Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Jaka klawiatura sterujaca MIDI 2014/07/19 16:38 #22336

  • Rotation
  • Rotation Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 7
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam serdecznie
Tak jak w temacie poszukuję dobrej klawiatury sterującej MIDI do mojego DAW czyli Presonus Studio ONE. Po czytance w Internecie wiem, że nic nie wiem ;/
Mam parę faworytów i tutaj prośba do was czy ktoś na nich pracował co by polecił. Zależy mi na dobrym zgraniu klawiatury z programem DAW i wtyczkami VST, dobra klawiatura oraz zakup na przyszłość. Nie potrzebuję klawi erki do grania na żywo czy występy. Do wydania mogę dax max 1500zł
Oto moje propozycje:
ARTURIA KEYLAB 49 cena ok. 1200zł fajnie wygląda pozytywne opinie jedynie ludzi czepiają się tandetnego wykonania samej klawiatury ( chwieje się ugina )

NOVATION IMPULSE 49 cena ok. 950zł jeden z moich faworytów bo jak na razie złego słowa o tej klawiaturce nie znalazłem przeciwnie wszyscy zachwalają a w testach ma blisko max oceny oraz wyróżnienia dziwi podejrzanie niska cena :P

NOVATION SL 49 MK II cena ok. 1500zł kombajn robi wrażenie Duzy czytelny wyświetlacz czułe kontrolery, oprogramowanie AUTOMAP 3 PRO do mapowania naszego DAW szmery bajery itp. Opinie rożne często ludzie zachwalają ale zdążają się negatywne opinie …

AKAI MPK 49 lub 249 cena ok. 1300zł na początku byłem zdecydowany na AKAI MPK 49 mnóstwo pozytywnych opinii jakoś firmy AKAI ale czas biegnie i zwykły AKAI MPK 49 jest już lekko przestarzały prócz rewelacyjnej klawiaturze i jakości nie oferuje nic więcej niż konkurencja. Ciekawi mnie model MPK 249 jego następca wygląda fajnie gdyby jakość i klawi erka była jak w wersji MPK 49 było by super do tego ma DAW kontroler ale jak się sprawuje ?
Do tego momentu byłem skłonny wybrać NOVATION IMULSE 49 tani i zachwalany ale doszedł kolejny faworyt który naprawdę zrobił na mnie ogromne wrażenie ze względu na wygląd i możliwości. Mowa tu o :
NEKTAR PANORAMA P4 cena niestety przekracza budżet ale może znajdę jakąś dobra używkę.
Czytałem opinie wszyscy zachwalają iż jest to klawiatura która odbiega od konkurencji tworzy nowy trend. Kolorowy wyświetlacz wygląda obłędnie

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jaka klawiatura sterujaca MIDI 2014/07/20 12:54 #22337

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Zdefiniuj dobre zgranie z DAW i wtyczkami VSTi oraz dobrą klawiaturę. Nie wspominasz nic co konkretnie chcesz kontrolować ani jaką muzykę będziesz grać. Bez tego ciężko cokolwiek doradzić.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jaka klawiatura sterujaca MIDI 2014/07/20 13:56 #22338

  • Rotation
  • Rotation Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 7
  • Otrzymane podziękowania: 0
Dobre zgranie z DAW : chciałbym bym nie musiał siedzieć z instrukcja na kolanach by zgrywać parametr po parametrze. Często się słyszy, ze dana klawiatura niezbyt dobrze współpracuje z danym DAW’em. Fajnie by było by móc sterować parametrami danej wtyczki z poziomu klawiatury ( efekty, filtry itp. )Większość klawiatur MIDi ma swój soft który mapuje program DAW dając kontrole z poziomu klawiatury. Jak pewnie się domyślam innym wyszło to lepiej innym gorzej.
Co do dobrej klawiatury mam na myśli konkretnie klawiaturę jej pracę ergonomię itp. Większość klawiatur ma klawisze połwazone ale tak jak pisałem jedni czepiają się ze np klawiatura dotyku albo się ugina albo ma się wrażenie ze zaraz cos pęknie itp. Dobre klawiatury ( ciągle mówię tu o samych klawiszach ) robi AKAI co bym nie czytał opinie zawsze zbiera za to plusy

Pracuje na Presonus Studio ONE 2,5 do dyspozycji mam spora ilość wtyczek VST. Tworze głównie muzykę elektroniczna TRANCE, light TRANCE a kiedyś i od jakiegoś czasu znów HardStyle. PianoRoll w danym programie to dla mnie podstawa i tutaj klawiatura zaczyna być już potrzebna bo nużące jest odsłuchiwanie milionowy raz danych tonacji by dobrze zgrać to co ma się w głowie.
Na Padach i drum machinach mi nie zależy wiec w danej klawiaturze jest mi to obojętne ile producent ich proponuje czy to 16 czy 9 ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jaka klawiatura sterujaca MIDI 2014/07/20 15:48 #22339

