Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Ranking najlepszych DAW na świecie;) 2012/08/18 19:06 #17001

  • MadDziadPL
  • MadDziadPL Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Muzyka łagodzi obyczaje.
  • Posty: 658
  • Otrzymane podziękowania: 61
Synthopia przeprowadziła badania na najpopularniejsze/uważane za najlepsze programy typu DAW.
Oto wyniki.
O dziwo nasza Truskawa jest na pierwszym miejscu, a mój nowy Presonus na 3;)

  1. Fl Studio
  2. Ableton Live
  3. PreSonus Studio One
  4. Apple Logic
  5. Propellerhead Reason
  6. Renoise
  7. Cockos Reaper
  8. Cubase
  9. Avid Pro Tools
  10. Cakewalk Sonar

A jakie są Wasze typy?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Pietia.

Odp: Ranking najlepszych DAW na świecie;) 2012/08/19 20:23 #17025

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Jakby spojrzeć na to wszystko obiektywnie to każdy DAW oferuje coś innego, jest dostosowany do specyficznego stylu pracy. Dobrze podsumowuje to zdanie autora: "There is no ‘perfect DAW’ – because different people have different needs. And there’s no perfect way to compare them."

Myślę, że można by uznać ten ranking bardziej za toplistę popularności niż "który lepszy". W takiej interpretacji wyniki świetnie pokrywają się z dzisiejszą rzeczywistością :). FL Studio jest najbardziej popularny, bo od dawna jest traktowany jako "program do robienia muzyki" który znają nawet osoby niezwiązane z muzyką. Smutne to trochę, bo mimo mojego narzekania i braku wielu funkcji jest to jednak bardzo dobrze wyposażony DAW z którego dalej równolegle korzystam, na którym można stworzyć profesjonalne prace w każdej kategorii. Mimo to, czasami dalej, przynajmniej w Polsce, wstyd przyznać się do używania tej aplikacji, bo jest ona utożsamiana z amatorskimi projektami i piractwem. Moje ulubione pytanie jak ktoś usłyszy, że zajmuje się dźwiękami i muzyką - "na czym robisz? Aaa, frutilups, to wiem, bawiłem się kiedyś tym, a kuzyn jest DJ i robi muzykę też" :D. Nie to, że źle, ale kiedy DAW jest tylko bazą gdzie wrzuca się dźwięki nagrane zewnętrznie, obrabia w zewnętrznych narzędziach których jest masa to takie pytanie bije ignorancją, tak samo jakby zapytać fotografa na jakich parasolach robi zdjęcia :).

Wracając jednak dalej do listy. Ableton Live to niezastąpiony performer więc popularność uzasadniona. Świetnie nadaje się też do stacjonarnych projektów, ale sam go tak nie używam. PreSonus Studio One jest ostatnio mocno promowany, dodawany do interfejsów i kusi darmową wersją - nie dziwi wysoka pozycja. Logic jest dostępne tylko na Maca, jeżeli kogoś stać na domową pracownie opartą na Apple to nic nie stoi na przeszkodzie aby używać Logica :). Reason także zawsze gdzieś tam jest w ludziach, jako cały DAW czy nawet narzędzia pod Rewire. Sonar zawsze był trochę mniej popularny, sam jakoś nie mogę się przekonać do tej aplikacji. Pro Tools tak samo, taki trochę korporacyjny moloch z dobrą integracją ze sprzętem.

Zaskakuje tylko tak niska pozycja Cubase i Cockos Reaper którego można uznać za alternatywę. Wszystko zależy od targetu, ale sam coraz więcej ludzi spotykam używających Reapera ;).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Ranking najlepszych DAW na świecie;) 2012/08/20 05:38 #17028

  • Pietia
  • Pietia Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193

N.E.X. napisał: Dobrze podsumowuje to zdanie autora: "There is no ‘perfect DAW’ – because different people have different needs. And there’s no perfect way to compare them."


Bardzo trafne zdanie - poza tym trzeba się cieszyć z niedoskonałości, bo czym byśmy się wtedy fascynowali? Nie byłoby radości z faktu pozyskania narzędzia, z którym pracuje się jeszcze sprawniej, efektywniej, łatwiej (choć nie zawsze) i przyjemniej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Ranking najlepszych DAW na świecie;) 2012/11/22 23:16 #18324

  • mix
  • mix Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Młodszy forumowicz
  • Posty: 39
  • Otrzymane podziękowania: 1
Dośc mocno wspiera tę sondę portal Music Radar
www.musicradar.com/tuition/tech/the-15-b...world-today-238905/1

Ja dodam od siebie pewną rzecz.
Nie ważne czym a JAK...
i tu właściwie można powiedzieć AMEN.

Mój przyjaciel z jednej ze znanych kapel disco polowych pracuje nadal na jakimś trackerze , w piwnicy - od dawna jego utwory są w pierwszej 10 najpopularniejszych.
Owszem, obecnie korzysta już ze studia nagrań, gdzie zamiast PT stoi Cakewalk.
Nie ważne czym, ważne jak.

Taki gośc jak Bob Katz - warto poczytać o nim - już dawno stwierdził, że dziś dom, komputer i każdy (KAŻDY) program nadaje się do profesjonalnego zrealizowania nagrania dźwiękowego.
Pytanie tylko...czy wiemy PO CO /// co oznacza jedno - czy wiesz po co stosujesz kompresję, czy wiesz jaki efekt chcesz uzyskać ... itd, itd... temat rzeka, na inny dzień.
Cubase 5.1, Ableton Live 8, Izotope Nectar, Izotope Ozone 5 Advanced, PC - Asus G73 sw, Monitor Samsung 32'', KRK Rokit 8, Yamaha QS-300, M-Audio Oxygen 61, AKG K271 mkII, AudioBox 44 VSL, Rode NT1A, Waves Mercury 8, Sylenth1, Nexus 2, Battery, NI Komplete 8 and more vsti.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena