j1000Producent oprogramowania muzycznego – firma Full Bucket Music zaprezentowała instrument analogowy oparty na sekwencerze krokowym: SequencAir. Wtyczka dostępna jest w postaci aplikacji działającej niezależnie od programu hosta (standalone) jaki w jego środowisku (w formacie VST) zgodnym z popularnymi aplikacji typu DAW działającymi w środowiskach PC oraz Mac.

W ramach sekwencera kontrolować możemy następujące parametry: nuty, oktawę, velocity, bramkę, wyciszenie. Interfejs jest bardzo prosty. Ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy wcześniej nie mięli styczności z sekwencerami krokowymi.

Poznaj również bezpłatną wtyczkę MPS firmy Full Bucket Music

Na pokładzie znalazło się w sumie 16 slotów sekwensera, z możliwością łączenia w łańcuchy w dowolnej kolejności. Sekwencer może pracować w tempie aplikacji nadrzędnej lub niezależnie od tempa Hosta.

Wtyczka posiada funkcję monofonicznego analoga, którą można dezaktywować. Syntezator oparto na pojedynczym oscylatorze z trzema typami próbek waveform (kwadrat, piła, szum), filtrem rezonansowym, prostą obwiednią, funkcją portamento oraz pokładowym efektem delay. Moduł syntezatora pozwala kreować sekwencje arpegiatorowe oraz pochody basu.

sequencair

Wtyczkę pobieramy bez opłat ze strony producenta. Link poniżej.

Pobierz sekwencer SequencAir bezpłatnie.

0aNembrini Audio bezpłatnie udostępnia efekt audio o nazwie LoFi Vintage Clipper (rynkowa wartość wtyczki to $79). Mamy tutaj do czynienia z narzędziem typu dwa w jednym (połączenie soft klipera oraz saturatora).

Zastosowanie uproszczonego interfejsu pozytywnie przekłada się na obsługę, która jest prosta, choć mnie osobiście brakuje kilku dodatkowych parametrów kontroli (wzmocnienie sygnału na wejściu itp.)

Poznaj również: The best distortions VST/AU plugins czyli najlepsze darmowe wtyczki typu przester

lofi-vintage-clipper

Aktualnie wtyczka dostępna jest bez jakichkolwiek kosztów. Dostawca nie określił jak długo będzie można pozyskać plugin bez dodatkowych kosztów. Do pobrania wtyczki wymagane jest założenie konta na stronie producenta a które wykorzystywane jest podczas rejestracji wtyczki. Podanie ważnego maila jest istotne z punktu widzenia linka oraz klucza osobistego wysyłanego przez dostawcę

Po wtyczkę LoFi Vintage Clipper odsyłam na stronę Nembrini Audio (wielkość pobieranego pliku 42 MB)

freeware VST and VSTiFirma Acustica Audio udostępniła bezpłatną wersję wtyczki korektora BASSTARD, w formatach VST, AU, oraz AAX działające pod kontrolą cyfrowych stacji roboczych w środowiskach PC oraz Mac.

BASSTARD do jeden z sześciu pluginów, który zasilił pakiet Titanium3 firmy Acustica Audio.

Pomimo, iż sam pakiet jest płatny (aktualny koszt to 89 Euro), to wtyczkę BASSTARD można zainstalować bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

bastard VST

Poznaj również: VHL-3C bezpłatny filtr PLUTECa od firmy Black Rooster Audio

Pomimo, iż jakość przetwarzania sygnału jest na całkiem dobrym poziomie to jednak wtyczka jest bardzo zasobożerna (w szczególności, gdy przyjdzie nam pracować z kilkoma jej kopiami jednocześnie zdecydowanie. Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy na alternatywne programowe/ sprzętowe rozwiązania Plutecka polecam ją sprawdzić.

freeware VST and VSTiProducent wtyczek – firma Klevgrand -  udostępniła bezpłatne narzędzie do analogowego nasycania sygnału: FreeAMP, w formatach VST, AU, oraz AAX działające pod kontrolą cyfrowych stacji roboczych w środowiskach PC oraz Mac.

