Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Nietypowo - oprogramowanie dla dziecka 2012/11/06 20:33 #18061

  • tk
  • tk Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 4
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam wszystkich,
Mam 10 letnią córkę, z którą niedawno odkryłem możliwości zabawy dźwiękiem (Audiacity) - ale wiem, że są lepsze programy do takich zabaw - nie znam fachowej teminologii, ale chodzi mi o coś takiego:
- Prosty interfejs
- Możliwość robienia pętli (tzn nagrywam próbkę i na jednej ścieżce robi mi pętle - np jakiś rytm
- Jakieś możliwości zabawy dźwiękiem...
- Niedawno bylismy na jakichś warsztatach perkusyjnych i tak człowiek właśnie miał w laptopie (pewnie bardziej zaawansowane) oprogramowanie, gdzie każdy dograł swoją partię i - już jest zabawa... :)

Córka jest dość bystra - z kompem sobie radzi -w Audiacity po półgodzinie zabawy nagrywa jakieś wygłupy...
Pomyślałem, czy może znacie jakieś proste programy (najlepiej freeware), które nie mają jakichś zaawansowanych funkcji - dwa pokrętła, kilka przełączników - prosty interface.

Pomożecie?
Pozdrawiam,
Tomek z Krakowa

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Nietypowo - oprogramowanie dla dziecka 2012/11/06 21:29 #18063

  • Pietia
  • Pietia Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
Witaj, zadałeś bardzo trudne pytanie, zabawa dźwiękiem w przypadku programów typu Audacity daje możliwości "interencji" w materiał audio poprzez nakładanie efektów, zapętlanie, obcinanie itd (który jak zauważyłeś można również nagrać). Taki program służy raczej do obróbki a nie spawdzi się tam, gdzie potrzeba jest zarejestrowania całego utworu zawierającego pełne spektrum instrumentów (jak gitara basowa, elektryczna, perkusja, instrumenty klawiszowe itd).
Tutaj zdecydowanie potrzeba czegoś więcej - mam na myśli program typu DAW (cyfrowe studio nagrań) umożliwiające nie tylko rejestrowanie audio ale również zdarzeń MIDI, które to pozwalają wykorzystać możliwości tzw instrumentów wtyczkowych.
Temat rzeka.
Moje pytanie brzmi, czy Twoja córka chciałaby się realizować w kreowaniu poszczególnych elementów składających się na cały utwór, ich aranżowaniu (składaniu w sposób, jaki sobie wymarzymy) tak aby ostateczny efekt miał charakter utworu, który możemy odsłuchać np z płyty?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Nietypowo - oprogramowanie dla dziecka 2012/11/06 22:10 #18064

  • tk
  • tk Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 4
  • Otrzymane podziękowania: 0
Wielkie dzięki za odpowiedź.
Sytuacja wygląda tak: byliśmy jakiś czas temu na warsztatach perkusyjnych. Przyszedł człowiek wyposażony w niezliczoną ilość bębnów i innych "przeszkadzajek". Do tego miał laptopa podpiętego do nagłośnienia i mikrofon.
Dzieciaki chwilę się pobawiły a potem każde nagrało swój wkład w to szalone jam-session :)
Wszystkim się podobało.
Nie mówię, że córka jest szczególnie uzdolniona - pewnie nie jest - ale chodzi o zabawę. Mamy różne drumle, jakieś przeszkadzajki czasem się tym bawimy - może jej się spodoba.
Uprzedzam - nie zależy mi na "hodowaniu" geniusza - zresztą żadna z moich 2 córek nie uczy się gry na klawiszach - interesuje je raczej taniec w różnych formach. Ale to nie istotne. One - tak samo jak tatuś - lubią "rumor"...
Sam - chociaż mi się nie przelewa, to jednak chciałbym - jeśli to możliwe, żeby moje dzieci spróbowały czego tylko mogą - bo właśnie wtedy będą mogły powiedzieć "to chciałabym robić - to mnie interesuje" z naprawdę przeróżnych dziedzin.
Sam nie miałem takiej szansy a teraz... Teraz są inne czasy.
Widziałem Dub FX - ja wiem, że to inna bajka - ale to co gość robi na ulicy to jest opad szczeny...
Ale do rzeczy - mamy dobrego laptopa, mamy mikrofon, mamy głośniki i słuchawki, żeby matka się nie ciskała...
I teraz szukam czegoś takiego jak Paint w grafice komputerowej :) - czyli proste jak cep.
Dzisiaj czytałem trochę i trafiłem na wtyczkę Adama Śmiałka - as.elte-s.com/zrob/muzykant_w.htm - pomyślałem, że wygląda prosto i będzie się tym można bawić... Trochę się nabiedziłem zanim znalazłem do tego środowisko "Cantabile" - cholerstwo nie działa - nie wiem jak to obsługiwać - tzn samo środowisko startuje, ale nie mam głosu! :) - wiem, że to cholernie lamerskie problemy. Wiem jak to brzmi... Przepraszam. Jestem specjalistą w zupełnie innej dziedzinie...
Liczyłem, po prostu, że ktoś napisze "słuchaj, jest taki program X, instalujesz i pojawia się klawiatura, kilka suwaków, przez mikrofon wgrywasz sample, albo przeklejasz z wava i jest rumor".
Tymczasem widzę, że to chyba nie takie proste.
Choć głowę bym sobie dał uciąć, że widziałem kiedyś zabawkę podobnej kategorii "online" - akurat był to taki wirtualny stół DJ - na dole przyciski z rytmami, jakieś pokrętła - wszytsko proste jak konstrukcja cepa. A jak dzieciak siądzie do takiego programu to godzina z głowy...
I po miesiącu mi powie - tato, może kupisz mi klawiaturę midi, albo zamiast na street dance pójdę do kółka muzycznego.
I to jest właśnie aspekt poznawczy - niech zobaczy jak to wygląda. Może kiedyś zamiast spędzać życie przed telewizorem będzie sobie robiła riddimy. Dlaczego nie.
Skoro to nic nie kosztuje a do tego rozwija?

Powracając do Twoich pytań - pytasz o to co ma z tego być - przede wszystkim zabawa. Przede wszystkim chodzi o zabawkę user friendly. Nie jestem muzykiem, i nie chcę być. Ale lubię i niech dzieciaki spróbują - jeśli byłaby taka możliwość.
Wiem, że moje pytania są trywialne i w zasadzie to poza tematem forum. Ale gdzie indziej mam pytać? Wielkie dzięki za pomoc.
Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Nietypowo - oprogramowanie dla dziecka 2012/11/07 00:03 #18065

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Witaj :)!

Jak sam zauważyłeś nie jest to takie proste na jakie mogłoby wyglądać. Proste i darmowe oprogramowania są dobre, ale czasami brakuje jakieś ważnej funkcji, coś potrafi się wysypać i tak dalej. W płatnych programach znowu może i wszystko działa jak należy ale instrukcje mają po 400 stron :). No ale nie piszę tego żeby zniechęcać, wręcz przeciwnie, już spróbuję coś zaproponować bardziej nacelowanego na poznawanie i na czysta przyjemność niż dłubanie w cyferkach :). Myślę, że coś się może przydać.

________________________________________

Programy muzyczne online o których wspomniałeś dalej istnieją i mają się coraz lepiej. Najlepszy w tej kategorii, który jest prosty ale zarazem rozbudowany to moim zdaniem Audio Tool dostepny tutaj: www.audiotool.com/

Program otwiera się klikając w prawym górnym rogu niebieski przycisk.



Ta aplikacja jest na tyle magiczna, że sam spędziłem na tym wiele godzin. Cała magia polega na tym, że do dyspozycji jest wirtualny stół na którym można rozkładać prawdziwe wirtualne instrumenty i łączyć je wirtualnymi kablami, tak jak naprawdę. Opanowanie nie jest trudne, można poczytać prostą pomoc w formie wideo (niestety po angielsku, ale widać co pokazują na ekranie więc łatwo załapać) albo metodą prób i błędów szybko załapać co i jak. Generalnie wygląda to tak, że przeciąga się jakiś instrument z prawej strony okna na ten wirtualny stół. Dalej trzeba go gdzieś podłączyć więc ciągniemy kabelek np. do miksera. Tam można sobie wyregulować głośność a z miksera już dźwięk idzie na głośniki. Można też wpinać różne efekty i tak dalej. Świetna sprawa. Jeżeli chodzi o zabawę to jest ona na najwyższym poziomie, jak starczy cierpliwości to efekt jest bezcenny, a można zrobić na tym naprawdę skomplikowane rzeczy. Sama aplikacja właśnie powstała do takich celów, aby promować produkcję dostepną dla każdego.