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Wszystkie klawiatury działają przez MIDI, nie ma czegoś takiego jak lepsza czy gorsza integracja z DAW, wysyłają one wszystkie komunikaty CC. To jakie funkcje będzie się dało w nim przypisać zależy już od samego programu. Dla przykładu FL Studio nie przypisze każdego parametru, Cockos Reaper pozwala kontrolować dosłownie wszystko, Ableton Live podobnie. Jak sprawdza się tutaj Presonus nie mam pojęcia. Klawiatura Nektar którą wyżej zaproponowałeś integruje się z Reasonem ponieważ twórcy tego oprogramowania dogadali się z producentem i o to zadbali, równie dobrze będzie działać w innym DAW ale nie z automatu.

Programy typu Auto Map tylko usprawniają pracę, posiadają pewne szablony które i tak potem będziesz chciał skonfigurować od nowa sam tak jak Ci wygodniej. Pokazują na ekranie wirtualną wersję Twojej klawiatury i który parametr jest przypisany do danej kontrolki i na tym kończy się ich przydatność. Nie ma tutaj żadnej magii która pozwala nagle oderwać się od myszki.

No ale rzecz najważniejsza, niestety, zapomnij o takiej dużej kontroli, nie jest to ani wygodne ani nie usprawnia pracy. 99% czynności szybciej wykonasz myszką i nawet gdybyś miał klawisze przed sobą to i tak jest tu wiele czynników na "nie". Klawiatura służy do nagrywania nut przez MIDI, pady tak samo tylko zazwyczaj do perkusji, a kontrolki i suwaki do przypisania paru parametrów i nagrania automatyki z ręki. Przydają się też przyciski transportu. Same kontrolki mogą być też pomocne wykonując coś live. Jeżeli chcesz w pełni kontrolować DAW albo programować instrumenty i efekty odrywając się od myszki to mocno się rozczarujesz.

Dlaczego? Głównie dlatego że ile by tych kontrolek nie było to zawsze będzie ich za mało, programy zewnętrzne które zapisują banki i ustawienia niewiele pomagają. Druga kwestia to ich jednostronna praca, problem teoretycznie rozwiązują elektroniczne enkodery ale suwaków mechanicznych raczej nie uświadczysz. Po trzecie i najważniejsze wiele elementów nie da się kontrolować sprzętowo, GUI instrumentów i efektów często jest tak zaprojektowane że pewne czynności trzeba wykonać myszą, czynności wręcz niezbędne jak matryca modulacji albo kształt oscylatora, pierwsze lepsze przykłady - Zebra 2, Dune, Curve 2 , wszystkie wtyczki od Fabfilter itd. Szczerze mówiąc mam więcej wtyczek których nie da się w pełni przypisać niż tych które się da, Ty pewnie też jak się nad tym zastanowisz.

Wszystko sprowadza się do tego że za każdym razem stracisz masę czasu i nerwów na zastanawianie się jak przypisać daną wtyczkę żeby sprawnie ją zaprogramować a w ostateczności i tak polegniesz i wrócisz do myszki. Jeżeli pójdziesz na kompromis będziesz ciągle się odrywał, raz klawiatura, raz mycha, znowu klawiatura, znowu mycha itd. To samo dotyczy DAW, pewne rzeczy zaprogramujesz inne nie, od myszki się nie oderwiesz.

Jeżeli chodzi o jakość samej klawiatury - widzę że wybrałeś już rozmiar 49 klawiszy. Dalej kluczowym parametrem jest typ klawiatury, do wyboru masz lekką, pół-ważoną i ważoną. Ta pierwsza to typowa klawiatura stosowana w syntezatorach, ostatnia odzwierciedla mechanikę gry na fortepianie a środkowa jest kompromisem pomiędzy tymi dwoma światami. Pół-ważona jest więc dobrym rozwiązaniem dla kogoś kto potrzebuje dużego master keyboardu na którym ogra wszystko, od fortepianu po elektronikę. Bierze się to z tego że na lekkiej klawiaturze ciężko złapać czucie a na ważonej zbyt trudno gra się partie na syntezatorze.

Pytanie więc czy potrzebujesz tego typu klawiatury? Jeżeli grasz tylko elektroniką to lepiej sprawdziłaby się lekka klawiatura, w dodatku rozwiązanie to byłoby znacznie tańsze. M-Audio Oxygen 49 IV dostaniesz już w okolicach 500 PLN, dokładając trochę więcej dostaniesz nawet wersję 61 klawiszy. Do tego masz pady i inne kontrolki które sprawdzą się tak samo jak w droższych modelach - czyli jak wyżej.

