Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

Jak zgrać muzykę ze starego YAMAHA W7 na komputer ? 2014/02/13 09:03 #21939

  • campers1
  • campers1 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 48
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam,

Mama starą Yamahę W7 i wiele sentymentu do starych utworów. Niestety są na dyskietkach a stacja powoli pada. Z resztą dyskietki też..

1) Jak najlepiej zgrać pozostałe mi utwory (w midi gdyż wypracowałem wiele fajnych brzmień) na komputer aby ocalić jak najwięcej.

2) Tak na marginesie, czy nie można bezpośrednio podłączyć instrumentu do komputera tak aby bezpośrednio nagrywać na komputer z pominięciem stacji dyskietek?

3) Czy po zgraniu tych utworów na komputer będę mógł je oddtworzyć n anowoczesnym instrumencie i zachować oryginalne brzmienia?

Zawsze zapisywałem oryginalnie, w instrumencie więc nie wiem w jakim są formacie. Ale zastanawiam się czy można podłączyć instrument do komputera za pomocą kabla MIDI-USB, ściągnąć jakiś program do obróbki midi (nie wiem jaki) i jakoś zgrać utwory z grającego instrumentu. ...Czy to jest możliwe?

Czy jak zainstaluję FL Studio to będę mógl zgrać swoje utwoty na komputer i czy będę mógł używać instrumentu jako klawiatury sterującej dla wtyczek w FL ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak zgrać muzykę ze starego YAMAHA W7 na komputer ? 2014/02/13 12:42 #21941

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Audio to nie MIDI i na odwrót, w wypowiedzi nie odróżniasz tych kwestii.

Jeżeli chcesz zgrać utwory, brzmienia i dalej z instrumentu korzystać możesz zrobić to po kablu złączem liniowym wpinając także do wejścia liniowego w karcie dźwiękowej. Im lepsza karta tym sygnał będzie lepszy, w praktyce wystarczy wszystko co nie jest segmentem konsumenckim za parę złotych. Problemem może być słaba jakość wyjścia z instrumentu które może szumieć. Tym sposobem zgrasz dokładnie to co słyszysz jako plik audio.

MIDI to tylko standard informacji do komunikacji pomiędzy instrumentami zawierający dane na temat odgrywanych nut, ich dynamiki czy tempa. Jeżeli zgrasz pliki MIDI na dyskietkę i wgrasz na inny instrument muzyka nie będzie brzmieć tak samo, zostanie odtworzona przez nowe instrumenty i brzmienia. Pisanie kompozycji od nowa to pracochłonna sprawa możesz więc zakupić nowe dyskietki w internecie, zgrać pliki i zapisać na komputerze, następnie wgrać przez nowsze interfejsy np. USB do innych instrumentów. Jeżeli stacja dyskietek nie da rady i nie jesteś w stanie jej wymienić zawsze w ostateczności pozostaje przeniesienie kompozycji i aranżacji na partyturę i przepisanie ich od nowa w innym instrumencie. Zajmie to dużo czasu ale będzie skuteczne, MIDI to nic innego jak wirtualny zapis nutowy który rozumieją instrumenty.

Stwierdzenie więc:

Jak najlepiej zgrać pozostałe mi utwory (w midi gdyż wypracowałem wiele fajnych brzmień) na komputer aby ocalić jak najwięcej.


Jest błędne.

1. Zgrywając MIDI nie zachowasz brzmień, zachowasz zapis nutowy. Zgrywając utwory do postaci audio otrzymasz pliki do odsłuchu ale nie zachowasz zapisu nutowego.

Co do reszty pytań:

2. Teoretycznie jest to możliwe jeżeli instrument posiada wyjście MIDI a Twoja karta dźwiękowa do komputera wejście MIDI lub osobny interfejs, w praktyce to jedna wielka niewiadoma. Większość DAW byłaby w stanie przechwycić sygnał MIDI wielokanałowo, kwestia ustawień, pytanie tylko czy instrument wypuści w ten sposób odtwarzany utwór MIDI. Trzeba by nad tym porządnie przysiedzieć i poeksperymentować, może się uda może nie, wymagana dobra znajomość dowolnego DAW który radzi sobie z MIDI.

3. Jeżeli udało by Ci się zachować te pliki to patrz punkt pierwszy. Audio to nie MIDI, MIDI to nie audio.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Jak zgrać muzykę ze starego YAMAHA W7 na komputer ? 2014/02/13 18:43 #21943

  • campers1
  • campers1 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 48
  • Otrzymane podziękowania: 0
Dziękuję za odpowiedź. Myślałem że w MIDI są również informacje o barwie dźwięku.

