propellerheads -reason O tym, że prace nad najnowszą odsłoną program Reason w wersji 4.0 trwają wie zapewne każdy fan tej aplikacji. Wszyscy zarejestrowani, szczęśliwi posiadacze programu, mają również możliwość przetestowania wersji beta. Każdy, kto z niecierpliwością wyczekuje nowego dziecka firmy Propellerheads ma nadzieje na znaleznienie opcji, które szczególnie jemu przydałyby się.
Pomijając nasze życzenia i marzenia już teraz pozwolę sobie sprowadzić co niektórych z Was na ziemię; nie należy się spodziewać, iż w "czwórce" znajdziemy wsparcie dla wtyczek VST czy też możliwość nagrywania audio. Z drugiej strony nie oznacza to jednak, że aktualizacja nie wnosi niczego nowego, godnego uwagi. Dlaczego zatem warto się zainteresować Reasonem 4.0?  Odpowiedź w poniższym artykule.

Program Reason osiągnął nowy poziom. Dużo szybszy w działaniu, bardziej intuicyjny niż kiedykolwiek, zmieni Twoje spojrzenie na sposób w jaki przyjdzie Ci tworzyć muzykę. Nowe możliwości programu zainspirują Cię nie tylko do produkcji nowych tracków, ale sprawą, że praca z aplikacją stanie się jeszcze przyjemniejsza, a wykonanie pewnych rzeczy jeszcze prostsze.
Nowy Reason Cię zaskoczy…

Co nowego w “czwórce”?

  • Potężny syntezator polifoniczny Thor
  • RPG-8 arpeggiator
  • Całkowicie przebudowany zaawansowany sequencer
  • ReGroove Mixer pracujący w czasie rzeczywistym

to kilka z nowości, na które w szczególności zwrócę uwagę w tym tekście.

Ale po kolei…

Zacznijmy od nowego syntezatora polifonicznego o tajemniczej nazwie THOR. Nie brzmi on tak, jak każdy syntezator, jaki do tej pory miałeś możliwość usłyszeć przy pracy w środowisku Reason. Podczas gdy pozostałe syntezatory wykorzystywały do produkcji brzmienia jedną metodę syntezy, oraz pojedynczy filtr, tak Thor pozwala na budowanie barw w oparciu o 6 oscylatorów oraz cztery unikalne filtry.

thor

Dzięki temu Thor stał się najpotężniejszym narzędziem pozwalającym na kreowanie nowych brzmień w środowisku Reasona 4.0. Thor to syntezator, który wykorzystuje techniki syntezy jakie rozwinęły się na przestrzeni ostatnich 40 lat. W dolnej części Thora znajdziemy step sequencer. Nie służy on tylko odgrywaniu przebiegów. Wykorzystać go można również jako narzędzie modulujące, wyzwalające pewne frazy, pozwalające na generowanie linii perkusyjnej….
Na pokładzie Reasona 4 znalazła się zupełnie nowa jednostka arpeggiatora. Monophnic Arpeggiator RPG-8 to, wbrew temu co sugeruje nazwa, nie monofoniczny moduł arpeggiatora. Dzięki dość rozbudowanemu panelowi kontroli, sekcji umożliwiającej wyciszenie poszczególnych bloków nut, które w danym momencie nie uczestniczą w tworzeniu przebiegu arpeggio, RPG-8 daje Ci pełną kontrolę nad Twoimi arpeggiami.

rpg-8

Mimo swojej prostoty, PRG-8 to bardzo funkcjonalny i przyjazny użytkownikowi moduł. Godna uwagi opcja single note repeat: gdy ta jest nieaktywna, możemy swobodnie grać monofoniczne linie melodyczne. Dopiero, gdy w czasie gry zwiększymy liczbę wyzwalanych jednocześnie nut, arpeggiator rozpocznie swoje działanie. PGR-8 może pracować w wielu trybach: up, down, random, up + down i manual. Użytkownik posiada także możliwość zdefiniowania ilości oktaw, które obejmie arpeggio. Sekcja octavo Shift umożliwia nam przetransponowanie nut w skali +/- 3 oktawy.