Resztę kasy można zainwestować w sprzęt który naprawdę wpłynie na jakość Twoich produkcji - interfejs, odsłuchy, mikrofony. Moim zdaniem to strata pieniędzy jeżeli zależy Ci głównie na kontrolkach. Co innego gdybyś potrzebował świetnej jakości klawiatury, ważonej 88 klawiszy itd., ale do elektroniki to naprawdę, nie ma co przesadzać.
Za tę wiadomość podziękował(a): Rotation

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Jaka klawiatura sterujaca MIDI 2014/07/20 17:23 #22340

  • Rotation
  • Rotation Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 7
  • Otrzymane podziękowania: 0
Zgadzam się z Tobą. Spodziewałem się tego, że wszystkiego nie da się zrobić na klawiaturze i dlatego nie upieram się przy tym. Wiem, że myszka zawsze będzie potrzebna.
Co do klawiatury tak jak pisałeś szukam 49 bo dla większej nie mam miejsca na biurku w swoim małym pokoiku. Odsłuch słuchawki itp. Mam. Jeśli to cos mi pomoże przy wyborze to także od czasu do czasu gram z Cd playerow. Mam 2x DENON DN-S3700 i mikser DENON DN-X1500s. Nie szukam klawiatury z górnej półki bo bym musiał dać więcej niż 2000zł a mam max 1400-1500zł
Abstrahując od tego, jakie SA wady klawiatur i ze wszystkiego się nie da tak czy siak jakaś muszę zakupić by usprawnić sobie pracę. Kwestia tylko jaka. Po czytance internetowej mam kilka swoich faworytów i gdy już mam swojego faworyta cos doczytuje co mnie zraza a znów konkurencyjna klawiatura dostaje dodatkowe punkty co bym nie wybrał nie mam pojęcia co będzie dla mnie lepsze. Dlatego moja ogromna prośba co byś wybrał w mojej sytuacji mając do wyboru:
AKAI MPK 249
NOVATION IMPULSE 49
NOVATION SL 49 MK II
NEKTAR PANORAMA P4
A może M-Audio AXIOM AIR 49

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jaka klawiatura sterujaca MIDI 2014/07/21 11:34 #22341

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Cóż, jeżeli musiałbym już wybrać jeden z tych to padłoby zapewne na Nektar P4. Cenowo specjalnie nie odstaje od reszty bo kosztuje niewiele ponad 1500 PLN a oferuje więcej niż konkurencja. Większość cech to standard w tej cenie - semi klawiatura, aftertouch, pady, enkodery, suwaki, przyciski itd.

Decydujący jest jednak zmotoryzowany suwak dostępny po lewej stronie, jest duży i wydaje się konkretny. To jedyny sposób aby sprzętowo efektywnie kontrolować kanały w mikserze ponieważ dostosowuje się on sam do tego co widać na ekranie. W przeciwieństwie do zwykłych suwaków tutaj nigdy nie będziesz miał sytuacji w której stracisz cenne precyzyjne ustawienie bo sprzętowo był inczej ustawiony niż na ekranie. Można pomyśleć że jeden to za mało ale nic bardziej mylnego - wystarczy odpowiednio skonfigurować DAW (jeżeli na to pozwoli) tak aby suwak reagował na aktualnie zaznaczony kanał w mikserze, do tego można też przypisać komendy "poprzedni" i "następny" czy nawet "solo" i "mute" itd.

Na plus można tez zaliczyć duży i konkretny wyświetlacz. Jednak najbardziej atrakcyjny wydaje się właśnie ten kontroler do miksera, jeżeli chcesz odpowiednio zmapować DAW to tylko to przybliży Cię do tego celu.

Osobne alternatywy to Presonus Fader Port za około 600 PLN lub Behringer BCF2000 za około 900 PLN.

Na drum miejscu postawiłbym Novation SL MkII głównie za szeroki wyświetlacz przyporządkowany enkoderom które także komunikują się w obie strony. Na siłę można to wykorzystać do kontrolowania miksera jednak z racji rozmiarów kontrolki takie są mniej precyzyjne niż zmotoryzowany duży suwak. Gdyby dało się sprawnie przełączać banki tak aby uzyskać płynnie więcej niż 8 sekcji to bym się bardziej nad tym zastanowił.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Jaka klawiatura sterujaca MIDI 2014/07/26 15:14 #22359

  • Rotation
  • Rotation Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 7
  • Otrzymane podziękowania: 0
Wybór padł jednak na NEKTAR Panorama P4 Cieszy. Ceny ostatnio podskoczyły z 1499 na 1599 ale udało mi sie wytargować za 1470zł Cieszy i kurier gratis Cieszy. Teraz wystarczy czekać. Moja decyzję oparłem na kolejnych czytankach na zagranicznych forach i na kilku recenzjach np Estrada i Studio gdzie naprawdę klawiatura jest chwalona a to ze została zrobiona pod REASOn to nic nie zmienia bo równie dobrze można ja sobie skonfigurować pod np mój presonus studio ONE.
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena