Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Korg Legacy Collection edycja 1 z kontrolerem MIDI MS-20 2012/03/25 19:57 #15775

  • psysutra
  • psysutra Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Z tym pakietem już od dłuższego czasu miałem do czynienia- miało się lewiznę ;)

Aż w końcu nadarzyła się okazja zakupu pakietu Legacy wraz z kontrolerem sprzętowym- repliką MS-20, nieco pomniejszoną. Ciężko jest obecnie wyrwać ten zestaw, a zwłaszcza w przystępnej cenie. 700 zł- tyle mnie całość wyniosła. Zachwycony wróciłem do domu z nowym nabytkiem, podpiąłem czym prędzej do komputera, odpaliłem instalator i heja- wsiąknąłem na 4 dobre godziny bawiąc się MS-20 w trybie stand-alone, kręcąc gałami i przepinając kabelki.

Z samego kontrolera mam dość sprzeczne wrażenia- klawiatura jest tragicznie mała, można coś poplumkać, ale konkretniejszej solówki się nie uświadczy. Gałkologia, kablologia- czysta przyjemność kręcenia. Niestety w tej beczce miodu jest łyżka dziegciu- kontrolera nie da się sprząc z wtyką z poziomu FL Studio- każdy parametr trzeba tłuc odrębnie, a niektórych (np. koła modulacyjnego) w ogóle się przypisać nie da. Cóż... Coś za coś...



Część programowa- VSTI MS-20, wirtualna replika sprzętowego odpowiednika, uzupełniona o kilka bajerów jak polifonia czy unisono. Oryginalny MS-20 w brzmieniu jest dość kapryśny, często niestabilny w niskim paśmie, toteż wirtualny MS-20 nie oszczędza nam tych atrakcji. Jeśli chodzi o brzmienie, ciężko jest mi zestawić sprzęt z linijkami kodu, niemniej odnoszę wrażenie, że panowie z KORG Incorporation stanęli na wysokości zadania i stworzyli instrument wirtualny o naprawdę nietuzinkowym brzmieniu, i co ważniejsze, wiernie przeniesiono syntezę subtraktywną z możliwościami syntezatora modularnego, co niesamowicie poszerza spektrum brzmień, które da się z niego wyciągnąć- od perkusji przez basy, leady, sekwencje, tekstury po barwy FX. Dwa filtry HP/LP działające równolegle, duże możliwości modulacyjne robią naprawdę pozytywne wrażenie.



Polysix- wiadomo, z czym mamy do czynienia. Charakterystyczne brzmienie, poszerzona polifonia, unisono. Niezbyt często z niego korzystam, niemniej posiada bardzo ciekawy filtr.



Wavestation- ciężko jest mi się do tego odnieść, gdyż niezbyt często korzystam z tego instrumentu. Niemniej barwy są przeniesione wiernie, gdyż jest to syntezator cyfrowy, więc zbytnio się męczyć nie musieli. Mimo wszystko brzmienia inspirujące, dużo możliwości, no i dość zawiła obsługa, gdy się chce uzyskać bardzo konkretne dla siebie brzmienie.



MS-20 FX- jako efekt VST wpinany do insertów. Wspaniałe uzupełnienie czegoś, czego mogą czasami nie dawać inne instrumenty. Filtr S&H genialny do tekstur.

MDE-X- efekt VST. Do wyboru- korekcja, kompresja, distortion, bitcrusher, filtry formantowe (bardzo intrygujące), reverb, delay. Przydatna zabawka.



No i ostatni - już moloch. Legacy VSTI. Połączenie wszystkich poprzednich wtyk w jedną. Niestety, nie byłem w stanie ogarnąć obsługi tego w celu uzyskania konkretnych brzmień, niemniej zabawy jest bardzo dużo.

Podsumowując- w przeliczeniu cena/jakość za 700 zł... Wychodzi 100 z haczykiem na każdy element składowy zestawu. Kontroler, efekty VST i instrumenty VSTI mogą w bardzo dużym stopniu uzupełnić domowego (i nie tylko) studio o całkiem dobry sprzęt oraz świetne barwy. Dla kreatywnych, oraz ceniących sobie stosunkowo prostą obsługę, nie trzeba nic więcej.
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Korg Legacy Collection edycja 1 z kontrolerem MIDI MS-20 2012/03/25 20:36 #15779

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
FL Studio ma taki mankament, że tam od początku nic z midi nie działa, tzn wszystko trzeba przypisywać ręcznie linkując parametry, od zwykłego Mod Wheel po inne, domyślnie chyba tylko Pitch Wheel działa, ale to też nie bezpośrednio do wtyczki a do wrappera który ma swoje ustawienie. Nie ogarniam czemu tego nie poprawią, ale mniejsza o to.

Z tym kontrolerem tak na poważnie? Tylko za 700zł?! I dlaczego o tym nic nie wiem?!? No ale na poważnie, to wygląda niesamowicie :). Kontroler na zdjęciach i filmach jest dosyć duży, klawiatura faktycznie mała, coś jak ich wersje micro, ale te pokrętła i kable robią wrażenie. Możesz powiedzieć coś więcej na ten temat, to jakaś wersja limitowana?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Korg Legacy Collection edycja 1 z kontrolerem MIDI MS-20 2012/03/25 20:59 #15781

  • psysutra
  • psysutra Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Tak, wypuszczono kilka serii wraz z pierwszym pakietem Legacy. Obecnie bardzo ciężko do zdobycia i bardzo drogie. Historia licytacji dość ciekawa- sprzedawca musiał się tego pozbyć, gdyż jego dziecko (z autyzmem) źle reagowało na te dźwięki. Sam kontroler może chodzić po 300$ na eBay.

Mimo wszystko, w przeciwieństwie do Abletona, udało mi się ustawić sprzężenie zwrotne tj- na lampkach wyświetla szybkość LFO oraz wyzwalanie nut- niezależnie czy przez klawiaturę czy już leci odpalona sekwencja MIDI. Ten zakup uważam za najlepszy :)
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena