flstudio20To, co może wydawać się niewinnym żartem czy plotką zostało oficjalnie potwierdzone przez Image-Line. FL Studio 20 właśnie zostało zaprezentowane. Wyczekiwane przez wielu wydanie NIE ZOSTAŁO oznaczone numerem 13!

Powód? Image-Line w ten sposób świętuje 20-lecie swojego istnienia.

 

Co nowego?

 • Dodano pełne wsparcie dla kompuerów Mac
 • Dodano możliwość przenoszenia projektów pomiędzy użytkownikami Windows oraz Mac
 • Jedna licencja niezależnie od tego czy pracujesz pod Windowsem czy iOSem
 • Możliwość ustawienia metrum z poziomu Piano Roll oraz Playlisty
 • Możliwość kopiowania sygnatury czasowej (metrum)
 • Możliwość renderowania zaznaczonych tracków do materiału audio i ich zastępowanie
 • Możliwość cofnięcia powyższej operacji
 • Możliwość ukrywania wybranych ścieżek w Playsliście
 • Wsparcie dla wielu Playlist (możliwość klonowania projektów)
 • Dodatkowy pasek podglądu w Playliście oraz Piano Roll
 • 500 tracków w playliście
 • Przywrócono klasyczną funkcjonalność z poziomu raka kanałowego (edytor graficzny)
 • Dodano opcję aktywującę/dezaktywującą proces nagrywania z wykorzystaniem markerów
 • Rejestrowane dane są automatycznie umieszczane w Playliście (podgląd w czasie rzeczywistym)
 • Zwiększono do 125 liczbę kanałów insertowych w mikserze
 • Poprawiono PDC
 • Dodano możliwość pełnej personalizacji Toolbara z możliwością zapisywania własnych presetów
 • Dodano wtyczkę VFX Level Scaler

flstudio20

 

propellerheadPropellerhead Software udostępnił bezpłątną aktualizację przeznaczoną dla systemu Reason 10. Z nowości należy wymienić możliwość wczytywania próbek z poziomu flagowego syntazatora Reasona o nazwie Europa.

Przeczytaj również: Fl Studio 20 już w 2018 - premiera w czerwcu?

Propellerhead Reason 10

Tak opcja pozwala na kreowanie znakomitych brzmień przy jednocześnie zachowanej prostocie interfejsu. Aktualizacja dodaje również wsparcie dla bibliotek SDK 3 z poziomu Rack Extension, co w przyszłości zaowocuje ciekawymi rozszerzeniami od producentów trzecich.

Jednoczśnie do 31 maja 2018 każdy użytkownik Reasona 10 będzie mógł pobrać, bez dodatkowych opłat, maszynę Drum Sequencer z poziomu sklepu Propellerhead shop.

Propellerhead Reason 10

Przypomnijmy: system Reason 10 ujrzał światło dzienne w październiku 2017. Wtedy to również zadebiutował syntezator pokładowy Europa z trzema niezależnymi silnikami syntezy, zaawansowanymi możliwościami filtrowania widma, niemalże nieskończonymi możliwościami w zakresie modulacji oraz 500 presetami na pokładzie.

0aBandLab udostępnia oprogramowanie Cakewalk pod własnym brandem BandLab, będące na równi z nierozwijanym już SONAREM Platinum music. Mamy tutaj do czynienia niemalże z identycznym programem z jedną różnicą (bez dodatkowych wtyczek firm trzecich jak Rapture, Melodyne itp). Zachowano w pełni pierwotną funkcjonalność, w tym moduł ProChanel, konsolę miksera, wsparcie dla multi-touchu, Bluetooth MIDI, itd.

Przeczytaj również: The best free host apps czyli najciekawsze darmowe aplikacje do uruchamiania wtyczek VST

Trzeba nadmienić, że mamy SONAR Platinum kosztował 499 dolarów. Uwaga do poprawnej instalacji programu wymagane jest pobranie i instalacja asystenta firmy Band Lab. Nie obejdzie się również bez zakładania konta.

Wymagania: Windows 7 bądź nowszy (tylko 64-bitowe wydanie), co najmniej 4 GB pamięci RAM.

W tym miejscu należy wspomnieć o bezpłatnych alternatywach dla tytułowego oprogramowania: Tracktion 6, Podium Free oraz Studio One 3 Prime. Użytkownicy będą teraz mieli ciężki orzech do zgryzienia.

Który bezpłatny DAW jest lepszy Tracktion czy Cakewalk? Z tym pytaniem pozostawiam Was.

 vcv-rack

Pobierz Cakewalk BandLab bezpłatnie (link poniżej)

flstudio11Firma Image Line udostępniła stabilne wydanie Fl Studio 12.5.1: FL Studio dla systemu Windows

Jednocześnie zapowiada dostępność 64-bitowego wydania na komputery Mac w wersji beta: (FL Studio macOS/OS X Beta)

Przeczytaj także: Image Line FL Studio 12.5 stabilne wydanie flagowego DAWa za darmo

 

Co nowego w FL Studio 12.5.1:

 • Mixer - możliwość przywołania prawego/lewego panelu
 • General Settings - opcja 'Auto name effects' wyłączona domyślnie
 • Playlist -wciśnij "Shift" podczas przeciągania ścieżki na playlistę, dzięki czemu unikniesz atomatycznego zblokowania zawartości
 • Control Surface -  możliwość wyrażenia wartości 'Min' oraz 'Max' w procentach.
 • Formula Controller - informacje o składni zawarto w pliku Help
 • Poprawiono szereg drobnych błędów

news1Digital Brain Instruments dumnie prezentuje aplikację w wersji standalone vPlayer 2, z możliwością odpalania wtyczek VST/AU. To nie pierwszy raz, kiedy piszemy o tej aplikacji. Ten niewielki program pozwala na jednoczesne załadowanie do 8 wtyczek. Składa się z 4 kanałów z dwoma slotami każdy. Każdy kanał posiada wsparcie dla parametrów kontroli głośności, panoramy oraz wskaźnik wysterowania. Na jednym kanale obok załadowanej wtyczki „zmieści się” jeden efekt.

Przeczytaj również: The best free host apps czyli najciekawsze darmowe aplikacje do uruchamiania wtyczek VST

Ustawienia audio znajdziemy po prawej stronie. Wbudowany rejestrator pozwala na nagrywanie w jednym z dwóch formatów WAV oraz AIFF. Dodatkowym atutem będzie wbudowany korektor parametryczny z filtrem dolno- oraz górnoprzepustowym.

Jestem mile zaskoczony stabilnością vPlayera 2. W ramach testów z powodzeniem załadowałem pluginy Tyrell N6, TAL-Elektro, Charlatan, HY-Delay.

Zastosowanie aplikacji? – testowanie nowych wtyczek VST.vplayer2

Free Download (Pobierz program za darmo - link poniżej)

Steinberg - Cubase 6 oraz Cubase Artist 6Steinberg zapowiedział natychmiastową dostępność aktualizacji do trzech edycji Cubase: Pro, Artist oraz Elements. Pojawienie się tegorocznej aktualizacji już w listopadzie to sposobność na zatrzymanie użytkowników Cubase, a którzy mają spory zawrót głowy jeśli chodzi o środowiska DAW dostępne na rynku. O 20 najpopularniejszych pisaliśmy w tym tekście.

Warto przeczytać: Fl studio - bezkonkurencyjny DAW

Największą zmianą jest zastosowanie 64-bitowgo silnika odpowiedzialnego za ostateczny miks. Takie rozwiązanie przekłada się na podniesienie poziomu szczegółowości oraz przejrzystości miksu.

Producent ponadto zdecydował się na interfejs typu pojedyńcze okno, z serią zakładek, które znajdziemy po paarwej stronie. Zintegrowana przeglądarka plików w prosty sposób pozwoli na dostęp do plików multimedialnych. Częścią integralną stały się również wskaźniki sygnału końcowego oraz moduł Control Room.

mspectralpan

Metronom w wersji 9.5 jest w pełni personalizowany. Z innych usprawnień warto wymienić zaawansowane narzędzia do edycji automatyki, podwójone ilości slotów insertowych (maksymalnie 16 ścieżek efektowych na track – dotyczy wersji Pro oraz Artist).

Aktualizacji doczekały się wtyczki Vintage Compressor oraz Tube Compressor VST. Obie otrzymały nowe „szaty”.

mspectralpan

 

mspectralpan

 

Przeprojektowano wtyczkę taśmowego saturatora Magneto (ta dostępna wyłącznie dla wersji Cubase Pro 9.5). Dodatkowo Cubase wzbogacony został o bibliotekę syntezatora FLUX, a która przeznaczona została również dla HALion Sonic SE 3 oraz Cubase Artist 9.5

mspectralpan

 

mspectralpan

Zastosowanie możliwości bezpośredniego przetwarzania w trybie offline pozwala na utrzymanie obciążenia CPU na minimalnym poziomie.

flstudio11Oto lista najpopularniesyzch programów do produkcji muzyki

Pierwsza dziesiątka:

 1. Image-Line FL Studio

 2. Ableton Live

 3. Steinberg Cubase Pro

 4. Propellerhead Software Reason

 5. Apple Logic Pro

 6. Cockos Reaper

 7. PreSonus Studio One

 8. Cakewalk Sonar

 9. Avid Pro Tools

 10. Bitwig Studio

tracktionFirma Tracktion Corporation zapowiedziała dostępność bezpłatnego oprogramowania Tracktion6 w wersjach na komputery klasy PC, Mac.

T6 DAW (o wartości $60) miał swoją premierę dwa lata temu. W bieżącym roku producent na nowo zaprezentował T6 zdejmując jakiekolwiek ograniczenia (nie mamy tutaj do czynienia z wersją Lite czy wydaniem ograniczonym czasowo lub funkcjonalnie).

