Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Mój beat w czyimś kawałku - prawa autorskie 2013/07/31 10:51 #20930

  • hiphop14
  • hiphop14 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Złoty forumowicz
  • Złoty forumowicz
  • Posty: 176
  • Otrzymane podziękowania: 1
Jak to jest z prawami autorskimi, jeżeli nagram kawałek pod znany bit który jest legalny, to grozi mi za to kara? Oczywiście ten kawałek nie będzie legalny, nie dorobie sie na nim niczego, poprostu nagram go dla siebie i puszczę w sieć?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Pietia.

Mój beat w czyimś kawałku - prawa autorskie 2013/07/31 13:27 #20935

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Masło maślane niestety... Prawo autorskie jest bardzo proste, poczytaj ustawę - to co stworzysz staje się Twoją własnością intelektualną, masz do niej pełne prawa autorskie i majątkowe. Jeżeli bez zezwolenia ktoś wykorzysta Twoją pracę możesz go pozwać o ile pamiętam o trzykrotność normalnego wynagrodzenia plus zwrot kosztów sądowych i takie tam. Oczywiście jeżeli jesteś w stanie udowodnić datę utworzenia czy rozpowszechnienia utworu, z tym raczej nie ma problemu. Prawa autorskie są niezbywalne, Twoja praca zawsze musi być odpowiednio oznaczona kto jest jej autorem. Prawa autorskie majątkowe można zbyć, odstąpić czy odsprzedać, wystarczy odpowiednia umowa.

Jeżeli korzystasz z czyjejś pracy bez zezwolenia zasada jest ta sama tylko konsekwencje dotyczą Ciebie, odnosi się to do jakiejkolwiek ingerencji w materiał. To że ktoś robi sobie utwory na "kradzionych" bitach i nie ponosi konsekwencji to tylko wola autora który albo o wykorzystaniu nie wie albo po prostu nie ma czasu na sądzenie się z amatorami umieszczającymi prace na YT, najwyżej zrobią blokadę i tyle. Nie ma czegoś takiego jak wolne wykorzystanie na niekomercyjny użytek - nie masz zezwolenia, nie możesz wykorzystać czyjejś pracy. Tak jak wspomniałem jest tylko przymykanie oka bo ktoś ma z tego promocję albo zimna kalkulacja że nie ma o co robić afery. Kiedy pojawia się kasa to także szansa na większe odszkodowanie więc ludziom włączają się $$ i łatwo oberwać. Stąd pewnie mit że jak na niekomercyjny użytek to nic nie grozi, w praktyce pewnie tak jest bo nikt nie zwróci uwagi na jakiś utwór który ma 250 wyświetleń w miesiąc.

Jedyne proste rozwiązanie - tworzyć samemu jak na twórcę przystało, nie korzystać z pracy innych.

Jeszcze jedno - to nie jest ścigane z urzędu a jedynie na wniosek autora.

Zwolnione z tej reguły są utwory o charakterze pastiszu i parodii, można wtedy tworzyć utwory pochodne ale musi to być bardzo wyraźne, podlegają pod to na pewno kabarety czy śmieszne przeróbki na YT.
Za tę wiadomość podziękował(a): hiphop14

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Mój beat w czyimś kawałku - prawa autorskie 2013/07/31 14:45 #20936

  • hiphop14
  • hiphop14 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Złoty forumowicz
  • Złoty forumowicz
  • Posty: 176
  • Otrzymane podziękowania: 1
Aha czyli trochę inaczej to się ma niż myślałem :) Myślałem że kare można ponieść tylko wtedy gdy nasz materiał jest legalny. A co z nagraniami w formie mixtapów? Każdy zaciągnięty beat musi być uzgodniony z artystą nawet jak to nie legal? A jak nadobyć prawa autorskie na swój własny materiał?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mój beat w czyimś kawałku - prawa autorskie 2013/07/31 17:51 #20941

  • bixioman
  • bixioman Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 104
  • Otrzymane podziękowania: 10
Siemanko.Jak masz na myśli bity hip hopowe to teoretycznie wydaje się że raczej nikt nie powinien robić problemów.Prawda jest taka że artysta to jedno i on może odpuścić temat,poza tym wytwórnia ma też prawa do materiału i to prędzej oni mogą robić problemy.W polsce tak na szybko to wiem że Wzgórze Yapa3 na pierwszej płycie mieli kradzione bity Cypress Hill i wyszło to na legalu przez S.P.Records,Drugi przypadek jaki kojarzę tak na szybko to Na płycie Peji "Czarny Wrzesień" był bit Mobb Deep i też to normalnie było w sprzedaży.W hip hopie często mixtapy są na kradzionych bitach i ogólnie chyba raczej jest luz.Tak jak napisałem prędzej wytwórnia upomni się o swoje prawa niż artysta,bo hip hopowcy to raczej nie są konfidentami.Może napisz do wytwórni Peji czy do jakieś większej polskiej wytworni hip hopowej i zapytaj jak to jest,czy oni cos płacą za takie bity czy jnie.Tyle wiem tak że mam nadzieję że w jakiś sposób Tobie naświetliłem sytuację.Pozdrówki.Yo :)
bixioman
Za tę wiadomość podziękował(a): hiphop14

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena