Instalowanie wtyczek vst w Fl Studio 9Z cyklu - warto wiedzieć: Skoro zainteresował Cię ten artykuł, to prawdopodobnie spotkałeś się z terminem VST oraz VSTi. VST to skrót od pierwszych liter angielskich słów Virtual Studio Technology. Jest to standard, który opracowany został przez producenta znanego niemalże wszystkim muzykom, inżynierom dźwięku oprogramowania - Cubase. Format VST akceptowany jest przez wiele aplikacji, jedną z nich jest Fl Studio. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy ograniczać się do tego, co daje nam sam program. Właśnie brak obsługi standardu jakim jest VST często determinuje decyzję o tym, z jakiego programu będziemy korzystać.  Jeżeli masz dylemat Fl Studio czy Reason, wsparcie dla formatu VST przemawia zdecydowanie za Fl Studio.

Skoro zaznajomiliśmy się z samym terminem, warto byłoby się zaznajomić w jaki sposób szukać wtyczek napisanych w takim standardzie, jak zainstalować czy uruchomić wtyczkę VST w fl studio? Po czym poznać, że jest to wtyczka VST? Na te i inne pytania postaram odpowiedzieć się w poniższym tekście.

Wtyczki VST pozwalają rozszerzyć możliwości naszego środowiska DAW (z ang. Digital audio Workstation). Wtyczki VST można generalnie podzielić na dwie grupy: komercyjne oraz darmowe (freeware vst). Wato zainteresować się na pewno tymi drugimi, zanim zaczniemy szukać czegoś płatnego. Jako, że wtyczki VST mogłoby się wydawać że nie wyprodukują dla nas akceptowalnego brzmienia (jakby nie patrzeć jest to tylko nasze subiektywne odczucie), ponieważ coś co dla jednego zabrzmi znakomicie, inny stwierdzi, iż jest brzmi to przeciętnie). Jednakże w sieci (a w szczególności na vsti.pl) znaleźć można perełki - darmowe wtyczki, które brzmią naprawdę dobrze.

Jak szukać wtyczek vst? Otwórzmy google wprowadźmy hasło, np. wtyczki vst (poniżej znajdują się przykładowe wyniki).

Instalowanie wtyczek vst w Fl Studio 9

Jak łatwo można zauważyć, stron, opisujących, udostępniających wtyczki vst, jest cała masa. Jedną z nich jest vsti.pl (która w przeciwieństwie do innych skupia się wyłącznie na wyselekcjonowanych pod kątem użyteczności oraz jakości darmowych pluginach vst). Jeśli znaleźliśmy już jakąś interesującą nas wtyczkę, pobierzmy ją na dysk komputera. Niech to będzie plugin: Prova VSTi plugin - wtyczka oferująca znakomite brzmienia Grand Piano. W komentarzu do wtyczki można przeczytać, że jest to najlepsza darmowa próbka piana, nie doszukamy się w brzmieniu takich elementów jak rezonansu czy nadtonów, jakie są charakterystyczne dla komercyjnych niejednokrotnie wielogigowych multisampli, na pewno jednak Prova VSTi brzmi bardziej realistycznie niż mda, 4front piano czy coniektóre soundfonty.

{mospagebreak}
Pobraliśmy wtyczkę VST? Co teraz?

Pobrany plik jest plikiem skompresowanym *.zip Należy go rozpakować. Po rozpakowaniu naszym oczom ukaże się plik Prova.dll (wszystkie wtyczki vst to pliki z rozszerzeniem dll).

Co należy zrobić z takim plikiem?

Skopiować go do domyślnej lokalizacji: C:\Program Files\VstPlugins. Folder ten może się znajdować zupełnie gdzieś indziej, wystarczy poszukać
.

Instalowanie wtyczek vst w Fl Studio 9

{mospagebreak}
Po skopiowaniu pliku Prova.dll uruchamiamy program fl studio, z menu wybieramy Channels, Add one, More...

Instalowanie wtyczek vst w Fl Studio 9

Naszym oczom ukazuje się następujące okno:

W prawym dolnym rogu tego okna znajdziemy przycisk Refresh. Klikamy wybierając opcję Fast scan (recommended). Opcja Fast scan odpowiedzialna jest za przeszukanie domyślnego folderu z wtyczkami w poszukiwaniu nowych.

Wśród wtyczek na liście wyróżniona na czerwono powinna pojawić się wtyczka Prova. Zaznacz małą ikonkę obok nazwy wtyczki (znajdziesz ją z prawej strony wtyczki) - literka F sugeruje, iż wtyczka zostaje dodana do ulubionych (z angielskiego Favourities) Zamknij okno dialogowym za pomocą [x] umieszczonego w prawym górnym rogu.

Instalowanie wtyczek vst w Fl Studio 9

Na koniec dodajmy wtyczkę do step sequencera; w tym celu klikamy menu Channel> add one i odszukujemy na liście wtyczkę prova. Jesteśmy w domu. Plugin zostaje załadowany do step sequencera.

Instalowanie wtyczek vst w Fl Studio 9

Więcej wtyczek znajdziesz w naszym dziale downloads. Najciekawsze pluginy opisujemy w dziale VST4Free