0aSpeedrum Lite to bezpłatny sampler perkusyjny dostępny w formatach VST, VST3 oraz AU, działający pod kontrolą popularnych aplikacji typu DAW pod systemami Windows, macOS, oraz Linux. Speedrum Lite radzi sobie z próbkami w formatach WAV, AIF, FLAC, MP3, OGG. Istnieje możliwość skalowania interfejsu w zakresie 60-200%.

Na pokładzie 16 slotów na próbki z możliwością niezależnego przetwarzania każdej na oddzielnym kanale audio z poziomu aplikacji DAW.

Poznaj również: Toontrack Superior Drummer 3 od ToonTrack diament wśród samplerów perkusyjnych

Każdy slot to możliwość edycji obwiedni (ataku, przytrzymania, zwolnienia) i poziomu głośności. Użytkownik może poddać załadowane próbki edycji w zakresie określenia punktu początku/końca jej odczytu, panoramy, głośności oraz wysokości. Brzmienie dodatkowo można kształtować przy pomocy zestawu filtrów, a dynamikę przy pomocy ustawienia velocity.

 frozen-plain-music-box

Próbki można przeglądać w folderach za pomocą białych strzałek umieszczonych w prawym górnym rogu. Przeciągnij próbkę na jedno z 6 pól PAD celem jej błyskawicznego załadowania.

 

0aFirma Frozen Plain zaprezentowała wtyczkę Music Box Suite Free, w formatach VST oraz AU. Plugin działa pod kontrolą popularnych aplikacji typu DAW na komputerach klasy PC oraz Mac. Instrument oparty jest na zestawie gotowych próbek. Zarówno próbki oraz sama wtyczka dostępne są w jednym pakiecie. Ponieważ instalator w sposób automatyczny dokonuje rozpakowania wszystkich plików, nie ma konieczności ręcznego konfigurowania pluginu.

 

Poznaj również : The best free sampler VST plugins czyli najciekawsze darmowe odtwarzacze sampli

Na pokładzie znalazło się 12 presetów. Instrument można rozbudować o płatne dodatki (na chwile obecną dostępne są 3 pakiety – Wraith, Phoenix oraz pełny pakiet Music Box Suite).

frozen-plain-music-box

j1000Audio Plugin Deals udostępnił bezpłatnie pakiet AmpliTube SVX (cena poza okresem promocji: $99.99). Pakiet, na który składają się wirtualne wzmacniacze basu, kostki podłogowe oparto na platformie IK Multimedia AmpliTube Custom Shop.

Oferta ważna do 26 sierpnia 2020.

Przeczytaj również: SampleTank 4 Custom Shop 50 bezpłatnych brzmień (4GB próbek) VST4Free

Aplikacja dostępna jest w wersjach, standalone oraz VST, VST3, AU, czy AAX i współpracuje z popularnymi DAWami na platformach Windows oraz mac OS.

amplitube-svx

 

Wtyczkę pobrać można ze strony producenta

discodspFirma discoDSP udostępniła bezpłatnie wtyczkę OB-Xd działającą pod kontrolą systemów: Windows, macOS, oraz Linux. OB-Xd to emulacja syntezatora Oberheim OB-X, OB-Xa, oraz OB-8. Nie jest to wierna emulacja, a bardziej próba zbliżenia się możliwościami oraz brzmieniem do tego, co oferują pierwowzory.

Poznaj również: Martin Luders – PG-8X emulacja OB-Xd

Instrument swoją premierę miał w 2014 roku. Pierwotnie wtyczkę opracowała firma 2DaT. Po dwóch latach projekt przejęła firma discoDSP, która wprowadziła kilka zmian, w tym możliwość wyboru własnej skórki czy wsparcie dla systemu iOS.

ob-xd-2

Aktualne wydanie cechuje się kompatybilnością z systemami Linux, macOS Catalina, wsparciem dla komunikatów MIDI CC, szybszym działaniem, zaktualizowanym pakietem JUCE, nową ciemną skórką. Instrument w bieżącej wersji może działać poza DAWem (jako wersja standalone). Zaktualizowano również część presetów.

Wtyczka OB-Xd to obok wtyczki Martina Lüdersa jedne z lepszych bezpłatnych emulacji.

Pobierz wtyczkę OB-Xd bezpłatnie (link poniżej).

j1000One Small Clue twórca jednego z najciekawszych bezpłatnych samplerów Grace udostępnił wtyczkę samplera perkusyjnego Poise. Instrument jest kompatybilny z systemem Windows (działa w 32- oraz 64-bitowych środowiskach DAW).

Pierwotna premiera miała miejsce w roku 2011. Plugin oferowany był komercyjnie w cenie 49 dolarów. Aktualnie wtyczka dostępna jest ZA DARMO.

