blaukrautBlauKraut Engineering, producent wtyczki Charlatan, zapowiedział jej drugie wydanie (dostępne w wersji stabilnej). Wtyczka została całkowicie przebudowana a przeprowadzone optymalizacje pozwoliły poprawić efektywność aż o 50% (w trybie polifonicznym).

Na pokładzie wersji 2.0 znalazł się zupełnie nowy świetnie brzmiący 7-nutowy stereofoniczny tryb unison. Implementacja trybu playback pozwoli kreować stereofoniczne brzmienia pad, odstrojone basy oraz nowoczesne leadowe brzmienia o szerokim zastosowaniu.

 

blaukraut charlatan

Z innych ciekawych rozwiązań warto wspomnieć o:

  • stereofonicznym generatorze szumów (do tej pory mono),
  • dodatkowych próbkach waveform na potrzeby LFO,
  • dodatkowych presetach fabrycznych wykorzystujących zaimplementowane funkcjonalności.

Wtyczka powinna być w pełni kompatybilna z presetami z wydania 1.0 jednakże producent zachęca do pozostawienia zinstalowanego wydania 1.0 (w związku ze zmianami zaaplikowanymi do silnika aplikacji).

Zmiany dotknęły również samego interfejsu (instrument nadal odznacza się czerwonym laminatem samego panelu), na górze którego znajduje się szaro/niebieski obszar (prawdopodobnie przygotowany pod menadżer presetów, który ujrzymy w kolejnych wydaniach).

Charlatan jest darmowym polifonicznym syntezatorem VST, zaprojektowanym z myślą o tych, którzy cenią sobie prostotę użytkowania oraz wysoką jakość dzwięku. Instrument wyprodukuje szeroką gamę brzmień począwszy od klasycznych ledów a na brzmieniach efektowych kończąc. Generowanie brzmienia odbywa się przy użyciu dwóch oscylatorów. Plugin został napisany w języku C++.

W mojej ocenie jest to jeden z 3 najlepszych darmowych wirtualnych analogów dostępnych na rynu obok wtyczek PG8X Martina Lüdersa oraz Tyrell N6 firmy U-He.

Charlatan 2.0 pobierzemy za darmo przechodząc na stronę BlauKraut Engineering (wielkość pobieranego pliku: 1.29 MB). Domyślnie Charlatan dostarczany jest w wersjach 32 oraz 64-bitowej.

Źródło: BlauKraut