0aPerfekcyjny wokal jest wszechobecny w dzisiejszych czasach. Wielu niepotrafiących śpiewać jak chłopaki z grupy disco-polowej Piękni i Młodzi (ich próbkę śpiewania, a właściwie fałszowania można znaleźć na YT – kompromitacja na całą Polskę – do dziś na koncertach ruszają ustami jak ryby – które, podobnie jak ONI, głosu nie mają), dzięki wtyczkom, którę prezentuję poniżej mogą poprawić ostateczny wynik oraz wszelkie niedoskonałości.

Całą przygodę ze strojeniem głosu w wirtualnym świecie zapoczątkowała firma Antares z wtyczką Auto-Tune Pro. Cena niemalże 400 dolarów może być zaporowa dla wielu, dlatego w dzisiejszym zestawieniu przedstawimy bezpłatne alternatywy a jedyne czego będziesz potrzebować do uruchomienia poniższych jest host wtyczek VST.

Korekcja wysokości (z ang. pitch correction) pozwala poprawić niedoskonałości zarejestrowanych ścieżek wokalnych, celowo zmienić tembr głosu. Przy okazji tematu korekcji często cytowany jest efekt Cher zaaplikowany w utworze Believe.

Niezależnie od Twoich wymagań w zakresie autostrojenia, poniższe alternatywy mogą być z powodzeniem stosowane jako zamienniki drogiego Autotune firmy Antares

Oto propozycje vsti.pl:

  1. Graillon 2 Free Edition
  2. MAutoPitch
  3. GSnap
  4. KeroVee
  5. Voloco

Graillon 2 bezpłatne wydanie od Auburn Sounds

Graillon 2 Free Edition to najlepsza bezpłatna wtyczka do strojenia na rynku na dzień dzisiejszy. Odznacza się dużą efektywnością przy jednoczesnym zachowaniu prostoty w obsłudze. Plugin kompatybilny jest z formatami VST oraz AU i działa na komputerach klasy PC oraz Mac.

Jak działa wtyczka? Należy ją wpiąć do miksera, aktywować moduł korekcji i gotowe. Efekt końcowy może być bardziej bądź mniej sztuczny. Za pomocą gałki opisanej “Dry/Wet” można zdecydować o poziomie przetwarzania ścieżki wokalnej.

graillon2

Pobierz bezpłatnie: Graillon 2

 

MAutoPitch bezpłatne wydanie od MeldaProduction

MAutoPitch niczym nie ustępuje możliwościom wtyczek Antares Auto-Tune czy opisywanego powyżej Graillona 2. Producent MeldaProduction wykazał się większą kreatywnością wzbogacając narzędzie o dodatkowe opcje jak możliwość poszerzenia panoramy stereo, funkcję automatycznej kontroli wzmocnienia oraz limiter.

Elastyczność algorytmu korekcji wysokości przejawia się w kontroli szybkości, zakresu, skali oraz głębokości.

Na minus instalator. MeldaProduction dystrybuuje wtyczkę z innymi swoimi produktami w postaci jednego pliku wykonawczego. W rezultacie chcąc skorzystać z wtyczki należy liczyć się koniecznością pobrania większego instalatora, co niepotrzebnie może wydłużyć czas pobierania

maudiopitch

Pobierz bezpłatnie: MAutoPitch

GSnap bezpłatne wydanie od Graham Yeadon

GSnap to pierwszy bezpłatny efekt na rynku stanowiący alternatywę dla komercyjnego AutoTune. Pomimo wielu lat na karu wtyczka nadal spełnia swoją rolę. Na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo podobna do pluginów Graillon 2 czy MAutoPitch. Posiada ona zasadniczo jedną przewagę nad powyższymi: możliwość przetwarzania sygnału w oparciu o wejściowe dane MIDI. Oznacza to, że nie ma konieczności polegania na automatycznym algorytmie detekcji. Wtyczka przeznaczona jest wyłącznie dla użytkowników systemu Windows.

gsnap

Pobierz bezpłatnie: GSnap

KeroVee bezpłatne wydanie od g200kg

KeroVee to kolejny oldskolowy plugin. Jego historia rozpoczyna się w roku 2010. Pomimo iż interfejs nie specjalnie przykuwa swą uwagą (mało nowoczesny jak na dzisiejsze czasy) to jednak wtyczka bardzo dobrze spełnia swoją rolę. Podobnie jak GSnap posiada możliwość przetwarzania sygnału w oparciu o wejściowe dane MIDI. Wtyczka przeznaczona jest wyłącznie dla użytkowników systemu Windows.

kerovee

Pobierz bezpłatnie: KeroVee

Voloco bezpłatne wydanie od Resonant Cavity

Voloco pomimo, iż zamieszczona na końcu naszej listy wcale nie oznacza, że to najmniej ciekawa propozycja. Plugin pozwala uzysać prosty efekt robota, słyszalny najczęściej w elektronicznej muzyce.

Pomimo dostępności w formatach VST3 oraz AU, bardziej jest on znany użytkownikom systemów iOS oraz Android. Wersja ze sklepu Google Play jest uznawana za najlepszy efekt tego typu przeznaczony na urządzenia mobilne.

voloco

Pobierz wtyczkę bezpłatnie: Voloco

Free Autotune VST alternatywy

Alternatywą dla wtyczki Antares AutoTune Pro jest iZotope Nectar 3

Tych, którym mało zachęcam zaznajomić się z interesującym narzędziem do przetwarzania wokalu Little AlterBoy firmy Soundtoys. Pełną kontrolę nad korekcją wysokości daje również plugin Waves Tune.