Chciałbyś, aby Twoja muzyka brzmiała bardziej naturalnie, a mniej sprawiała wrażenie, jakby została poskładana z gotowców - pętli? Odpowiedzią na Twoje bolączki jest ReGroove mixer:

regroove mixer

Jest to pracujący w czasie rzeczywistym sterownik, który doda Twoim ścieżkom polotu i sprawi, że każdy kto będzie słuchał Twoich kawałków zacznie bujać się w ich rytmie. Pośród gotowych ustawień znajdziemy patche, które powstały na podstawie analizy nagrań wielu muzyków.
Sequencer zyskał nie tylko nowy wygląd, wraz z nim zwiększona została jego funkcjonalność. Przy tworzeniu sequencera postawiono na tzw. workflow. Każdy instrument posiada obecnie swoją ścieżkę z oddzielną sekcją wydzieloną na nuty czy dane dotyczące automatyki. Praca w nowym sequencerze opiera się na manipulowaniu klipami, które swobodnie możemy ciąć, przesuwać, usuwać itd.

sequencer

Przesunięcie danego klipu do nowej lokalizacji pociąga za sobą wszystkie dane z nim związane. Reason 4.0 dostarczana jest w czterech językach: niemieckim, francuskim, angielskim oraz japońskim. Niestety ciągle brak polskiego, tłumaczenia; kto wie może w następnych odsłonach….

lokalizacja

Lokalizacja językowa obejmuje za równo całą aplikację jak i menu instalatora czy plik pomocy. Program Reason v4.0 posiada na swoim pokładzie wiele gotowych ustawień tak zwanych banków brzmień. Dzięki nim można bez zbędnego zagłębiania się np. w budowę syntezatora rozpocząć grę świetnie brzmiącymi presetami.

Wśród nowych gotowych ustawień znajdziemy patche dla ReDruma, ReGroove, Thora. Brzmienia dla Thora zostały przygotowane przez wielu przodujących programistów brzmienia:

  • - Daniel Wang
  • - Morgan Geist
  • - Pascal Gabriel
  • - Plaid - Richard Barbieri
  • - Richard Devine
  • - Sonic Boom
  • - Tipper
  • - Two Lone Swordsmen
  • - Gordon Reid
  • - Vengeance

tools devices
W Reason 4 mamy nowe okna:

  • narzędziowe
  • okno ustawień
Okienko to możemy swobodnie przemieszczać, zamieszczone są w nim najczęściej wykorzystywane podczas pracy narzędzia. W okienku narzędziowym znajdziemy trzy zakładki. Z poziomu okna mamy możliwość przeciągania i upuszczania a przez to swobodnego umieszczania instrumentów, efektów bezpośrednio na rack. W zakładce Tools znajdziemy wszystkie narzędzia edycyjne jakie wykorzystamy podczas pracy ze ścieżkami w sequencerze.

Zaktualizowano sterowniki Combinator & NN-XT wprowadzając kilka mniejszych poprawek, dzięki czemu programowanie patche stało się jeszcze prostsze. Jeżeli jednak nie zajmujesz się wykręcaniem własnego brzmienia, te poprawki nie będą miały dla Ciebie większego znaczenia. Jeżeli do tej pory nie bawiło Cię tworzenie własnych brzmień, zmiany wprowadzone w powyższych modułach powinny zmienić Twoje nastawienie. DO NN-XT dodano możliwość natychmiastowego edytowania multisampli, funkcję Group Mono pozwalającą na odgrywanie sampli w trybie polifonicznym przy jednoczesnym wyciszeniu pozostałych próbek z tej samej grupy.


Dla tych wszystkich, którzy nie mogą się doczekać nowej wersji Reasona 4.0 pragnę poinformować,iż testy beta trwają przeciętnie 4 tygodnie, a następnie kolejne 2 miesiące przeznaczone są na przygotowanie aplikacji do dystrybucji. Życzę zatem cierpliwości.
Pietia.