steinbergFirma Steinberg Media Technologies zaprezentowała zaktualizowane oprogramowanie niezbędne dla deweloperów zajmujących się pisaniem aplikacji w formacie VST zgodnie z  trzecią generacją specyfikacji VST3.
Standard VST3  (wersja 3.7)  to nowe możliwości,  jakie otwierają się dla przemysłu muzycznego jak i całego przemysłu oprogramowania audio.

specyfikacja VST3

Uwaga, to nie jest wersja VST4. Biblioteki VST 3.7 SDK wnoszą kilka usprawnień do samego interfejsu, które powinny ułatwić deweloperom wyciągnięcie z platformy jeszcze więcej oraz przystosowanie wtyczek do obecnie panujących standardów oraz technologii.

Największą zmianą jest udostęnienie Generatora Projektu VST3, który klikoma kliknięciami myszki pozwala na uruchomienie projektu, który następnie można przenieść do  Xcode bądź Visual Studio wykorzystując wygenerowany kod, jako szkielet całego projektu.

VST 3.7 SDK jest kompatybilny ze standardem MIDI 2.0. Wprawdzie format VST3 posiadał już wcześniej wsparcie dla MIDI 2.0, ale wersja 3.7 została rozbudowana o odpowiednią dokumentację z informacjami na temat metod implementacji.

Kolejną nowością jest wsparcie dla ARMu co pozwoli firmom rozwijającym wtyczki na tworzenie pluginów kompatybilnych z chipami Apple Silicon’.

Ostatnią zmianą jest fakt dostępu do dokumentacji Online.

 

Dostępność

Steinberg VST 3.7 SDK dostępny jest na licencji FREE, i można go pobrać ze strony projektu VST Developer.