2Cześć, załóżmy, że jesteś na etapie szlifowania miksu. Podejmujesz wyzwanie polegające na prawidłowym rozmieszczeniu dolnych częstotliwości. Zakładając, że nie posiadasz odsłuchu bliskiego pola, zadanie to będzie bardzo skomplikowane. Ponieważ nadrzędnym celem miksingu jest właściwe przystosowanie utworu do typowych systemów, na których ten będzie odsłuchiwany (radio samochodowe, nagłośnienie klubowe itp) - należy do zadania podejść z należytą starannością.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam analizator widma (tutaj głównie w zakresie niskich częstotliwości). Ten odpowiedzialny jest za graficzne zobrazowanie częstotliwości kształtujących ostatecznie brzmienie, częstotliwości, które mogą powodować konflikt wchodząc w interferencje z innymi.

W programie takim, jak FL Studio znajdziesz dwie rozbudowane wtyczki analizatora widma.

68

 

69

Oczywiście nie musimy ograniczać się do narzędzi dostarczanych z naszym DAW-em, gdyż w sieci znaleźć można szereg znakomitych narzędzi dostępnych całkowicie za darmo jak: Voxengo SPAN czy Blue Cat Audio’s FreqAnalyst. Moim faworytem jest Seven Phases Spectrum Analyzer (jeśli pierwszy link nie działa spróbuj ten lub ten).

Seven Phases Spectrum Analyzer

Jak w praktyczny sposób wykorzystać analizator widma?

Po pierwsze - należy go wpiąć na kanał master. Dzięki takiemu podejściu mamy możliwość przyjrzenia się rozkładowi częstotliwości w całym miksie.

W jaki sposób czytać dane na widmie? Czego szukać?

Przykładowo, sprawdź czy w danym zakresie widma nie dochodzi do szczytowania. Taka sytuacja niekorzystnie odbija się na całości miksu. Nieporządane częstotliwości miksu należy poddać korekcji.

Analiza widmowa jest szczególnie użyteczna podczas pracy ze stopą perkusyjną czy brzmieniem basu. Jeśli nie posiadasz profesjonalnego odsłuchu, nie jesteś w stanie ocenić jak nisko z częstotliwościami możesz zejść.

Przykładowo, jeżeli subbass szczytuje w zakresie 30-50 Hz podobnie jak brzmienie stopy - mamy problem. Rozwiązaniem będzie schowanie basu poprzez umiejętne zastosowanie korektora, bądź też prze-aranżowanie samej jej sekwencji - w  taki sposób, by ten nie uderzał razem ze stopą, bądź zastosowanie kompresji sidechain.

Bez analizatora widma wspomniane problemy nie są takie oczywiste a ich analiza utrudniona.

Analizator widma można również wykorzystać w celu weryfikacji produkcji, które stanowią dla nas odniesienie (mowa o komercyjnych utworach w podobnym gatunku).