Arturia - Analog Experience FactoryArturia wprowadza na rynek kontrolery MIDI z serii Keylab MkIIKażdy z dwóch oferowanych modeli może pracować w jednym z 3 trybów. Instrumenty zaprojektowano tak, aby dać użytkownikowi pełną kontrolę niezależnie od realizowanego zadania z poziomu:

 • Oprogramowania typu DAW – pełna kontrola nad procesem nagrywania czy nawigacją. Instrument zaimplementował 10 schematów (nakładek) z uwzględnieniem popularnych aplikacji DAW.
 • W trybie Analog Lab – instrument automatycznie dostosowuje wszystkie gałki, suwaki oraz przyciski do pełnej współpracy z pakietem Analog Lab 3. Ten daje dostęp do ponad 6500 brzmień
 • Tryb User daje pełną kontrolę nad klawiaturą (niemalże każdy przycisk, gałka, suwak jest w pelni personalizowany ze wsparciem dla komunikatów MIDI CC)

Przeczytaj również: Roland - FA06, FA76 oraz FA08 (stacje robocze na bazie Integry-7) 

keylabmkii

 keylabmkii

ikmultimediaProducent oprogramowania oraz hardweru skierowanego do muzyków - IK Multimedia zapowiedział wprowadzenie do sprzedaży rewolucyjnych klawiatur sterujących z wbudowanym interfejsem audio iRig Keys I/O.

Przeczytaj również: Ik Multimedia - SampleTank 3.5 + dodatkowe banki brzmień

Są to na chwilę obecną jedyne dostępne tego typu sterowniki w rozmiarach 25 oraz 49 klawiszy z wbudowanym profesjonalnym interfejsem audio (24-bitowy/96kHz) z symetrycznymi złączami stereo oraz wyjściem słuchawkowym oraz wejściem mikrofonowym ze wsparciem Phantom. Na potrzeby interfejsu zaimplementowano preampy pracujące w klasie A, umożliwiające rejestrowanie poczynań z innych instrumentów, podłączonych za pomocą złącza 1/4″/XLR.

ik-multimedia-irig-keys-io

Tytułowy sterownik, to nie tylko zwykły prosty w obsłudze kontroler, ale również centralny element studio pozwalający kreować muzykę od początku do końca.

Zastosowano tutaj klawiaturę typu syntezatorowego. Na pokładzie znalazły się kontrolery znane ze sterowników serii premium charakteryzujące się reakcją na szybkość uderzenia, z kolorowymi padami, programowalnymi czułymi na dotyk suwaki, przyciskami oraz programowalnymi gałkami).

niNative Instruments prezentuje  Maschine 2.6.5 – flagowe studio najnowszej generacji oparte o oprogramowanie Maschine. Darmowa aktualizacja dostępna jest dla wszystkich użytkowników Maschine 2.

W ramach aktualizacji, Native Instruments wprowadził nowy layout pozwalający budować sceny poprzez miksowanie i dopasowanie patternów na linii czasu.

 

 ni maschinestudio

rolandNowa seria Roland FA (teraz również uzupełniona o wersję Fa76 z półważną klawiaturą oraz nowym systemem operacyjnym v2.0 z technologią, która nie ucina brzmienia podczas przełączania się pomiędzy barwami) redefiniuje kompletnie znaczenie muzycznej stacji roboczej, upraszczając ją do szybko dostępnej w czasie rzeczywistym, z ultra prostą obsługą i maksymalną wszechstronnością. Modele FA-06 FA-76 oraz FA-08 przygotowane są  na wsparcie dowolnego rodzaju muzyki dzięki ogromnej ilości brzmień pochodzących z flagowego modułu INTEGRA-7, studyjnym efektom i kontrolerom ekspresji do zastosowania w czasie rzeczywistym, a także samplerowi, który odtwarza próbki z 16 podświetlanych padów z zerowym czasem ładowania. Bardzo prosta obsługa sequencera nie wymaga zatrzymywania podczas nagrywania w pętli, co pozwala na szybkie zapisywanie pomysłów i utworów oraz eksportowanie ich w formie wielośladowej do zastosowania w DAW. Idealnie łącząc się z każdym aspektem kreatywnego świata, seria FA może błyskawicznie przejść od pracy samodzielnej do pracy zintegrowanej z komputerem, dzięki połączeniu USB audio/MIDI, potężnym kontrolerom czasu rzeczywistego, kontroli transportu w DAW i wielu innym.

roland fa06

 • Muzyczna stacja robocza zaprojektowana od nowa by zmaksymalizować twój proces tworzenia muzyki
 • Lekka i mobilna konstrukcja z 61 dynamicznymi klawiszami (FA-06) poważna klawiatura  (FA76) lub 88-klawiszami Ivory Feel-G (FA-08)
 • Ponad 2000 brzmień z flagowego modułu brzmieniowego INTEGRA-7, w tym syntezatory SuperNATURAL i brzmienia akustyczne oraz perkusyjne; dodatkowe brzmienia dostępne są poprzez wewnętrzny slot dla rozszerzeń z próbkami
 • Pełna kompatybilność silnika syntezy SuperNATURAL z poszerzającą się kolekcją darmowych brzmień dla INTEGRA-7 dostępnych na stronie Roland Axial
 • 16-śladowy sequencer z nagrywaniem bez zatrzymywania w pętli ułatwia szybkie tworzenie utworów; eksport śladów na kartę SDHC jako kompletny miks stereo lub w postaci wielośladowego pliku audio lub MIDI do użycia w DAW
 • Pokładowy sampler oparty na SP-404SX z 16 padami x 4 banki z bezpośrednim nagrywaniem i odtwarzaniem z kart SDHC
 • Dopracuj brzmienie z wieloma efektami o jakości studyjnej, w tym 16 niezależnych MFX, sześć procesorów COMP+EQ dla perkusji, unikalny TFX (total efekt) i globalny EQ, chorus i reverb
 • Steruj w czasie rzeczywistym brzmieniami, efektami i zewnętrznymi urządzeniami MIDI, sześcioma prosto konfigurowalnym gałkom Sound Modify
 • Intuicyjny, uproszczony interfejs z olbrzymim kolorowym LCD
 • Naciśnięcie jednego przycisku błyskawicznie skonfiguruje FA-06/FA-08 do używania z DAW poprzez USB
 • Rozszerz swoją paletę kreatywności z funkcjami D-Beam, Rhythm Pattern, Arpeggiator oraz Chord Memory
 • Wejście Gitarowo/Mikrofonowe oraz Liniowe dla wykonawców, do samplowania i nagrywania audio w DAW; dedykowane wejście reverb zapewnia pogłos dla wykonawcy podczas nagrywania
 • Porty USB rozszerzenia danych brzmieniowych, aktualizacji i komunikacji audio/MIDI z komputerem; połączenie MIDI z iPadem poprzez Apple iPad Camera Connection Kit

rolandDziś konkretnie bez zbędnych wstępów postanowiłem napisać kilka słów na temat keyboardu Roland E-A7. Instrument jest niewielki, lekki i wygląda jak zabawka. Zastosowana klawiatura jest podobna do tej, którą znamy z modelu BK-5, chodź w tym przypadku wydaje się bardziej sztywna - stawia większy opór. Można się do niej przyzwyczaić. Dla porównania napiszę, że gra się mi na nich lepiej niż na klawiaturze kontrolera Edirol PC80.

Jeśli chodzi o sam system operacyjny – trzeba się przystosować. Kilka godzin spędzonych na edycji sprawi, że szereg rzeczy będziemy wykonywać automatycznie.

Wszystkie przyciski pokryto gumą, którą bardzo dobrze czuć pod palcami. Podobnie jeśli chodzi o suwaki – działają płynnie. Mając do czynienia z mocniejszymi jednostkami (Korg pa4x) mogę śmiało powiedzieć że EA-7 wypada korzystnie.

Na pokładzie znajdziemy to, co najlepsze od Rolanda – jeśli chodzi o brzmienia gównie perkusyjne, gitarowe, chóry, elektryczne piana. Samo brzmienie? Zadziwia.

roland ea7 1

Style są łatwe w edycji "w locie" wszystko za sprawą suwaków miksera.

Zastosowanie dwóch wyświetlaczy, to bardzo dobry pomysł. Te dopełniają się wzajemnie, a przyciski ulokowane w pobliżu obu LCD bardzo ułatwiają nawigowanie.

Na pokładzie znalazło się aż 6 przycisków programowalnych! Te w pełni synchronizują się z odtwarzanymi stylami, songami.

arturiaArturia prezentuje klawiatury sterujące z serii Keylab w wersji black LE. Kontrolery dostępne są w jednej z dwóch odmian: 4- oraz 5-oktawowej. Sterowniki komunikują się z komputerem za pomocą złącza USB bądź kabelka MIDI.

Na płycie czołowej znajdziemy szereg różnej maści kontrolerów: wśród nich obrotowe enkodery, suwaki, pady oraz kontrolery ciągłe (pitch bend, modulation).

Razem z instrumentem otrzymujemy oprogramowanie syntezatorowe z ponad 5000 presetów na pokładzie. Wszystkie brzmienia wyselekcjonowane zostały spośród klasycznych syntezatorów VST firmy Artura oraz instrumentu Wurlitzer V.

Źródło: Arturia

niNative Instruments prezentuje Maschine Studio oraz Maschine 2.2.1 – flagowe studio najnowszej generacji oparte o oprogramowanie Maschine.

Maschine Studio dołącza do rodziny produktów z nazwą Maschine z rozszerzonymi możliwościami w zakresie taktycznej kontroli instrumentu oraz dwoma kolorowymi wyświetlaczami odznaczającymi się wysoką rozdzielczością. W Maschine 2.2.1 znajdziemy również odświeżony wygląd okna miksera, nowy silnik audio, wtyczki odpowiedzialne za generowane dynamicznych brzmień perkusyjnych.

Maschine Studio odznacza się kolorowymi padami, rozbudowaną sekcją edycji z kółkiem typu Jog oraz wskaźnikami LED. Kółko Jog powala na szybką korektę poziomu głośności, tempa oraz ustawienia parametru swing. Dodatkowo usprawnia poruszanie się po przeglądarce oraz zwiększa wydajność podczas prowadzenia edycji. Dzięki zastosowaniu dwóch wysokiej rozdzielczości kolorowych wyświetlaczy możemy całą swoją uwagę skupić na taktycznych aspektach operowania urządzeniem.

 

 ni maschinestudio

Sekcja wysterowania dostarcza narzędzia w postaci wielozadaniowego wskaźnika wysterowania czy gałki volume na potrzeby masteringu.

ni Firma Native Instruments wprowadziła do sprzedaży klawiatury sterujące z serii Komplete Kontrol S dostępne w wersjach: 2, 4 oraz 5-oktawowej. Te innowacyjne sterowniki, wyposażone w klawiaturę typu Fatar, dzięki specjalnemu oprogramowaniu bezproblemowo integrują się z pakietem Komplete.

 

 

Przez ostatnie 20 lat oprogramowanie NI opracowało instrumenty, które sprawdzają się w wielu różnorodnych stylach jak i gatunkach muzycznych. Seria klawiatur Komplete Kontrol S, jest kolejnym krokiem na przód, który jest swego rodzaju wdrożeniem pierwotnej wizji producenta – a to wszystko za sprawą jeszcze łatwiejszego dostępu do brzmień z poziomu pojedyńczego sterownika. Tego typu kontrola nie była dostępna wcześniej.

Klawiatury z serii Komplete Kontrol S wyznaczają nowy kierunek w sprawowaniu kontroli nad instrumentami wirtualnymi znajdującymi się w portfolio NI. Dzięki unifikacji poprzez zastosowanie wspólnej przeglądarki brzmień pochodzących ze wszystkich instrumentów oraz zastosowanemu systemowi znakowania (tzw. tagi) odnalezienie interesującego nas brzmienia w szerokim wachlarzu persetów różnych pluginów pakietu Komplete/Komplete Ultra jest dużo szybsze i łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Technologia Natywnego Mapowania (Native Map technology) automatycznie przyporządkowuje wszystkie kluczowe parametry. Z możliwości instrumentu skorzystać będą mogli również zarejestrowani użytkownicy pakietów Komplete 9 oraz Komplete 9 Ultimate, a to za sprawą zaktualizowanego programowania dającego użytkownikowi tę same funkcjonalności co użytkownikom Komplete 10 oraz Komplete 10 Ultimate.