0aSmaolab zaprezentował bezpłatny efekt typu przester: Tarabia Distortion. Plugin oparto na dwóch różnych algorytmach. Pierwszy z nich produkuje ciężki efekt przesteru, podczas gdy drugi znacznie łagnodnieszy, znany jest z syntezatorów firmy Yamaha produkowanych w latach 80-tych.

Poznaj również: Najlepsze bezpłatne efekty typu przester w formatach VST/AU

 tarabia-distortion

Obsługa banalna, z uwagi na dostępność tylko trzech parametrów. Kolorowy interfejs nie jest szczególnie przyjazny naszym oczom. Nie stanowi to jednak przeszkody oraz nie wpływa na użytkowanie.

Plugin pobieramy bez opłat z poniższego linka. Niezbędne będzie zarejestrowanie się na stronie producenta. Na stronie znaleźć można również kilka innych wtyczek (większość w formacie M4L, działających pod Abletonem Live). Przy opracowaniu wtyczki deweloper wykorzystał bibliotekę Dplug firmy Auburn Sounds, znanego z wtyczek  Graillon 2 czy Couture.

0aYoulean zaprezentował zaktualizowane wydanie wtyczki Youlean Loudness Meter 2, narzędzia pomiarowego dostępnego w formatach: VST2, VST3, AU, oraz AAX i działającego na platformach PC oraz Mac. Wtyczka dostępna jest w dwóch wariantach: Free oraz Pro (wycenionej na kwotę 27 dolarów).

Youlean Loudness Meter 2 to ulepszone wydanie wtyczki Youlean Loudness Meter, a która uplasowała się na pierwszym miejscu w ramach konkursu KVR Developer Challenge 2016. W ramach aktualizacji otrzymujemy w pełni skalowalny interfejs, nową szatę graficzną, możliwość eksportu ustawień do PDF i wiele innych

Przeczytaj również: Dead Duck Deducktion syntezator VST (KVRDC18)

youlean-loudness-meter

Bezpłatne wydanie Youlean Loudness Meter 2 oferuje wsparcie dla pracy w trybach: mono, stereo, oraz dookulnym 5.1 channel oraz umożliwia prowadzenie pomiarów i wskazań: LU, INT, TP, LRA, oraz PLR

 

Wersja Pro posiada zestawy gotowych persetów, zoptymalizowanych pod kątem portali streamingowych (YouTube, Spotify, Apple Music, oraz Tidal).

Wtyczkę Youlean Loudness Meter pobieramy z poniższej strony:

j1000Dead Duck Deducktion to bezpłatny analogowy wirutalny syntezator w formacie VST, działający pod kontrolą popularnych apliakcji typu DAW w środowisku Windows. Jest to jedna z 24 propozycji zgłoszona w ramach tegorocznej edycji KVR Developer Challenge 2018.

Wielu użytkowników uważa, że tego rodzaju wtyczki są nudne. Mam zupełnie odmienne zdanie na ten temat. Wirutalne analogi odznaczają się interesującym brzmieniem. Nie da się ukryć, że moim numerem 1 nadal pozostaje Charlatan razem z PG8X. Teraz do tej dwójki z powodzeniem dołącza kolejny - tytułowy Dead Duck Deducktion.

Panel instrumentu podzielony został na dwie części. Górna, w której znajdziemy oscylator, filtr, obwiednię ADSR, cztery filtry LFO. W dolnej części znajdziemy matrycę matrix oraz sekcję efektów. Pomimo mnogości regulatorów interfejs jest bardzo dobrze zorganizowany a zastosowany schemat kolorów przyjemny dla oka, a przede wszystkim czytelny.

Brzmienie, być może nie wciśnie Cię w fotel, jednakże jest niezłe. Produkcja głębokich basów, barw instrumentów smyczkowych czy padów nie powinna stanowić problemu.

Pierwszy kontakt z oprogramowaniem firmy Dead Duck Software mięliśmy podczas prezentacji pakietu Dead Duck Effects, przygotowanego na potrzeby typowych zadań związanych z miksingiem. Pakiet przypomina wiekowy już zestaw klasycznych wtyczek Kjaerhus.

dead-duck-deducktion

Wtyczkę pobieramy ze strony producenta (link poniżej) bez konieczności rejestracji

j1000Firma J1000 udostępnia bezpłatną wtyczkę w postaci wielopasmowego kompresora i saturatora MCS6, w formacie VST działającą w 32-bitowych środowiskach. Narzędzie jest bardzo zaawansowane i przeznaczone dla cobardziej doświadczonych użytkowników, dla których istotna jest precyzja. Niezaznajomieni mogą bardzo szybko dokonać degradacji brzmienia co nie jest efektem zamierzonym.

Poznaj również: Filterjam bezpłatny wielopasmowy filtr VST/AU firmy AudioThing

 

j1000-mcs6

Wtyczkę pobieramy ze strony producenta (link poniżej) bez konieczności rejestracji

fullbucketProducent wtyczek Full Bucket Music udostępnił testowe wydanie modularnego syntezatora ModulAir, w formatach VST oraz AU kompatybilnego z popularnymi aplikacjami typu DAW np. Fl Studio. Instrument zbudowano z 31 różnych modułów. Maksymalnie możemy skorzystać z 18 klocków podczas budowania patchy. Polifonia instrumentu to aż 64 głosy. Instrument posiada wsparcie dla funkcji MIDI learn.

Bezpłatna alternatywa w postaci syntezatora modularnego?: VCV Rack Modular Synthesizer

modulair-beta

Poznaj również inne wtyczki producenta Full Bucket Music:

Projektowanie interfejsu syntezatora modularnego to wielkie wyzwanie, w szczególności, jeśli chce się w pełni oddać naturę instrumentu przy zachowaniu logiczności oraz intuicyjnści. Trzeba pogratulować producentowi, gdyż zadanie to udało mu się zrealizować w 100 %. Nie znajdziemy tutaj wirtulanych kabli, a całość oparto o kolorowe schematy oraz menu kontekstowe. Oznaczenia poszczególnych parametrów są czytelne a podatność pluginu na cykle CPU zaskakująco niska.

Jakość brzmienia jest całkiem dobra, jednakże należy pamiętać, że tego typu instrumenty wykrzystywane są do kreowania co bardziej skomplikowanych sekwencji czy rozbudowanych barw.

Testowe wydanie pobieramy bez jakichkolwiek opłat ze strony producenta (link poniżej). Nie ma konieczności zakładania konta czy aktywowania pluginu.

0aProducenci UJAM oraz AVID rozdają bezpłatnie wtyczkę z akustycznymi brzmieniami perkusyjnymi Virtual Drummer PHAT (o wartości $79). Oferta ważna tylko do 10 września 2018. Plugin dostępny jest w formatach VST, AU, oraz AAX.

PHAT działa w oparciu o gotowe próbki. Wbudowane zestawy sprawdzą się w szerokim spektrum gatunków muzycznych a w szczególności w ścieżkach muzyki hip-hop, breakbeat, pop oraz rock. Na pokładzie znajdziemy aż 720 wzorów perkusyjnych w 30 różnych stylach.

Trzeba przyznać, że interfejs wygląda bardzo nowocześnie. Jest bardzo intuicyjny pozwalając na edycję brzmienia w bardzo szerokim zakresie.

Przeczytaj również: Sitala bezpłatny sampler perkusyjny od firmy Decomposer VST4Free

virtual-drummer-phat

Pierwotnie instrument wyceniono na kwotę 79 dolarów. Aktualnie można pozyskać go zupełnie bez opłat. Aby móc cieszyć się tytułowym pluginem wymagana jest jego rejestracja. W tym celu wystarczy odwiedzić stronę producenta (link poniżej) i wypełnić formularz rejestracyjny a podczas pierwszego uruchomienia dokonać autoryzacji.

uheFirma U-He udostępniła publicznie wersję RC lini opóźniającej Colour Copy. Plugin dostępny jest w formatach VST, VST3, AU, oraz AAX i działa pod kontrolą komputerów klasy PC oraz Mac.

Colour Copy pierwotnie zapowiedzialny został jako Superbooth 2018. Tytułową wersję można testować do 14 sierpnia 2018. Ponieważ mamy tutaj do czynienia z wydaniem testowym, należy pamiętać, że plugin może działać niestabilnie. To uruchomienia wtyczki niezbędny będzie klucz (serial number).

Nazwa użytkownika: beta tester

Numer seryjny: B1UPT-DTNQ-AA9M-5XQ6-VKTA

Szukasz alternatywy? Pobierz bezpłatne wydanie efektu Cocoa Delay VST firmyTesselode 

uhe_colourcopy

Premiera wersji stabilnej: 14 sierpień 2018

0aSampleson udostępnił bezpłatne wydanie wtyczki Electrix, z brzmieniami elektrycznego piana. Instrument dostępny jest w formatach VST oraz AU i jest w pełni kompatybilny komputerami klasy PC oraz Mac. Producent serwuje również wersję Standalone.

