Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Domowe studio 2013/07/04 19:34 #20775

  • smok
  • smok Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam wszystkich i serdecznie pozdrawiam. Proszę was o poradę odnośnie swojego azylu na ziemi jakim jest domowe studio. A więc do rzeczy obiekt jest w fazie budowy i w niedługim czasie będzie już gotowy. Pomieszczenie odnośnie samego studia to około 30m2. Usytuowane będzie na poddaszu. Tam też utworzone zostanie pomieszczenie do nagrywania wokali. Całość na poddaszu to płyta gipsowa a w środku ścian wełna pewnie 5 cm. I teraz kilka pytań z tym związanych. . Chciałbym zaznaczyć, że nie zajmuję się tym profesjonalnie tylko z przyjemności i jestem na początku tej drogi ale chciałbym uniknąć błędów ( lepiej kupić raz drożej a dobrze). Do tej pory bawiłem się aranżerami Yamaha, Korg itp. To co posiadam w tej chwili to jednostka komputerowa na i7, karta tc electronic fire wire, AKG K 271. Budżet na studio około 12000 - 15000 zł.
1. Czy pomieszczenie do wokalu np 4m2 wystarczą.
2. Kontroler midi czy ktoś z was korzystał z Nektar Panorama P6 lub Axiom Air 61 prosiłbym ewentualnie o opinie, czy lepiej jakiś syntezator może być używany.
3. Jaki mikrofon pojemnościowy.
4. Odsłuch wiem, że to sprawa bardzo subiektywna ale czy do 30 m2 5 cali to nie mało?
5. DAW to cubase lub fl studio decyzja jeszcze nie zapadła.
6. Instrumenty. Co myślicie o Omnisphere lub Nexus, Sylenth. Czy to dobre instrumenty na start czy polecicie mi coś lepszego. Muzyka jaka mnie interesuje to Dance, Trance.
To tak po krótce. Bardzo proszę o konstruktywne porady. Wiem że macie dużo większe doświadczenie i dzięki niemu może uda uniknąć mi się kilka potknięć tzw. wieku dziecięcego. Na sam koniec dodam, że rozważałem zakup stacji roboczej jak korg kronos lub motif xf lecz wydaje mi się, że Vsti daje chyba większe możliwości - proszę o opinie.
Pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Domowe studio 2013/07/04 20:48 #20776

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
1. Nie jestem w stanie się tutaj dużo wypowiedzieć ale mogę Ci tylko poradzić abyś poczytał trochę fachowych opracowań, budowanie zamkniętej kabiny i wypychanie jej pianką nie jest dobrym pomysłem, w najgorszym przypadku będziesz miał dźwięk jak z wnętrza samochodu.

2. Kwestia gustu, oba sprzęty są z wyższej półki. Osobiście postawiłbym na M-Audio, Nektar jest nastawiony głównie na integrację z Reasonem i stąd wysoka cena, moim zdaniem zbyt wysoka. Air też cenę ma zawyżoną. Zastanów się nad zwykłym Axiomem prawie o połowę tańszym, większość z tych wodotrysków i tak nie będzie Ci potrzeba, wszystko programuje się myszką bo z kontrolera ciągle przypisywanie wszystkiego to nieporozumienie a suwaki nie są zmotoryzowane więc podpinanie do miksera to porażka. Radziłbym zainwestować w dobrą i mniejszą klawiaturę plus osobno pady, o syntezatorach zapomnij, wszystko i tak jest cyfrowe a workstation mają bardzo nienaturalne brzmienia prawdziwych instrumentów.

4. Nie ma to większego znaczenia, 5 cali jak i 8 cali to zazwyczaj monitory bliskiego odsłuchu więc ich zadaniem nie jest wypełniać całego pomieszczenia a idealnie wpadać do Twoich uszu pod odpowiednim kątem i tak dalej. Większa membrana daje niższe częstotliwości ale też potrzeba lepszej akustyki aby zapanować na odbiciami. 5 cali to taki standard do domowej pracowni i nie tylko.

5. Zapomnij o FL Studio, dobry DAW ale nie ma rewelacji, szczególnie kiedy chcesz poważnie myśleć o produkcji. Nagrywanie audio tam po prostu leży i nic nie zapowiada się na jakąkolwiek zmianę. Od dziwnego sposobu nagrywania przez Edisona czy playlistę po brak konkretnych ustawień i nagrywanie zawsze w stereo, nawet materiałów monofonicznych. Cubase klasyka, alternatywy to może być Presonus Studio One czy Cockos Reaper, ostatecznie Ableton Live jednak tutaj sposób pracy jest trochę inny (jak kto woli).

