the bestWracamy do tematu bezpłatnych wtyczek w ramch katalogu, który budowany jest od jakiegoś czasu na vsti.pl.

W dniu dzisiejszym na tapetę idą efekty typu Convolution reverb zaliczane są do FX-ów wykorzystujących odpowiedzi impulsowe symulujące akustyczne przestrzeni. Poniżej znajdziecie najciekawsze bezpłatne narzędzia w ramach naszego stale rozwijanego katalogu.

W ramach sekcji Convolution reverb wybrałem te współpracujące z popularnymi aplikacjami typy DAW działającymi pod kontrolą komputerów klasy PC oraz MAC.

Przeczytaj również: Pogłosy – efekty pogłosowe oparte na matematycznych algorytmach kształtowania przestrzeni

Czym jest odpowiedź impulsowa i co zawiera?

Odpowiedź impulsowa zawiera informacje na temat uchwyconych warunków akustycznych panujących w danym pomieszczeniu i w sposób sztuczny emulująca jego własności. Załadowanie pliku z odpowiedzą impulsową powoduje zaaplikowanie ustawień spróbkowanej przestrzeni celem dalszego przetwarzania sygnału. Takie podejście pozwala na emulację naturalnego środowiska, w którym było realizowane nagranie.

1. Convology XT firmy Impulse Record

convology-xt

Convology XT jest wtyczką z pakietem 70 gotowych odpowiedzi impulsowych, w formacie VST, AU, oraz AAX działającą pod kontrolą popularnych aplikacji typu digital audio workstations na komputerach PC oraz Mac.

Convology XT działa bez opóźnień. Z poziomu wtyczki istnieje możliwość zakupienia pozostałych odpowiedzi impulsowych w postaci pakietu Complete Convology XT Vintage Library, a który wyceniono na kwotę 320 Euro. Wtyczka pozwala również na ładowanie odpowiedzi w formacie WAV.

Dodatkowe informacje: Convology XT

Plusy

+ ogromne możliwości integracji + możliwość wykorzystania odpowiedzi w formacie WAV

Minusy

dostępne oficjalne rozszerzenia są bardzo drogie

2. MConvolutionEZ Convolutionfirmy MeldaProduction

mconvolutionez

MConvolutionEZ to kolejna propozycja, na pokładzie której znajdziecie znacznie więcej odpowiedzi niż w przypadku Convology XT. Pod względem funkcjonalnym wtyczka nie jest już jednak tak bogata.

Użytkownik może zdecydować o panoramie stereo, kształtować brzmienia z wykorzystaniem pary filtrów. Nie ma możliwości ustawienia czasu dla parametrów typu atak czy zwolnienie, co należy zaliczyć do wad tego rozwiązania. Instrument odznacza się intuicyjnym interfejsem I choćby ten aspekt przemawia za tym, aby spróbować jak działa wtyczka.

Tak jak w przypadku Convology XT, wtyczka firmy MeldaProduction rozpoznaje zewnętrzne pliki odpowiedzi zapisane w formacie WAV oraz FLAC. Dużym plusem jest również obecność przeglądarki centralnie ulokowanej.

To, co może się nie podobać to fakt, że wtyczka dostarczana jest w pakiecie z innymi oferowanymi przez producenta co sprawia, że czas pobierania lekko się wydłuża i negatywnie przekłada na procedurę instalacji. Od czasu do czasu użytkownik atakowany jest ekranem zachęcającym do aktualizacji do wersji pełnej.

Dodatkowe informacje: MConvolutionEZ

Plusy

+ wsparcie dla zewnętrznych odpowiedzi w formacie FLAC oraz WAV

Minusy

brak możliwości kontroli obwiedni

wyświetlanie się ekranu zachęcającego do aktualizacji do wersji pełnej

3. SIR1 producenta SIR Audio Tools

sir1-vst

SIR1 nie należy do najświeższych wtyczek (data premiery to rok 2004), pomimo upływu lat wielu użytkowników nadal korzysta z tej aplikacji. SIR1 to prosty, dobrze przemyślany plugin, z przeglądarką plików umieszczoną po prawej stronie, wyświetlaczem próbek w górnym rogu, parametrami kontroli ulokowanymi z prawej strony. Interfejs użytkownika z zestawem użytecznych narzędzi. Minusem będzie zapewne dostępność wyłącznie wersji 32-bitowej.

Dodatkowe informacje: SIR1

Plusy

+ wbudowana funkcja time-stretchingu

+ wsparcie dla zewnętrznych odpowiedzi w formacie WAV

Minusy

dostępność wyłącznie 32-bitowej wersji działającej pod systemem Windows

Brak aktualizacji

4. Reverberate LE producenta LiquidSonics

reverberate-le

Reverberate LE to kolejna propozycja, która miała swoją premierę ponad dekadę temu (w roku2006). Podobnie jak w przypadku wtyczki SIR1 plugin ten jest kompatybilny wyłącznie z 32-bitowymi środowiskami DAW pracującymi pod kontrolą systemu Windows. Na pokładzie znajdziemy niewielki zbór gotowych odpowiedzi z pełnym wsparciem dla dodatkowych odpowiedzi w formatach WAV, AIFF oraz FLAC. Załadowana odpowiedź może zostać spersonalizowana za pomocą narzędzi do kształtowania obwiedni oraz rozciągania w czasie (time-stretching). Na pokładzie znalazło się miejsce dla korektora parametryczego, wpływającego na ostateczny kształt brzmienia.

Reverberate LE może działać w trybie zerowej latencji.

Dodatkowe informacje: Reverberate LE (32-bit VST plugin format for Windows)

Plusy

+ zaawansowane narzędzia do kontroli obwiedni + wbudowany korektor parametryczny

Minusy

dostępność wyłącznie 32-bitowej wersji działającej pod systemem Windows

brak aktualizacji

5. Halls Of Fame 3 Free producenta Best Service

halls-of-fame-3-free

Halls Of Fame 3 Free to okrojone wydanie wtyczki Halls of Fame 3 (wycenionej na kwotę 169 euro) zawierającej jedynie 27 odpowiedzi z 1500 dostępnych w pełnym wydaniu. Aplikacja nie daje możliwości korzystania z własnych (zewnętrznych) ustawień.

Do zarejestrowania poszczególnych odpowiedzi wykorzystano legendarny sprzęt wielu firm. Wśród nich znalazły się urządzenia EMT 240, AKG BX 20, Lexicon PCM96, czy Bricasti M7. Użytkownik może w pełni parametryzować i dostrajać presety do własnych potrzeb.

To co może się nie podobać to sam proces pobierania oraz aktywowania wtyczki. Ten jest po prostu mało przyjemny.

Dodatkowe informacje: Halls Of Fame 3 Free (32-bit & 64-bit VST/AU/AAX plugin format for Windows & MacOS)

Plusy

+ ogromny wybór gotowych presetów

+ pełne możliwosci edycyjne

Minusy 

brak wsparcia dla zewnętrznych odpowiedzi impulsowych

irytująca procedura aktywacji wtyczki

Kiedy już zdecydujecie się na najlepszą propozycję dla siebie czas na wskazanie kilku miejsc, w których znajdziesz gotowe bezpłatne odpowiedzi:

I jeszcze dwie płatne propozycje wtyczek:

Zachęcam do dzielenia się linkiem do powyższego tekstu na portalach społecznościowych, forach audio czy własnej stronie.