Inne ciekawe bezłatne produkcje firmy:

FreeAMP to uproszczone wydanie wtyczki REAMP (aktualnie wycenianaj na kwotę $35.99). Bezpłatna wersja oparta została na wyselekcjonowanych algorytmach nasycania, które zaczerpnięte zostały z pełnego wydania.

Pobierz bezpłatnie: pakiet KOMPLETE START firmy Native Instruments

W przeciwieństwie do wielu podobnych na rynku bezpłatnych rozwiązań FreeAMP NIE DAJE użytkownikowi możliwości indywidualnego kształtowania charakteru brzmienia oraz stopnia nasycenia.

freeamp

Interfejs użytkownika jest bardzo uproszczony i składa się wyłącznie z trzech parametrów kontroli (gałki Drive, Mix oraz Output). Dzięki takiemu rozwiązaniu bardzo szybko dokonamy nasycenia sygnału.

0aFirma Impulse Record prezentuje bezpłatną wtyczkę z pakietem 70 odpowiedzi impulsowych Convology XT, w formacie VST, AU, oraz AAX działającą pod kontrolą popularnych aplikacji typu digital audio workstations na komputerach PC oraz Mac.

Convology XT działa bez opóźnień. Z poziomu wtyczki istnieje możliwość zakupienia pozostałych odpowiedzi impulsowych w postaci pakietu Complete Convology XT Vintage Library, a który wyceniono na kwotę 320 Euro. Plugin pozwala również na ładowanie odpowiedzi w formacie WAV.

Przczytaj również: Ambient Reverb VST darmowy efekt pogłosowy VST4Free

Te dostarczone przez producenta odznaczają się bardzo dobrą jakością. Do uzyskania wielu z nich wykorzystano klasyczne jednostki sprzętowe. Wszystkie posortowano wg kategorii, co ułatwia ich przeglądanie.

convology-xt

Interfejs użytkownika wyposażono w funkcje zarówno proste jak i te bardziej zawansowane. Użytkownik może zadecydować o punkcie startowym załadowanej próbki. Może również ustawić wartość czasu ataku czy zwolnienia. Załadowane odpowiedzi można poddać modulacji za pomocą jednostki LFO. Sam interfejs NIE daje się skalować, jednakże jest na tyle duży, że komfort pracy zagwarantowany.

Wtyczka po pobraniu wymaga zarejestrowania. Aby móc aktywować wtyczkę (z chwilą pierwszego uruchomienia) wymagany jest adres mailowy oraz numer seryjny, który otrzymujemy natychmiast po zakończeniu procedury bezkosztowego „zakupu” wtyczki.

hypluginsProducent HY-Plugins udostępnił kolejne wcielenie jednego ze swoich efektów typu delay: HY-Delay 4 Free. Wtyczka oparta została na pełnym wydaniu efektu HY-Delay 4.

Najbardziej zauważalną zmianą jest implementacja modułu kaczki (z ang. Ducker), która obniża poziom powtarzanego sygnału w chwili, gdy w miksie pojawia się brzmienie stopy. Parametr można dodatkowo ustawić poprzez edycję wartości ataku (z ang. Attack), zwolnienia (z ang. Release) i innych.

Pobierz bezpłatnie: HY-TP2 efekt tremolo VST/AU Plugin

hy-delay-4-free

0aPluginboutique oddaje bezpłatnie (FREE) wtyczkę generującą szum Noize Arcade. Jedynym warunkiem jest zakup dowolnego komercyjnego pluginu z poziomu sklepu producenta. Oferta jest ważna do 31 marca 2019

Noize Arcade (wyceniony na kwotę $14.95) to edycja specjalna wtyczki Noize ($23.95). Wtyczka generuje szum, który miesza się z przetwarzanym sygnałem. Poziom nałożonego sygnału jest uzależniony jest od głośności przetwarzanej ścieżki. Ten dostosowuje się w sposób automatyczny. Generowany szum oparto na starych grach wideo. Jego brzmienie jest dość surowe.

noizearcade

Plugin Noize Arcade dostępny jest bezpłatnie przy zakupie dowolnej wtyczki na stronie Pluginboutique (oferta ważna do końca marca 2019).

