hypluginsHY-Plugins prezentuje kolejną odsłonę sekwencera krokowego HY-SEQ16x3v2. Tytułowe wydanie dostepne jest w formatach VST oraz AU i działa pod kontrolą komputerów klasy PC oraz Mac. Plugin dostępny jest w dwóch wydaniach: bezpłatnej oraz płatnej (40 dolarów).

Wszystkie bezpłatne efekty firmy HY-Plugins w jednym miejscu.

HY-SEQ16x3v2 jest następcą wtyczki HY-SEQ16x3, a który zajął w naszym ubiegłorocznym zestawieniu najciekawszych narzędzi pierwsze miejsce w kategorii narzędziowej: Best Free Utility VST Plugin.

Nowe wydanie niesie ze sobą kilka nowych funkcjonalności oraz usprawnień do interfejsu.

Poznaj również: Tremolo bezpłatny efekt VST Plugin od HY-Plugins!

W aktualnym wydaniu użytkownik posiada możliwość zmiany koloru interfejsu. Ten oparto na bibliotekach Open GL co przekłada się na poprawioną wydajność.

hy-seq-16v2

 

IK Multimedia całkowicie odblokowała aplikację 3D Cab Room odpowiadzialną za swobodne pozycjonowanie mikrofonu - funkcjonalnością zaimplementowaną w AmpliTube 4. Ik Multimedia zdecydowała się na zaimplementowanie powyższej funkcji i wbudowanie jej w oprogramowanie AmpliTube Custom Shop. To nie pierwszy raz, kiedy mamy możliwość pozyskania za darmo aplikacji w ramach Amplitube Custom Shop, a która swoją premierę miała w 2014 roku.

Przeczytaj również: The best free guitar amp sim czyli najciekawsze darmowe emulacje wzmacniaczy

AmpliTube Custom Shop to oprogramowanie zawierające pakiet odblokowanych funkcji oraz dostęp do szeregu rozszerzeń z możliwością ich odblokowania na drodze zakupu.

Podstawowe wydanie aplikacji dostarczane jest użytkownikowi z pakietem 24 modeli różnych urządzeń, w tym 4 wzmacniaczy, 5 piecyków, 3 mikrofonów oraz dwóch efektów, stroika gitarowego i innych.

Dzięki opcji 3D Cab Room użytkownik otrzymuje możliwość kształtowania brzmienia poprzez dowolne pozycjonowanie dwóch wirtualnych mikrofonów w środowisku 3D.

Bezpłatną kopię AmpliTube Custom Shop pobieramy ze strony producenta (link poniżej). W tym celu klikamy w przycisk “Free Demo”. Wymagana bezpłatna rejestracja.

amplitube-3d-cab

Free Download

0aMARCEL Studios udostępnił bezpłatnie wirtualną wtyczkę syntezatora TOM, w formacie VST działającą pod kontrolą systemu Windows (pełne wsparcie dla 32 oraz 64-bitowych środowisk DAW). Inspiracją dla producenta podczas kreowania wtyczki były klasyczne brzmienia z filmów Science-fiction jak również stare analogowe instrumenty pokroju Thérémin oraz Ondes Martenot. Na pokładzie tylko 7 gotowych presetów.

Poznaj również:  U-he.com - Zebra2 Science Sounds

Podczas testównapotkałem problem polegający na kompletnej utracie brzmienia. Niestety sam interfejs nie należy do intuicyjnych. Mimo wszystko, jeśli ktoś zdecydowałby się na przetestowanie odsyłam na stronę producenta (link poniżej).

tom-vst

 

0aVCV udostępnił zaktualizowane wydanie wirtualnego modularnego syntezatora open source VCV Rack działającego pod kontrolą systemów: Windows, macOS oraz Linux. Aktualizacja niesie ze sobą aż 300 różnych poprawek i usprawnień, w tym długo wyczekiwany pomost VCV Bridge, umożliwiający wykorzystanie wtyczki z poziomu aplikacji wspierających formaty VST/AU.

Przeczytaj również: VCV Rack bezpłatny syntezator modularny z możliwością rozbudowy VST4Free

Pomimo zastosowania systemu pomostowego (z ang. Bridge), ta ostatnia funkcjonalność nie została jeszcze do końca zaimplementowana (np. nie mamy możliwości wykorzystania VCV Racka jako wirtualnego instrumentu w środowisku DAW. Na chwilę obecną jedyną formą komunikatów obslugiwanych przez VCV Rack jest Control Change.

