Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Odp: Jeszcze raz USB 1.1 vs USB 2.0 2012/11/11 22:13 #18121

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Wydaje mi się, że to jakaś forma oszczędności konstrukcyjnych, może licencja na patent jest tańsza dlatego te budżetowe interfejsy takowy posiadają nawet po dziś dzień (np. ten AKAI EIE). Mogą sobie na to pozwolić ponieważ parametry nie powalają i transferu i tak wystarczy. No ale to tylko domysły. Jednak tylko to mi logicznie by tłumaczyło dlaczego dalej się używa starego typu USB. Wątpię żeby to był otwarty standard i jak wszystko w branży ma patent, a co za tym idzie właśnie pieniądze.

Żeby rozwiać wątpliwości zapytałem o tą kwestie firmy Akai, Focusrite i Mackie. Presonusa nie było co pytać, bo oni się nie patyczkują i każdy interfejs mają na USB 2.0, nawet te najsłabsze. Cudów nie ma co się spodziewać ponad to co można się domyślać, ale zobaczymy co odpowiedzą. Focusrite wszystkie nowe ma na USB 2.0 więc może przekonywać żeby wybrać te. Akai powinien trochę wyjaśnić dlaczego dwa podobne interfejsy mają różne typy USB. Najbardziej jednak liczę na Mackie, w końcu mają tylko jeden interfejs w ofercie który jest na USB 1.1 więc powinni napisać o tym jakieś ciepłe słowo dla kontrastu i przekonać klienta dlaczego warto ;).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Odp: Jeszcze raz USB 1.1 vs USB 2.0 2012/11/12 07:52 #18122

  • zygmunt
  • zygmunt Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 58
  • Otrzymane podziękowania: 0
Super i czekam (myślę, że nie tylko ja) na rozwój wypadków. :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Jeszcze raz USB 1.1 vs USB 2.0 2012/11/12 08:46 #18123

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Tyle, że naprawdę USB 1.1 a USB 2.0 w audio ma naprawdę niewielkie znaczenie. Ważniejsze są sterowniki. USB 1.1 ciężko zapchać, naprawdę. A USB 2.0 to już nie wiem czym.
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Jeszcze raz USB 1.1 vs USB 2.0 2012/11/12 13:03 #18127

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Pierwsza odpowiedź od firmy Focusrite, przetłumaczyłem z angielskiego:

"Tak, USB 2.0 posiada większą prędkość, ale USB 1.1 jest bardziej niż wystarczające dla interfejsów tak małego rozmiaru. [Chodzi o Saffire 6 - dop.]

Posiadamy także w ofercie interfejs Saffire 6 USB w wersji 2.0.

Interfejs Scarlett 2i4 posiada te same funkcje jak Saffire 6 USB jednak każda wersja używa USB 2.0"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Jeszcze raz USB 1.1 vs USB 2.0 2012/11/12 15:48 #18128

  • zygmunt
  • zygmunt Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 58
  • Otrzymane podziękowania: 0
A ja właśnie dostałem od kuriera Blackjacka. Instalacja nowych sterowników ze strony - ok. Na szybko:
Żeby można było używać (bez trzasków) udało mi przy ustawieniach w control panelu: USB Streaming mode: Standard i Asio buffer size na 256 samples (128 nie ma szans). We FL Studio latencja 10 ms (przy Asio4allv2 - 6ms).
Gorzej w abletonie. Tutaj overall latency na poziomei 18,7 przy sterownikach mackie i ok 10 dla asio4all. Prócz tego przy ustawieniach 256 sampli potrafi trzeszczeć, więc 512, a zupełnie ok dopiero przy 1024.
Reapera odpaliłem na szybko i też się porozumiał z mackie (ponoć były z tym problemy przy starych sterownikach).
Czy sądzicie, że wyniki są ok, czy jednak pudełko odesłać i dozbierać do scarlett 2i4 ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez zygmunt.

