j1000One Small Clue twórca jednego z najciekawszych bezpłatnych samplerów Grace udostępnił wtyczkę samplera perkusyjnego Poise. Instrument jest kompatybilny z systemem Windows (działa w 32- oraz 64-bitowych środowiskach DAW).

Pierwotna premiera miała miejsce w roku 2011. Plugin oferowany był komercyjnie w cenie 49 dolarów. Aktualnie wtyczka dostępna jest ZA DARMO.

Instrument jest stosunkowo prosty w użytkowaniu w porównaniu do kombajnów typu NI Battery czy Xfer Nerve. Na pokładzie użytkownik ma dostęp do 16 padów (każdy z możliwością przechowania do 8 próbek). Dla każdej próbki można ustawić niezależnie poziom mikroopóźnienia. Próbki wczytuje się za pomocą wbudowanej przeglądarki bądź metodą „przeciągnij i upuść”. Istnieje również możliwość załadowania kolejnej próbki (z tego samego katalogu) używając skrótu „N” na klawiaturze. Takie postępowanie znacznie przyspiesza proces wyczytywania sampli.

Przeczytaj również: The best free sampler VST plugins czyli najciekawsze darmowe odtwarzacze próbek

poise-free

Do każdej załadowanej próbki można:

  • przypisać punkt początku oraz końca,
  • można ją odwrócić,
  • znormalizować,
  • ustawić jej tonację,
  • rozmieścić w przestrzeni stereofonicznej,
  • określić poziom głośności.

Dodatkowo próbki można poddawać procesowi modulacji z wykorzystaniem obwiedni głośności oraz tonacji. Wszystkie ustawienia poszczególnych padów można zapisać w postaci zestawu, w ramach którego można również uwzględnić wcześniej załadowane próbki (celem późniejszego ich przywołania np. na innym komputerze).

Na pokładzie znalazło się miejsce na skromną jednostkę efektów w postaci filtra, przesteru oraz modulatora pierścieniowego. Nie ma możliwości skorzystania z kilku efektów jednocześnie.

Pomimo niemal 10 lat na karku, interfejs nadal wygląda świeżo. Tego jednakże nie można skalować, przez co jest za mały na ekranach o rozdzielczości 4K. Wtyczka dostarczana jest z 3 skórkami na pokładzie.

Wtyczkę pobrać można ze strony producenta bez konieczności rejestracji.

Dodatkowe informacje: Poise (wielkość pobieranego pliku 5.98 MB)