1 suboscylator, filtr z wieloma trybami pracy, 2 modulatory LFO, 2 obwiednie, arpeggiator, oraz kilka pokładowych efektów.

Dodatkowe informacje: Synth1 

pg-8x produkcji ML-VST

pg8x vst

pg-8x - kolejna emulacja na naszej liście – tutaj syntezatora Roland JX-8P. Trzeba przyznać, że producentowi udało zbliżyć się do jego odpowiednika zarówno pod kątem charakteru brzmienia jak i funkcjonalności.

Producenci poszukujący analogowych brzmień lat 80-tych właśnie odnaleźli coś dla siebie

Tym, którym wciąż za mało polecam emulację syntezatora Oberheim OB-X, OB-Xa, oraz OB-8 – wtyczkę OB-Xd produkcji discoDSP.

Dodatkowe informacje: pg-8x 

TAL-NoiseMaker produkcji Togu Audio Line

tal-noisemaker vst

TAL-NoiseMaker to uniwersalny syntezator bazujący na dwóch oscylatorach, filtrze z wieloma trybami pracy, 2 obwiedniach LFO, oraz zestawie wbudowanych efektów. To co odróżnia tę wtyczkę od innych to możliwość swobodnego kształtowania obwiedni.

Na uwagę zasługuje zestaw wbudowanych efektów: moduł pogłosowy linia opóźniająca czy, bitcrusher, oraz chór.

Dodatkowe informacje: TAL-NoiseMaker

MauSynth produkcji Pekka Kauppila

mausynth vst

MauSynth instrument bogaty w nowoczesne brzmienia. Sama struktura instrumentu jest stosunkowo prosta

Dodatkowe informacje: MauSynth

Kairatune produkcji Futucraft

kairatune vst

Wszystkie powyżej prezentowane wtyczki to syntezatory polifoniczne. Kairatune to przykład instrumentu monofonicznego doskonałego do generowania brzmień typu lead oraz bas. Brzmienie można okosić efektami typu phraser oraz delay.

Inną monofoniczną propozycją wartą uwagi jest Fathom Mono produkcji Seaweed Audio.

Dodatkowe informacje: Kairatune

Warto wspomnieć o kilku wtyczkach, które nie znalazły się w powyższym zestawieniu:

Zachęcam do dzielenia się linkiem do powyższego tekstu na portalach społecznościowych, forach audio czy własnej stronie.