0aAudioPluginDeals udostępnił bezpłatnie syntezator wtyczkowy oparty na gotowych próbkach IK Multimedia: Memory-V. Instrument dostępny jest bezpłatnie tylko do 8 marca 2019. Watro się zatem pospieszyć.

Tytułowy instrument to emulacja legendarnego analoga Moog Memorymooga zbudowanego na bazie 18 oscylatorów. Instrument w pierwotnej wersji posiadał 8 głosów polifonii. Memorymoog to ostania produkcja firmy Moog, zanim ta ogłosiła upadłość (a było to w roku 1982). Sam instrument nigdy do końca nie został rozwinięty.

memory-v-free

Przeczytaj również Syntronik Free bezpłatny syntezator wtyczkowy of IK Multimedia

Brzmienie instrumentu oparte zostało o 6000 próbek, z których zbudowano 148 presetów

0aBeijaflor Software zaprezentował stereofoniczny efekt tremolo TAS-X, w formatach VST, VST3, oraz AU działający pod kontrolą popularnych aplikacji typu DAW na komputerach klasy PC oraz Mac. Instrument moduluje parametr głośności przetwarzanego sygnału (w trybie free). Może również pracować synchronicznie z tempem aplikacji nadrzędnej. Dzięki możliwości rozsunięcia próbek wavegorm dla kanału lewego oraz prawego uzyskujemy przyjemne brzmienie, które dodaje ruchu do barw typu lead czy pad.

Sprawdź również: HY-TP2 bezpłatny efekt tremolo firmy HY-Plugins

tas-x

W górnej części przedniego panelu znajdziemy wyświetlacz prezentujący w sposób graficzny kształt fali. Poniżej znalazły się dwa rzędy parametrów kontroli. Wszystkie regulatory zostały rozmieszczone w logiczny sposób.

Wtyczkę TAS-X pobrać można bezpłatnie ze strony producenta. Link poniżej. Do pozyskania linku wymagane jest podanie ważnego adresu mailowego.

0aKażdy, kto zdecyduje się na utworzenie konta na stronie D16 Group Audio Software otrzyma bezpłątnie wtyczkę limitera Frontier. Producent nie wymaga od nas jakiegokolwiek zakupu. Wtyczka Frontier to swego rodzaju ogranicznik audio z możliwością ustawienia czasu zwolnienia (release time).

Wtyczka zaliczana jest do narzędzi masteringowych i sprawdzi się tam, gdzie konieczna jest poprawa dynamiki sekcji perkusyjnej, gitary basowej itp.

Interfejs wtyczki jest bardzo przejrzysty a kontrolery stosunkowo duże.

Poznaj również : Limted-Z bezpłatna wtyczka limitera w formacie VST produkcji LVC Audio

d16-frontier-free

0aTracktion Software Corporation udostępnia bezpłatne wydanie wirtualnego syntezatora Waverazor LE, w formatach VST, AU, oraz AAX działającego pod kontrolą aplikacji typu DAW z poziomu komputerów klasy PC, Mac oraz Linux.

Waverazor LE to okrojone wydanie futurystycznego syntezatora. Wersja okrojona cechuje się tym samym silnikiem aplikacji jak i pełnym zestawem gotowych persetów z możliwością edycji kontrolerów makro.

Przeczytaj również: Tracktion T7 pełne BEZPŁATNE wydanie aplikacji typu DAW 

Interfejs wygląda bardzo futurystycznie. Wszystkie kontrolery rozmieszczone są na tle czarnego laminatu. Brzmienie można określić mianem zimnego, cyfrowego. Silnik aplikacji jest charakterystyczny i trudno mi go porównać do czegokolwiek. Wśród gotowych brzmień znajdziemy dzwięki dronów, szumów, leady, pady itp.

waverazor-le

Link do aplikacji znajduje się poniżej. Wymagana jest rejestracja na stronie producenta. Do aktywacji wtyczki wykorzystujemy dane do logowania na stronie producenta (możliwa aktywacja offline).