Mamy tutaj do czynienia z cyfrową emulacją instrumentu Hohnera Electra Piano T (nie są to gotowe próbki. Wg informacji na stronie autora praca nad wtyczką zajęła aż 1200 godzin.

Poznaj również: Najlepsze emulacje hardwerowych syntezatorów w postaci VST

electrix-piano

Na plus prosty i przejrzysty, dobrze zaprojektowany interfejs, z poziomu którego ustawimy przesunięcie w fazie czy wibrato.

Chociaż nie miałem możliwości porównania z pierwowzorem to muszę przyznać, że plugin brzmi znakomicie. Kiedy trzeba zagra agresywnie, a kiedy nie, bardziej miękko. Finalne brzmienie stanowi swego rodzaju miks klasycznego FM piana oraz Wurlitzera.

Wtyczkę Electrix pobieramy bez opłat ze strony producenta (link poniżej).

0aSound Author zaprezentował bezpłatne wydanie efektu z przeznaczeniem dla użytkowników systemu Ableton Live 10: EchoVerb (nie tak dawno prezentowaliśmy inny ciekawy pakiet 8 wtyczek dla tego Abletona).

Pomimo, iż wtyczkę zaprojektowano na potrzeby generowania potężnych efektów typu delay (z czterema różnymi stopniami zagęszczenia x8, x16, x32, oraz x64), ten spradzi się również jako emulator niewielkich przestrzeni (efekt typu plate reverb).

 

Sprawdź również: Fl Studio 20 - alternatywa dla Abletona Live 10

ableton-creative-extensions

Najistotniejszym parametrem kontroli na płycie czołowej jest gałka oznaczona jako Delay Time. Użytkownik może również ustawić szerokość panoramy stereo, głębokość modulacji, czy wartość odpowiedzi. Na pokładzie znalazła się również para filtrów odpowiedzialnych za kształtowanie brzmienia opóźnionego sygnału.

Wtyczkę Electrix pobieramy bez opłat ze strony producenta (link poniżej).

0aBest Service udostępnił bezpłatne wydanie pogłosu typu convolution: Halls of Fame 3 – Free (w formatach: VST/AU/AAX). Całość oparto na komercyjnym wydaniu Halls of Frame 3. Ten ostatni kosztuje 169 euro i posiada aż 1500 gotowych presetów, które oparto na 30 różnych hardwerowych jednostkach pogłosowych. Znajdziemy tutaj między innymi presety z urządzeń: EMT 240, AKG BX 20, Lexicon PCM96, oraz Bricasti M7.

Poznaj również: Katalog VST the best freeware software studio według vsti.pl

ableton-creative-extensions

Brzmienie każdego presetu można podkręcić za pomocą wbudowanego 3-pasmowego korektora oraz narzędzia tłumienia. Użytkownik ma również możliwość ustawienia parametru predelay na poziomie 0-300 ms, jak również czas ataku (atack) oraz zwolnienia (release). Większość załączonych presetów zaoptymalizowano do pracy ze ścieżkami wokalnymi. Znajdzie się również kilka na potrzeby ścieżek perkusyjnych, gitar czy innych instrumentów.

To, co może zniechęcać przyszłego użytkownika, to nieco skomplikowana procedura instalacji oraz rejestracji. Instalator pobieramy z tej strony.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu oprogramowania:

  1. przechodzimy do okna ustawień (settings),

  2. klikamy przycisk Acc Content,

  3. lokalizujemy folder Halls of Fame 3 – Free na dysku,

  4. klikamy przycisk Open,

  5. dwuklik na wybranym presecie uruchamia menadżer licencji,

  6. pobieramy (kopiujemy numer licencji, który wykorzystujemy w user area)

  7. z poziomu user area pobieramy uzyskany kod aktywacyjny celem aktywacji oprogramowania.

0aFirma Noiiz zaprezentowała bezpłatną wtyczkę w postaci generatora szumów Noiiz Filter dostępną w formatach VST, AU, oraz AAX i działającą w aplikacjach typu DAW na komputerach klasy PC oraz Mac.

Noiiz Filter stanowi połączenie filtra rezonansowego z generatorem szumów. Na pokładzie znalazło się ich aż 51 rodzajów. Szum można mieszać z przetwarzanym sygnałem w dowolnym stosunku. Na pokładzie znajdziemy również 9 różnych filtrów.

 

Sprawdź również: Bezpłatne wdanie wtyczki HY-Filter 3 VST/AU firmy HY-Plugins

ableton-creative-extensions

 Wtyczkę pobieramy ze strony producenta (link poniżej). Uwaga wymagana rejestracja.