6. Nexus i Omnisphere to romplery, szkoda pieniędzy na takie coś, mimo świetnych brzmień. Sylenth to niby klasyka, powinien być odpowiedni aczkolwiek przy takim budżecie można polecić NI Komplete 9 gdzie znajdziesz niesamowitą ilość narzędzi, od syntezatorów to perkusje i brzmienia, dosłownie wszystko.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Domowe studio 2013/07/05 08:37 #20780

  • dezler
  • dezler Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 148
  • Otrzymane podziękowania: 18
Słuchaj N.E.X.S.A. ma dużo racji tylko kłócił bym się tu z tematem Dawu
bo Moim zdaniem Fl nie odbiega od innych Dawów takich jak Ableton itp.
Kwestia Gustu
a co do Cubase to fakt jest najlepszy ale też największy kombajn ze wszystkich
Werset, 1991, Rap.

Chcesz Bity ? Napisz, jakoś się dogadamy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Domowe studio 2013/07/05 11:23 #20783

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Niestety odbiega i nie ma tu wielkiego pola do polemiki. Sam nie jestem z tego zadowolony bo wydałem na Image Line tyle kasy że jest chyba 2 firmą z kolei którą najbardziej sponsorowałem, kupiłem wersje pudełkową z pakietem hardcore, potem life-time update, potem signature bundle itd. Teraz to wszystko mi leży na dysku. Fakt jest taki że z nagrywaniem audio FL Studio kuleje, to samo z zamrażaniem ścieżek których brak. Wszystko fajnie do czasu kiedy nie wykracza się poza VST i sample a komputer daje z tym radę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Domowe studio 2013/07/05 15:28 #20784

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
4m^2 to klitka- wokalista się udusi a opanowanie akustyki to po prostu Mission Impossible.

Reżyserka lub jak wolisz, pomieszenie do miksu i masteringu- wymaga to odpowiedniej adaptacji, chociażby w podstawowym stopniu. Jeśli chodzi o wypełnienie pasma to jasne, najlepiej sprawdzą się trójdrożne odsłuchy ale mało kogo prócz drogich studiów na nie stać. Sześć cali to minimum, by mieć jakieś pojęcie o basie jeśli mowa o pomieszczeniu 30 metrów kwadratowych.

Podział na miejsce nagrań i reżyserkę przy 30 metrach kwadratowych- radzę albo proporcje 50:50, albo 60:40 (reżyserka większa)

Warto się zainteresować pułapkami basowymi z Vicoustica (drogie, ale bardzo skuteczne, łatwe do strojenia) i różnymi ustrojami akustycznymi. Zasada rozmieszczania na lusterko jest zawsze celna, są też pewne schematy jak można to pi razy oko porozmieszczać lub bawić się z kalkulatorami
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Domowe studio 2013/07/05 16:17 #20786

  • smok
  • smok Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam. Dziękuję za zainteresowanie tematem. Reasumując pomieszczenie do wokalu około 12m2. Na reżyserkę zostaje 18 m2. Czy wtedy monitory 5 czy 8 cali. Pytanie do nexa - jaki sterownik midi do padów byś proponował i czy miałeś może styczność z programem NI 8 lub 9. Chodzi mi o to czy w moim przypadku się sprawdzi. Jeszcze raz dzięki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Domowe studio 2013/07/05 16:31 #20788

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Native Instruments Komplete to po prostu klasyk na rynku audio. Ceny jednostkowe ich aplikacji są trochę wysokie ale rekompensują to w pełni właśnie tym pakietem. Za około 1800zł szukając promocji (domyślnie 1999zł/€499) możesz zdobyć potężną dawkę wirtualnych narzędzi. Tutaj znajdziesz więcej informacji:

www.native-instruments.com/en/products/k...w/included-products/

Na sterowniki nie ma co marnować dużo pieniędzy, Akai MAX49/MPK49 czy M-Audio Axiom (dowolny) 49 spokojnie wystarczą, niewiele ponad 1000zł a masz wszystkie bajery.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena