precisionsoundEP-30, biblioteka sampli kompatybilna z samplerami Kontakt, EXS24, HALion oraz SoundFont stworzona przez firmę Precisionsound. Kolekcja powstała na bazie elektrycznego piana zbudowanego w roku 1974 przez firmę Roland. Pierwowzór posiadał cztery brzmienia + brzmienie bass, które można było miksować z innymi. Dodatkowymi atutami była możliwość sprawowania kontroli nad efektem vibrato jak również jego szybkością – co przekładało się na dodatkowe wariacje brzmienia. Aktualnie oryginał jest trudnodostępny.

Do opisu brzmienia najlepiej posłużyć się przykładem "piana ala Pac Man ". Sam EP-30 nie brzmi jak prawdziwe piano, jego dźwięki są raczej chłodne, nacechowane niską jakością ala retro.

Precisionsound spróbkował Rolanda EP-30 nuta po nucie, preset po presecie. Typowy zakres nut Rolanda EP-30: od F0 do F5 – brzmienia na prawą rękę, oraz od F0 do B1 sekcja przeznaczona dla linii basu. Producent pokusił się o rozszerzenie zakresu brzmieniowego z C0 do C6. Linia basu rozszerzona została tylko w jedną stronę (w dół do nuty C0)

Kolekcja stanowi łącznie 263 24-bitowe próbki w formacie WAV. Kompatybilność: Kontakt 3, 4 or 5, kolekcja nie jest kompatybilna z Kontakt Player.

Cena $25 (+$11 w przypadku wersji na DVD).

Źródło: Precisionsound