________________________________________

Druga propozycja to: www.audiosauna.com/



Trochę mniej rozbudowany program online i czasami potrafi się zacinać, ale także warto spróbować. Nie ma tutaj wirtualnych pudełek, działa to bardziej na zasadzie programów muzycznych :). Można zapisywać nuty, grać i tak dalej. Na filmiku ktoś tam jakieś dziwne rzeczy trochę wyczynia ale tylko to na YT znalazłem, reszta przez większość czasu tylko mówi ;).

________________________________________

Innym dosyć ciekawym programem jest Synthesia: www.synthesiagame.com/ .



Na stronie można objrzeć prezentację wideo jak wygląda program. Można do niego załadować dowolne pliki MIDI które są wszędzie w internecie za darmo (to jest zapis nutowy po prostu), podłączyć klawiaturę do komputera i grac wyskakującymi nutami. Takie trochę połączenie gier muzycznych z nauką. Czasami są problemy z opóźnieniem, ale można na to jakoś zaradzić, a najlepiej posiadać keyboard który sam będzie miał swoje dźwięki i tak go podłączyć właśnie.

Najlepsze jest jednak to, że nie posiadając klawiszy można użyć klawiaturę od komputera. Ograniczony jest wtedy zasięg i wiadomo, że jest też trochę inaczej, ale takie wystukiwanie prawdziwych nut w rytm jest po prostu wciągające :).

________________________________________

Już przechodząc do gier muzycznych jest jeszcze taka gra na PC jak stepmania która jest klonem DDR i generalnie jest na tyle otwarta, że wiele automatów z matami na tym systemie działa w różnych salonach z grami czy klubach :). Do pobrania najnowsza wersja 5 tutaj, w dodatku po polsku: www.stepmania.com/



Można grać na klawiaturze, najlepiej po przypisaniu klawiszy kolejno V B N M, bo na strzałkach po prostu nie da się, ze względu na ich piramidalną budowę. Można też dokupić za ~ 25zł dokładnie taką matę i poszaleć naprawdę:



Posiadam takie, ale niestety szybko się sypią, tzn przyciski przestają reagować, parę miesięcy podziałała, teraz jedna trochę się zacina czasami. Za tą cenę rewelacji nie ma, ale na jakiś czas starczy :P.

Domyślnie piosenek nie ma, albo są jakieś nieznane. Jednak w internecie jest masa gotowych utworów w różnych stopniach trudności od razu z muzyką czy nawet filmem w tle. Są też specjalne paczki zawierająca zestawy kilkudziesięciu tematycznych utworów.

________________________________________

Ostatnia gra, tym razem interaktywne karaoke które wykrywa zaśpiewane nuty i pokazuje czy dobrze :). Nabija się punkty i tak dalej. Do pobrania tutaj: ultrastar.net.pl/



Sprawa ta sama co ze stepmanią - program darmowy, na starcie pusty i trzeba poszukać piosenek samemu. Łatwo je jednak znaleźć, tak samo osobno jak i w zestawach..

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Nietypowo - oprogramowanie dla dziecka 2012/11/07 08:49 #18068

  • Pietia
  • Pietia Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
N.E.X. jak zwykle stanąłeś na wysokości zadania. Sam bym tego lepiej nie napisał.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Nietypowo - oprogramowanie dla dziecka 2012/11/07 10:09 #18071

  • tk
  • tk Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 4
  • Otrzymane podziękowania: 0
Wow!
NEX - dzięki wielkie. Jest tego tyle, że chyba będę przez tydzień rozkminiał! Super. Doskonale!
Pozdrawiam,
Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Nietypowo - oprogramowanie dla dziecka 2012/11/08 11:58 #18080

  • dezler
  • dezler Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 148
  • Otrzymane podziękowania: 18
Ja myślę że do zabaw muzyką dla dzieci albo nawet dla kogoś kto chce poznać jakieś na prawdę podstawowe rzeczy.
Dobrymi Programami do takich spraw jest choćby

- Music Maker - gdzie układa sie sample jak klocki i tez można dodawć masę efektów
- Ejay - Który jest podobny do Music Makera

Pozdrawiam .
Werset, 1991, Rap.