Zatem pytanie 4: czy można jakoś zgrać moją barwę dźwięku do jakiegoś banku
5) A co z użyciem instrumentu jako klawiatura sterująca?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak zgrać muzykę ze starego YAMAHA W7 na komputer ? 2014/02/13 19:57 #21945

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
4. MIDI zawiera informacje jedynie o użytym instrumencie tak aby inny instrument wiedział że tu ma grać np. fortepian. Brzmienie tego instrumentu składa się z połączenia sampli i przede wszystkim syntezy, wszystko siedzi zakodowane w jakimś chipie i instrument sobie to przetwarza. Nie da się wyciągnąć barw, każdy instrument przecież działa inaczej, nawet gdyby zgrać sample nuta po nucie to do dzisiaj praktycznie żadna stacja nie oferuje odtwarzania własnych multisampli tak jak komputer. Jeżeli w tym instrumencie można tworzyć własne barwy to zapewne można też je zapisać i ewentualnie skopiować w celach archiwizaji, ale znowu, będą to tylko informacje dla wewnętrznego silnika syntezy o użytych parametrach, nie ma tam żadnego materiału dźwiękowego i nie będzie to kompatybilne z żadnym innym instrumentem czy syntezatorem. Dalej jednak możesz normalnie wykorzystywać ten instrument, nagrywać audio i używać MIDI, tak w domowej pracowni, studio czy na scenie.

5. Bez problemu, wyjście MIDI z klawiatury podłączyć z wejściem w MIDI w komputerze. Można zakupić małe lub większe interfejsy na USB. Tak samo można ten instrument podłączyć z innym instrumentem aby ten mu "rozkazywał" co ma grać i w ten sposób wykorzystywać oba instrumenty. Mało tego - nawiązując do odpowiedzi nr 4 możesz komponować i aranżować MIDI w dowolnym programie DAW i skierować sygnał na instrument tak aby odtwarzał tak pożądane przez Ciebie barwy, dalej można wyjście audio skierować z powrotem na komputer i wszystko nagrać. Stacja dyskietek i wewnętrzny sekwencer nie muszą być potrzebne, każdy instrument który ma wyjście audio i interfejs MIDI będzie działał równie sprawnie jak wszystkie nowości. ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): campers1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak zgrać muzykę ze starego YAMAHA W7 na komputer ? 2014/02/14 11:50 #21947

  • campers1
  • campers1 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 48
  • Otrzymane podziękowania: 0
Dziękuję za odp.

Temat chyba na razie wyczerpany. Kupię interfejs na USB i poeksperymentuję. Dam znać o wynikach aby inni wiedzieli co i jak. Mam nadzieję że jak połączę przez USB to nie będzie kłopotów z szybkością transferu przy grze "na żywo" ? W końcu to stary instrument ze starą technologią.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak zgrać muzykę ze starego YAMAHA W7 na komputer ? 2014/02/14 14:37 #21948

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Nie, MIDI nie ma żadnych opóźnień. Latencja w komputerze zależy od ustawionego bufora a jak niski bufor możemy ustawić zależy od szybkości komputera, głównie procesora. To czas jaki dajesz maszynie na przetworzenie danych liczonych w samplach czyli tych najmniejszych punktach w domenie cyfrowej. Używając częstotliwości projektu 44,1kHz oznacza że próbkowanie wynosi 44100 sampli na sekundę, ustawiając bufor na np. 512 sampli łatwo policzyć że powinno być to około 12 milisekund opóźnienia zaokrąglając w górę. Jest to wartość z jaką poradzi sobie większość dzisiejszych komputerów. Problem może stanowić karta dźwiękowa a właściwie jej sterowniki, te konsumenckie mogą potrzebować większych opóźnień bo nie są przystosowane do pracy z audio, mogą przy tej samej ilości sampli wyliczyć większe opóźnienie lub będą się zacinać wymagając więcej sampli. Połączenia MIDI nie będą wpływały na te wartości.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Jak zgrać muzykę ze starego YAMAHA W7 na komputer ? 2014/02/16 21:08 #21958

  • campers1
  • campers1 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 48
  • Otrzymane podziękowania: 0
Kupiłem dziś kabel MIDI-USB Rolanda (89 PLN !!). Jeszcze nie podłączyłem, ale mam takie teoretyczne pytanie. Prekusja w Yamaha w7 jest zapisana na jednej ścieżce a przecież tam jest werbel, stopa i inne bębny... Jak to wyjdzie w MIDI? Każda wysokość dźwięku będzie odpowiadała za konkretny "bębenek" ? np. wszystkie C1 to stopa, wszystkie C#1 to werbel itd itd?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak zgrać muzykę ze starego YAMAHA W7 na komputer ? 2014/02/16 22:52 #21959

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Tak samo, perkusja jest uwzględniona w standardzie General MIDI, każdy jej element jest przypisany do jakiegoś klawisza tylko nie odnosi się do wysokości dźwięku a z góry ustawionego dźwięku, nie pamiętam który klawisz odpowiada za co ale łatwo to sprawdzić. Z 16 kanałów to właśnie 10 przeznaczony jest na perkusję.

en.wikipedia.org/wiki/General_MIDI

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Zasilane przez Forum Kunena