Instrument jest stosunkowo prosty w użytkowaniu w porównaniu do kombajnów typu NI Battery czy Xfer Nerve. Na pokładzie użytkownik ma dostęp do 16 padów (każdy z możliwością przechowania do 8 próbek). Dla każdej próbki można ustawić niezależnie poziom mikroopóźnienia. Próbki wczytuje się za pomocą wbudowanej przeglądarki bądź metodą „przeciągnij i upuść”. Istnieje również możliwość załadowania kolejnej próbki (z tego samego katalogu) używając skrótu „N” na klawiaturze. Takie postępowanie znacznie przyspiesza proces wyczytywania sampli.

Przeczytaj również: The best free sampler VST plugins czyli najciekawsze darmowe odtwarzacze próbek

poise-free

Do każdej załadowanej próbki można:

  • przypisać punkt początku oraz końca,
  • można ją odwrócić,
  • znormalizować,
  • ustawić jej tonację,
  • rozmieścić w przestrzeni stereofonicznej,
  • określić poziom głośności.

Dodatkowo próbki można poddawać procesowi modulacji z wykorzystaniem obwiedni głośności oraz tonacji. Wszystkie ustawienia poszczególnych padów można zapisać w postaci zestawu, w ramach którego można również uwzględnić wcześniej załadowane próbki (celem późniejszego ich przywołania np. na innym komputerze).

Na pokładzie znalazło się miejsce na skromną jednostkę efektów w postaci filtra, przesteru oraz modulatora pierścieniowego. Nie ma możliwości skorzystania z kilku efektów jednocześnie.

Pomimo niemal 10 lat na karku, interfejs nadal wygląda świeżo. Tego jednakże nie można skalować, przez co jest za mały na ekranach o rozdzielczości 4K. Wtyczka dostarczana jest z 3 skórkami na pokładzie.

Wtyczkę pobrać można ze strony producenta bez konieczności rejestracji.

IK Multimedia rozdaje bezpłatnie rozszerzenie AmpliTube Metal (o wartości €99.99) dla wszystkich nowych oraz aktualnych subskrybentów. Oferta ważna jest do 15 lipca 2020

AmpliTube Metal to popularny wirtualny dodatek do bezpłatnego systemu AmpliTube Custom Shop guitar amp stanowiący zbiór 48 modeli wzmacniaczy przeznaczonych do muzyki z gatunku heavy metalow bądź pokrewnych styli. Pakiet składa się z 5 wzmacniaczy przesterowujących brzmienie gitary,14 kostek gitarowych oraz 9 efektów.

amplitube-metal

Warto wspomnieć że w skład dodatku wchodzą emulacje: Vintage Marshall JMP100, Metal Lead W, Randall Warhead 300

Przeczytaj również: The best free guitar amp sim czyli najciekawsze darmowe emulacje wzmacniaczy

Aby móc skorzystać z rozszerzenia, należy pobrać i zainstalować bezpłatne oprogramowanie AmpliTube Custom Shop.

Poniżej szczegółowa instrukcja pozyskania rozszerzenia AmpliTube Metal:

j1000Kawai K1v to softwerowe wydanie syntezatora z roku 1988. Już wtedy ten określany był mianem budżetowego instrumentu, alternatywy dla Rolanda D50. Kawai K1 to bardziej ROMplayer niż pełny syntezator.

Wersja zaprezentowana przez Nilsa Schneidera dostępna bezpłatnie. Producent obiecuje dokładną emulację tego 8-bitowego syntezatora.

Na pokładzie aż 768 gotowych brzmień (stanowiących fabryczne brzmienia, plus te, które oferowane były na kartach ROM). Instrument umożliwia importowanie/eksportowanie własnych presetów oraz banków pochodzących z oryginału.

 

kawai_k1

Instrument pracuje jedynie pod Windowsem (wersj VST2). Wersje na Maca oraz Linuxa spodziewane są niebawem.

Pobierz wtyczkę K1v bezpłatnie - link poniżej

j1000Producent SyS Audio Research udostępnił bezpłatnie wtyczkę wirtualnego syntezatora VST: Ton-Geraet 1 (SyS TG1). Instrument ten swoją premierę miał w roku 2010.

Przeczytaj również: Fury-800 emulacja Korga Poly-800 w formacie VST/AU

Wtyczka na swoim pokładzie posiada kilka ciekawych narzędzi służących kształtowaniu brzmienia. Jednym z nich jest sekwencer typu wave-morph inspirowany układami SID stosowanymi w komputerach klasy Commodore 64. W przeciwieństwie do emulatorów układów SID wtyczka NIE ogranicza użytkownika do 8-bitowej rozdzielczości brzmienia.

Dla tych którzy są zainteresowani wtyczkami z brzmieniami Commodore 64 zachęcam do zapoznania się z: Odo Synths - 38911 bytes v2.0 oraz Hypersynth - HyperSID v1.0

sys-tg1

Na pokładzie zastosowano 12-bitowy filtr dolnoprzepustowy inspirowany samplerem Akai S-1000. Za modulację odpowiada podwójne LFO.

SyS TG1 można pobrać bezpłatnie ze strony producenta (bez konieczności rejestracji, oraz aktywacji wtyczki).