Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Tania alternatywa kontrolera MIDI 2013/08/15 10:22 #21049

  • LocoMatt
  • LocoMatt Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Anonimowość - to mój cel, może kiedyś się pokażę
  • Posty: 340
  • Otrzymane podziękowania: 50
Otóż wiele osób nie stać na kontrolery lub po prostu potrzebują dodatkowego "wsparcia" w domowym studiu, jest dla nich inna opcja.
Przedstawię wam dzisiaj tanią, jak nie darmową alternatywę dla kontrolerów MIDI.
Potrzebne nam będą:
-Smartfon lub tablet (tablet to oczywiście większa wygoda) z systemem Android
-Sieć bezprzewodowa w studiu (Wi-Fi)
-Aplikacja która posłuży jako nasz kontroler
-"Most MIDI" (ang. MIDI Bridge)-połączy i przetworzy sygnały wysyłane z naszego kontrolera do DAW'a


Na chwilę obecną
przedstawię Wam tylko dwie aplikacje:
- TouchOSC -płatna aplikacja
- MyOSC -darmowy klon TouchOSC lecz na chwilę obecną nie posiada funkcji Multi-Touch

Po zainstalowaniu jednej z wybranych aplikacji na naszym urządzeniu mobilnym czas pobrać "most" (na nasz PC) który połączy nasz kontroler z komputerem- TouchOSC Bridge

Po zainstalowaniu wszystkich nam potrzebnych programów wystarczy uruchomić aplikacje na telefonie oraz most na naszym PC i uruchomić nasz DAW który samoczynnie powinien nam wykryć urządzenie. Jeśli nie, trzeba sprawdzić ustawienia DAW'a.

Nie mam zamiaru tutaj umieszczać zdjęć jak wszystko trzeba konfigurować ponieważ oprócz DAW'a to wszystko wystarczy tylko włączyć, a samą obsługę (wybieranie stylów i jak wszystko wygląda/działa) programu można ogarnąć w kilka minut.

Jeszcze tak podpowiem że można tworzyć też własne layouty, czyli jak ma wyglądać nasz interfejs. Wystarczy pobrać program TouchOSC Editor (obie aplikacje obsługują ten sam program lecz MyOSC może mieć problemy z odtwarzaniem niektórych stylów). Obsługa jest również banalna*, kwestia naszego zapotrzebowania.

*Uwaga, przy programowaniu kontrolerów nie zapomnij o ustawieniu innego kanału jak i numeru dla każdego suwaka, przycisku etc.
SoundCloud czyli mój muzyczny kącik
Za tę wiadomość podziękował(a): N.E.X.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez LocoMatt.

Tania alternatywa kontrolera MIDI 2013/08/15 10:59 #21050

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Cenna informacja. :)

Myślę że to dobre miejsce na podpięcie tej informacji.

Cockos Reaper pozwala natywnie podłączyć kontrolery gier jako urządzenia MIDI. Wystarczy wejść w opcje i sekcję MIDI Devices, znajduje się tam przycisk Add joystick MIDI. Domyślnie znajdują się tam mapowania dla gitary i perkusji z gry Rockband jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby podpiąć dowolny kontroler i kreatywnie go wykorzystać.

Głównym atutem tej funkcji jest możliwość uzyskania osi X/Y z gałki analogowej dowolnego pada, pozwala to płynnie sterować dwoma parametrami naraz w bardzo precyzyjny sposób, a że zazwyczaj w padzie mamy dwa takie analogi... Tylko się cieszyć. :)

Idąc dalej można naprawdę nieźle pokombinować. Posiadając kierownicę i analogowe pedały gazu oraz hamulca można wykorzystać je jako kontrolery do wybranych parametrów, sterować czymkolwiek mając dalej wolne ręce. Szał robi tutaj możliwość wykorzystania ich jako pedał sustain lub jeszcze lepiej - pedał volume czy wah wah do symulacji gitarowych! Kupować specjalnie w tym celu nie za bardzo się opłaca ponieważ cena takiego analogowego pedału jest porównywalna z kontrolerem gier ale posiadając już taki na stanie lub mając możliwość odkupienia w niskiej cenie po prostu ciężko nie skorzystać.

Prostego pada na wzór Dual Shock można zdobyć już za kilkanaście złotych więc jeżeli ktoś potrzebuje kontrolek do nagrywania automatyki warto się tym zainteresować.
Za tę wiadomość podziękował(a): LocoMatt

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tania alternatywa kontrolera MIDI 2013/08/15 11:26 #21051

  • LocoMatt
  • LocoMatt Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Anonimowość - to mój cel, może kiedyś się pokażę
  • Posty: 340
  • Otrzymane podziękowania: 50
Ostatnio sam zacząłem budować kontroler MIDI (drum pady), bebechy gotowe, ale jakoś nie chce mi się wykańczać tego (lenistwo :D). Koszt jest niski, wszystkie materiały wyniosły mnie ok 20zł więc niedrogo :) Jak jednak się do tego przyłożę to się z Wami pochwalę.
SoundCloud czyli mój muzyczny kącik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena