j1000Denise udostępnił bezpłatną wtyczkę stanowiącą generator szumu: Noize Retro, dostępną w formatach, VST, VST3, AU, oraz AAX działającą pod kontrolą popularnych aplikacji typu DAW w środowisku PC oraz Mac.

Tytułowy plugin to odchudzone wydanie wersji Noize 2 Premium. Nie tak dawno recenzowałem podobne rozwiązanie Noize Arcade firmy Plugin Boutique.

Wtyczka generuje szum przypominający ten z klasycznych konsol wideo. Szum można odtwarzać ze stałym poziomem głośności. Dodatkowo poziom można dostosować do intensywności sygnału przetwarzanej ścieżki audio. W przypadku aktywnej opcji latter, nakładanie szumu następuje tylko w momencie odtwarzania oryginalnej ścieżki audio.

Warto spróbować przetworzyć sample perkusyjne z delikatną ilością nałożonego efektu typu bitcrusher (ich listę znajdziesz tutaj).

Warto poznać: Noiiz Filter bezpłatny efekt wtyczkowy z wbudowanym generatorem szumów

noize retro generator szumów

Wszystkich zainteresowanych odsyłam na stronę (link poniżej) z której pobierzecie tytułowy plugin (wymagane podanie ważnego adresu mailowego).

j1000SampleScience udostępniła instrument oparty na gotowych próbkach SQ8ROM, stanowiący bezpłatną emulację syntezatora Ensoniq SQ-80.

SQ8ROM dostępny jest w formatach, VST, VST3 oraz AU, i działa pod kontrolą popularnych aplikacji typu DAW w środowisku PC oraz Mac.

Model SQ-80 to następca uwielbianego przez wielu syntezatora SQ-1, posiadający na swoim pokładzie dodatkowe 41 próbek waveform oraz szereg sprzętowych usprawnień. Instrument jest ciekawym źródłem klasycznych brzmień lat 80-tych (pady oraz brzmienia basu).

Koniecznie pobierz: bezpłatne wydanie wtyczki Drum Machine VST/AU firmy 99Sounds & SampleScience

Instrument dostarczany jest z pakietem 168 multisampli, do których dostęp uzyskujemy z poziomu wbudowanej przeglądarki. Barwy te można edytować z wykorzystaniem modulacji LFO oraz głośności obwiedni. Na pokładzie znalazł się również wbudowany efekt pogłosowy. Całość oparta jest na oprogramowaniu MaizeSampler.

fullbucket_phraser

Przy okazji warto wspomnieć, że ten sam producent nie tak dawno zaprezentował inny warty uwagi instrument wtyczkowy: Room Piano v2 z próbkami instrumentu KAWAI oraz wbudowanymi efektami vinyl, tape.

Bezpłatną kopię SQ8ROM, pobieramy przechodząc pod poniższy adres. Nie ma konieczności rejestracji czy aktywacji wtyczki.

j1000Producent Full Bucket Music zaprezentował bezpłatny efekt służący do fazowania sygnału Full Bucket Phaser, w formatach, VST, oraz AU, działający pod kontrolą popularnych aplikacji typu DAW w środowisku PC oraz Mac. Producent wykorzystuje tutaj ten sam kod, który zaimplementował w swoich wybranych instrumentach wtyczkowych.

Warto pobrać: Bezpłatny efekt tremolo HY-TP2 VST/AU produkcji HY-Plugins

Brzmienie wtyczki stylizowane jest na klasyczne analogowe phazery. Wtyczkę zaprojektowano z wykorzystaniem środowiska C++, co pozytywnie przekłada się na niskie zużycie procesora.

 

fullbucket_phraser

j1000Producent oprogramowania muzycznego – firma Full Bucket Music zaprezentowała instrument analogowy oparty na sekwencerze krokowym: SequencAir. Wtyczka dostępna jest w postaci aplikacji działającej niezależnie od programu hosta (standalone) jaki w jego środowisku (w formacie VST) zgodnym z popularnymi aplikacji typu DAW działającymi w środowiskach PC oraz Mac.

W ramach sekwencera kontrolować możemy następujące parametry: nuty, oktawę, velocity, bramkę, wyciszenie. Interfejs jest bardzo prosty. Ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy wcześniej nie mięli styczności z sekwencerami krokowymi.

Poznaj również bezpłatną wtyczkę MPS firmy Full Bucket Music

Na pokładzie znalazło się w sumie 16 slotów sekwensera, z możliwością łączenia w łańcuchy w dowolnej kolejności. Sekwencer może pracować w tempie aplikacji nadrzędnej lub niezależnie od tempa Hosta.