 Przeczytaj również: The best free host apps czyli najciekawsze darmowe aplikacje do uruchamiania wtyczek VST

Firma Tracktion Corporation rozpoczęła swoją dominację na rynku darmowego oprogramowania typu DAW w roku 2015 kiedy to udostępniła bezpłatną wersję Tracktion 4.

Poznaj: Image Line FL Studio 12.5 stabilne wydanie flagowego DAWa za darmo

T4 pozamiatało konkurencję stając się najciekawszym bezpłatnym DAW-em. Podobna sytuacja miała miejsce w roku 2016 z wydaniem Traction 5. Jak widać historia lubi się powtarzać. W roku 2017 Traction 6 trafia pod strzechy bez opłat z szeregiem ciekawych funkcjonalności (algorytmem typu stretch, funkcjami edycyjnymi w ramach Warp Time).

tracktion-6-free

flstudio11Firma Image Line udostępniła stabilne wydanie Fl Studio 12.5. Jednocześnie jest to ostatnie wydanie w linii 12.x. Kolejne wydanie, które ujrzy światło dzienne oznaczone będzie numerem 13.

Oto czego możemy spodziewać się po aktualizacji:

 • Wbudowano narzędzie Picker Panel (Alt+P) – stanowiące swego rodzaju menadżer patternów, klipów audio oraz klipów automatyki w ramach projektu. Panel wyposażony został dodatkowo w szereg przydatnych funkcji (wybór nieużywanych klipów, nadawania im nazw oraz kolorów itp.)
 • Moduł Virtual MIDI Controllers – aktualnie z możliwością skalowania oraz personalizacji klawiatury oraz drumpadów
 • W ramach klipów automatyki (Automation Clips) – dodano funkcję 'Type in value...' ulokowaną w menu dostępną pod prawym przyciskiem myszy
 • Moduł perkusyjny FPC – wzbogacony został o grafikę wektorową. Aktualnie pady można personalizować za pomocą kolorów oraz ikon.
 • Harmor – wzbogacony został o grafikę wektorową
 • Patcher – szereg wprowadzonych zmian I poprawek
 • Wzbogacono edytor Edison – o możliwość wyświetlania długości zaznaczenia
 • DirectWave otrzymał w pełni skalowalny interfejs, dodatkowo wzbogacony został o nowe filtry: MiniSynth & Vox oraz opcję przetwarzania w najwyższej jakości (HQ rendering). Funkcja „total recall” to obecne „monopholic mode”
 • Klikając prawym przyciskiem myszy na dowolny kanał (channel) uzyskujemy dostęp do opcji: 'Create DirectWave instrument', która generuje preset/bank brzmień DirectWave
 • Plugin Transistor Bass otrzymał dodatkowe parametry kontroli “długości bramki” (Length gate) oraz generator fali kwadratowej: (303 Square waveform)
 • Zaktualizowano moduł Control Surface – wzbogacając go o funkcję automatycznego wyrównywania parametrów kontroli (dostęp do funkcji uzyskujemy za pomocą prawokliku wybierając opcję Align).
 • Moduł Control Creator dostępny jest obecnie z poziomu Patchera > Control Surface oraz w menu narzędziowym (Tools Menu)
 • Z poziomu menu modułu Piano roll: 'Menu > View > Mini piano roll preview' - uzyskujemy dostęp do funkcjonalności umożliwiającej podgląd nut z poziomu paska przewijania
 • Dzięki funkcji: Playlist - 'Menu > View > Mini playlist preview' mamy możliwość wyświetlenia podglądu zawartości klipów z poziomu paska przewijania
 • Rozbudowano plugin MIDI Out - o gałkę 'Note'
 • Zmieniono domyślne ustawienie parametru ukrywającego moduł wrappera: Hide the plugin wrapper menu. Wartość parametru zmieniamy wybierając: 'General Settings > Miscellaneous > Hide plugin window toolbar by default'.
 • Dodano funkcję zamykającą okno danego pluginu (Alt+F12) – opcja dostępne z poziomu Menu VIEW > Close all plugin windows
 • Zaktualizowano mobilne wydanie pluginu do wersji 3.1.52
 • Wprowadzono zmianę do systemu odpowiedzialnego za nazewnictwo eksportowanych plików

Źródło: Image Line

flstudio11Firma Image Line nieustannie pracuje nad kolejnymi wydaniami Fl Studio. Tym razem udostępnia publiczne wydanie testowe: Fl Studio 12.5 beta. Wersja będzie aktywna do
28 czerwca 2017.

flstudio125beta

Oto czego możemy spodziewać się po aktualizacji:

propellerheadWiele lat kazała sobie czekać firma Propellerhead na umożliwienie wykorzystania technologii VST w aplikacji Reason. Panie i Panowie oto jest najnowsze wydanie ze wsparciem VST: Reason 9.5, Aplikacja dostępna będzie w sprzedaży z końcem maja. Darmowa aktualizacja przysługuje wszystkim aktualnym użytkownikom Reasona 9.x

 

Propellerhead Reason 8

Źródło: Propellerhead Software