Chcesz Bity ? Napisz, jakoś się dogadamy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Nietypowo - oprogramowanie dla dziecka 2012/11/08 12:15 #18081

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44

tk napisał: Wielkie dzięki za odpowiedź.
Sytuacja wygląda tak: byliśmy jakiś czas temu na warsztatach perkusyjnych. Przyszedł człowiek wyposażony w niezliczoną ilość bębnów i innych "przeszkadzajek". Do tego miał laptopa podpiętego do nagłośnienia i mikrofon.
Dzieciaki chwilę się pobawiły a potem każde nagrało swój wkład w to szalone jam-session :)
Wszystkim się podobało.
Nie mówię, że córka jest szczególnie uzdolniona - pewnie nie jest - ale chodzi o zabawę. Mamy różne drumle, jakieś przeszkadzajki czasem się tym bawimy - może jej się spodoba.
Uprzedzam - nie zależy mi na "hodowaniu" geniusza - zresztą żadna z moich 2 córek nie uczy się gry na klawiszach - interesuje je raczej taniec w różnych formach. Ale to nie istotne. One - tak samo jak tatuś - lubią "rumor"...
Sam - chociaż mi się nie przelewa, to jednak chciałbym - jeśli to możliwe, żeby moje dzieci spróbowały czego tylko mogą - bo właśnie wtedy będą mogły powiedzieć "to chciałabym robić - to mnie interesuje" z naprawdę przeróżnych dziedzin.
Sam nie miałem takiej szansy a teraz... Teraz są inne czasy.
Widziałem Dub FX - ja wiem, że to inna bajka - ale to co gość robi na ulicy to jest opad szczeny...
Ale do rzeczy - mamy dobrego laptopa, mamy mikrofon, mamy głośniki i słuchawki, żeby matka się nie ciskała...
I teraz szukam czegoś takiego jak Paint w grafice komputerowej :) - czyli proste jak cep.
Dzisiaj czytałem trochę i trafiłem na wtyczkę Adama Śmiałka - as.elte-s.com/zrob/muzykant_w.htm - pomyślałem, że wygląda prosto i będzie się tym można bawić... Trochę się nabiedziłem zanim znalazłem do tego środowisko "Cantabile" - cholerstwo nie działa - nie wiem jak to obsługiwać - tzn samo środowisko startuje, ale nie mam głosu! :) - wiem, że to cholernie lamerskie problemy. Wiem jak to brzmi... Przepraszam. Jestem specjalistą w zupełnie innej dziedzinie...
Liczyłem, po prostu, że ktoś napisze "słuchaj, jest taki program X, instalujesz i pojawia się klawiatura, kilka suwaków, przez mikrofon wgrywasz sample, albo przeklejasz z wava i jest rumor".
Tymczasem widzę, że to chyba nie takie proste.
Choć głowę bym sobie dał uciąć, że widziałem kiedyś zabawkę podobnej kategorii "online" - akurat był to taki wirtualny stół DJ - na dole przyciski z rytmami, jakieś pokrętła - wszytsko proste jak konstrukcja cepa. A jak dzieciak siądzie do takiego programu to godzina z głowy...
I po miesiącu mi powie - tato, może kupisz mi klawiaturę midi, albo zamiast na street dance pójdę do kółka muzycznego.
I to jest właśnie aspekt poznawczy - niech zobaczy jak to wygląda. Może kiedyś zamiast spędzać życie przed telewizorem będzie sobie robiła riddimy. Dlaczego nie.
Skoro to nic nie kosztuje a do tego rozwija?

Powracając do Twoich pytań - pytasz o to co ma z tego być - przede wszystkim zabawa. Przede wszystkim chodzi o zabawkę user friendly. Nie jestem muzykiem, i nie chcę być. Ale lubię i niech dzieciaki spróbują - jeśli byłaby taka możliwość.
Wiem, że moje pytania są trywialne i w zasadzie to poza tematem forum. Ale gdzie indziej mam pytać? Wielkie dzięki za pomoc.
Tomek


Jeśli chodzi o Adama Śmiałka, skrobnij do niego na forum Estrady i Studio. Na pewno będzie tam temat odn. Muzykanta W. Na forum jest jako Janko Muzykant :)
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Zasilane przez Forum Kunena