 

vcv-rack

 

0aForward Audio zapowiedział udostępnienie bezpłatnego (na początek testowego wydania) wtyczki, której głównym zadaniem będzie wyrównywanie fazy: FaSampleDelay. Narzędzie dostępne  w formatach: VST, VST3, AU, AAX. Producent zapewnia pełną kompatybilność z komputerami klasy PC oraz Mac.

Ponieważ jeszcze nie miałam okazji przetestować tytułowego pluginu odniosę się w kilku słowach do samego interfejsu. A ten wygląda na bardzo przyjazny i intuicyjny. Najważniejszy parametr określający poziom opóźnienia ulokowano centralnie.

Wartość tego ostatniego może być wyrażona w 4 różnych jednostkach (milisekundy, stopy, metry oraz sample). Plugin wspiera częstotliwości próbkowania z zakresu 44,1 kHz - 192 kHz.

Alternatywa? MFreeFormPhase firmy MeldaProduction.

sample-delay

Pobierz za darmo wtyczkę FaSampleDelay (link poniżej)

0aFirma 1208 Audio prezentuje bezpłatne wydanie wtyczki 1208 SCS, przeznaczonej do szczegółowej parcy z częstotliwościami. Plugin dostępny jest w formatach VST oraz VST3. Kompatybilność z 64-bitowym wydaniem systemu Windows zapewniona.

Tytułowe wydanie 1208 SCS łączy w sobie moduły kompresora, korektora, filtra górnoprzepustowego oraz miksera.

Poznaj również: bezpłatny odpowiednik T-Chain od LVC-Audio VST4Free

1208-scs

Pobierz za darmo wtyczkę 1208 SCS (link poniżej)

j1000Igorski prezentuje bezpłatne wydanie emulacji legendarnego układu SID montowanego w komputerach Commodore 64: VSTSID. Instrument jest kompatybilny z formatem VST oraz VST3 i działa pod kontrolą komputerów klasy PC oraz Mac (dostępne wyłącznie 64-bitowe wydanie)

Wtyczka opiera się na webowej wersji aplikacji WebSID, a do której dostęp uzyskujemy z poziomu tej strony.

Uwaga do poprawnej pracy wymagana jest przeglądarka Google Chrome. Oba instrumenty opierają się na tym samym kodzie źródłowym, z tym, że tytułowy został skompilowany tak, aby można było z niego korzystać w wersji wtyczkowej.

Poznaj również: Odo Synths - 38911 bytes v2.0 emulacja brzmień Commodore 64 VST4Free

 

vstsid

 

Z racji, że jestem wielbicielem tego typu rozwiązań, dlatego chętnie testuję kolejne instrumenty, inspirowane układem SID Commodore 64. Instrument jest dość ograniczony. Filtr nie brzmi do końca jak ten z pierwowzoru. Nie mamy specjanie możliwości edycji brzmienia poza kształtowaniem obwiedni oraz filtrowania wybranych częstotliwości. Do modulacji filtra możemy wykorzystać wbudowany moduł przebiegów LFO. Każdy z parametrów jest podatny na automatyzację. Miłym dodatkiem jest modulator pierścieniowy.

Pobierz bezpłatnie wtyczkę VSTSID (link poniżej)

ourafilmes_msterbalanceOurafilmes prezentuje bezpłatne narzędzie emulujące maszynę taśmową Diabolique. Wtyczka dostępna jest w 32-bitowym formacie VST i działa w środowisku Windows. Jak twierdzi producent odwzorowuje ona wiernie dwa różne modele: Revox F36 (1962 model) oraz Tandberg Model 3 (1958 model). Użytkownik przełącza się pomiędzy obwodami bezpośrednio z poziomu panelu.

Przeczytaj również: Ourafilmes M/Ster Balance przejmij kontrolę nad panoramą stereo VST4Free

 vstsid

Interfejs odznacza się sporą ilością parametrów kontroli, w tym edycja wzmocnienia (gain), nasycenia (tube saturation), czy ustawienie stosunku sygnału przetworzonego do nieprzetworzonego (dry/wet). Plugin bardzo dobrze sprawdza się z próbkami perkusyjnymi oraz brzmieniami syntezatorowymi. W mojej ocenie użyteczne narzędzie do nasycania sygnału.

Diabolique jest dość zasobożerna, zwłaszcza w kontekście CPU. Jeśli na co dzień pracujesz w systemie 64-bitowym zachęcam do skorzystania z alternatywnego rozwiązania firmy Wave Arts Tube Saturator.

Pobierz bezpłatnie wtyczkę Diabolique (link poniżej)