Odp: Jeszcze raz USB 1.1 vs USB 2.0 2012/11/12 21:09 #18136

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Ciężko mi porównać do innych interfejsów. Mogę powiedzieć jak mam teraz na zintegrowanej karcie na laptopie. Na Conexant HD Audio w Asio4All mogę płynnie pracować w FL Studio przy 1024 sampli czyli 24ms. Płynnie to znaczy nie chwilowo pograć jednym instrumentem a ograć cały obciążający CPU projekt. W Reaper jest to odpowiednio 512 sampli i 13 sekund, widać znacznie lepiej sobie radzi w moim przypadku. Kiedyś na stacjonarnym miałem Realtek HD Audio, też zintegrowany i osiągałem w Asio4All w FL Studio około 512 sampli i 13ms, czasami przestawiałem na 700+ przy skomplikowanych projektach. Mało nie jest, ale z 512 da się żyć ;). 13 milisekund jest to opóźnienie na wyjście i na wejście. Jeżeli gramy np. instrumentami wirtualnymi jest to tylko 13 ms, jeżeli nagrywamy pliki audio dodatkowo dochodzi drugie 13 ms i łącznie jest 26 ms. Dlatego jest tak ważna opcja direct monitoring w interfejsie. Potem tylko dorówna się ścieżkę paroma kliknięciami.

Przyszła odpowiedź od Mackie, także z angielskiego:

"Najważniejszą różnicą pomiędzy USB 1.1 a USB 2.0 jest prędkość transferu. Jednak większość końcówek USB 2.0 jest kompatybilna wstecz z urządzeniami USB 1.1. Dla interfejsu z dwoma wejściami oraz wyjściami, USB.1.1 jest wystarczające do większości zastosowań. Jeżeli okaże się, że będziesz potrzebować nagrywać z bardzo niską latencją i ustawieniami bufora albo korzystać z większej ilości wejść oraz wyjść, USB 2.0 lub złącze Firewire może być lepszym rozwiązaniem.

Proszę zapoznać się z linkiem poniżej który może być pomocny w poszukiwaniu dalszych informacji o różnych typach złącz USB.

en.wikipedia.org/wiki/Universal_Serial_Bus#USB_1

Mamy nadzieję, że to pomoże."

Zaskoczyła mnie ta odpowiedź. Bardzo dojrzała jak na firmę która posiada jeden interfejs audio pod USB 1.1. W sensie, że trzeba mieć coś z uczciwości aby szczerze doradzić produkty, jakby nie było, konkurencji ;).

No więc co do latencji to faktycznie dodatkowa prędkość może też na nią wpływać. Nie jestem w stanie określić w jakim stopniu bo to jest dokładnie tak jak mówi Psysutra - głównie zależy od jakości sterowników i jak bardzo będą bezpośrednie pomiędzy komputerem a interfejsem. Tyle w teorii, a w praktyce różnie bywa. Jeżeli tutaj sterowniki Asuo4All są lepsze od natywnych to trochę nieciekawie moim zdaniem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Odp: Jeszcze raz USB 1.1 vs USB 2.0 2012/11/12 21:38 #18138

  • zygmunt
  • zygmunt Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 58
  • Otrzymane podziękowania: 0
Dzięki. Ja sprawdzam ciągle i w FL studio jest ok. W Live niestety już gorzej. Tutaj żeby odsłuchać proste demo bez żadnych trzasków musi być 1024 sampli. Mam jeszcze kilka dni, więc popatrzę. Nie mam doświadczenia, ale interfejs brzmi w/g mnie naprawdę świetnie (przedtem próbowałem emu 0204 i alesis io2 express) i tego brzmienia boję się stracić, jak zdecyduję się na zwrot i zakup scarlett 2i4.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Jeszcze raz USB 1.1 vs USB 2.0 2012/11/13 07:17 #18139

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Na pewno wygląda to tak- na ASIO4ALL absolutnie nie powinno być lepszej wydajności niż na fabrycznych sterownikach. Jeśli faktycznie drivery od producenta są gorsze od A4A to interfejs jest krótko mówiąc do d...
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zasilane przez Forum Kunena