yohngZ klonami urządzeń sprzętowych mamy do czynienia dość często, ale klonowanie znanych wtyczek nie jest już tak powszechne. A jednak George Yohng (znany choćby z serii modułów 4Front) udostępnił procesor o nazwie W1 Limiter VST, który jest niczym innym, jak wirtualnym klonem popularnego limitera typu brick-wall Waves L1 Ultramaximizer, oferując – według zapewnień autora – to samo brzmienie, tyle tylko, że za darmo…

Nie widziałem na oczy żadnego kodu produktów Waves, a to co zrobiłem, to przeróbka 4Front YLimiter polegająca na uproszczeniu kształtu krzywej zwalniania, trzykrotnym zwiększeniu czasu zwalniania i wygładzeniu charakterystyki układu filtracji” mówi George.
 
Waves L1 to słynny limiter (stąd nazwa W1, by jednoznacznie przypominać z czym mamy do czynienia) bazuje na trzykrotnie dłuższym czasie Release niż wynikającym ze standardu RT60. Uważam, że mój klon wyszedł na tyle dobrze, iż w przyszłości możecie się spodziewać jego komercyjnej wersji, która przebije jakościowo wszystko dostępne aktualnie na rynku (mam już prototyp!).”

young w1limiter

 

Jeśli nie wiesz jak ustawić czas zwalniania, włącz ustawienie domyślne. Realizatorzy stosują różne ustawienia, a parametr domyślny został dobrany tak, by zapewnić łagodne ograniczanie w większości zastosowań.”
Jak sprawdzić kompatybilność z L1? Podaj na oba procesory ten sam sygnał ustawiając takie same parametry Threshold i Release. Upewnij się, że sygnały na wyjściu są idealnie wyrównane w fazie. Możesz w tym celu podać na wejście sygnał impulsowy, by dokładnie dopasować zbocza. Zsumuj oba sygnały wyjściowe odwracając biegunowość jednego z nich. Zobacz co zostanie z ich odejmowania. Zauważ, że nie ustawisz identycznych parametrów w obu limiterach – 30 ms czasu zwalniania tak naprawdę oznacza 30,01234 ms, więc jakieś drobne różnice zawsze będą, i to one będą słyszalne w sygnale wynikowym“.

Procesor występuje jako plik DLL (Windows) i VST (OS X). Instalacja polega na skopiowaniu go do właściwego folderu z wtyczkami. Software pobrać można z tej lokalizacji. Koniecznie wypróbujcie i nie zrażajcie się brakiem GUI (wtyczka korzysta z grafiki narzuconej przez host). Zobaczcie też inne produkty Yohnga oraz oferowany przez niego pakiet masteringowy.

George Yohng/4Front Technologies aktualnie oferuje W1 Limiter 2.0w wersji beta. Do najważniejszych zmian należą: graficzny interface użytkownika, pełne wsparcue dla systemu Mac OS X  (wersja audiounit oraz VST). Przybliżone rozszerzenie L2. W aktualnym wydaniu testowym nie odnajdziemy wspaźników graficznych/wysterowania.


Wtyczkę zamieszczamy w naszym dziale download (sekcja VST effects)