Wtyczka posiada funkcję monofonicznego analoga, którą można dezaktywować. Syntezator oparto na pojedynczym oscylatorze z trzema typami próbek waveform (kwadrat, piła, szum), filtrem rezonansowym, prostą obwiednią, funkcją portamento oraz pokładowym efektem delay. Moduł syntezatora pozwala kreować sekwencje arpegiatorowe oraz pochody basu.

sequencair

Wtyczkę pobieramy bez opłat ze strony producenta. Link poniżej.

Pobierz sekwencer SequencAir bezpłatnie.

0aNembrini Audio bezpłatnie udostępnia efekt audio o nazwie LoFi Vintage Clipper (rynkowa wartość wtyczki to $79). Mamy tutaj do czynienia z narzędziem typu dwa w jednym (połączenie soft klipera oraz saturatora).

Zastosowanie uproszczonego interfejsu pozytywnie przekłada się na obsługę, która jest prosta, choć mnie osobiście brakuje kilku dodatkowych parametrów kontroli (wzmocnienie sygnału na wejściu itp.)

Poznaj również: The best distortions VST/AU plugins czyli najlepsze darmowe wtyczki typu przester

lofi-vintage-clipper

Aktualnie wtyczka dostępna jest bez jakichkolwiek kosztów. Dostawca nie określił jak długo będzie można pozyskać plugin bez dodatkowych kosztów. Do pobrania wtyczki wymagane jest założenie konta na stronie producenta a które wykorzystywane jest podczas rejestracji wtyczki. Podanie ważnego maila jest istotne z punktu widzenia linka oraz klucza osobistego wysyłanego przez dostawcę

Po wtyczkę LoFi Vintage Clipper odsyłam na stronę Nembrini Audio (wielkość pobieranego pliku 42 MB)

freeware VST and VSTiFirma Acustica Audio udostępniła bezpłatną wersję wtyczki korektora BASSTARD, w formatach VST, AU, oraz AAX działające pod kontrolą cyfrowych stacji roboczych w środowiskach PC oraz Mac.

BASSTARD do jeden z sześciu pluginów, który zasilił pakiet Titanium3 firmy Acustica Audio.

Pomimo, iż sam pakiet jest płatny (aktualny koszt to 89 Euro), to wtyczkę BASSTARD można zainstalować bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

bastard VST

Poznaj również: VHL-3C bezpłatny filtr PLUTECa od firmy Black Rooster Audio

Pomimo, iż jakość przetwarzania sygnału jest na całkiem dobrym poziomie to jednak wtyczka jest bardzo zasobożerna (w szczególności, gdy przyjdzie nam pracować z kilkoma jej kopiami jednocześnie zdecydowanie. Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy na alternatywne programowe/ sprzętowe rozwiązania Plutecka polecam ją sprawdzić.

freeware VST and VSTiProducent wtyczek – firma Klevgrand -  udostępniła bezpłatne narzędzie do analogowego nasycania sygnału: FreeAMP, w formatach VST, AU, oraz AAX działające pod kontrolą cyfrowych stacji roboczych w środowiskach PC oraz Mac.

Inne ciekawe bezłatne produkcje firmy:

FreeAMP to uproszczone wydanie wtyczki REAMP (aktualnie wycenianaj na kwotę $35.99). Bezpłatna wersja oparta została na wyselekcjonowanych algorytmach nasycania, które zaczerpnięte zostały z pełnego wydania.

Pobierz bezpłatnie: pakiet KOMPLETE START firmy Native Instruments

W przeciwieństwie do wielu podobnych na rynku bezpłatnych rozwiązań FreeAMP NIE DAJE użytkownikowi możliwości indywidualnego kształtowania charakteru brzmienia oraz stopnia nasycenia.

freeamp

Interfejs użytkownika jest bardzo uproszczony i składa się wyłącznie z trzech parametrów kontroli (gałki Drive, Mix oraz Output). Dzięki takiemu rozwiązaniu bardzo szybko dokonamy nasycenia sygnału.

0aFirma Impulse Record prezentuje bezpłatną wtyczkę z pakietem 70 odpowiedzi impulsowych Convology XT, w formacie VST, AU, oraz AAX działającą pod kontrolą popularnych aplikacji typu digital audio workstations na komputerach PC oraz Mac.

Convology XT działa bez opóźnień. Z poziomu wtyczki istnieje możliwość zakupienia pozostałych odpowiedzi impulsowych w postaci pakietu Complete Convology XT Vintage Library, a który wyceniono na kwotę 320 Euro. Plugin pozwala również na ładowanie odpowiedzi w formacie WAV.

Przczytaj również: Ambient Reverb VST darmowy efekt pogłosowy VST4Free

Te dostarczone przez producenta odznaczają się bardzo dobrą jakością. Do uzyskania wielu z nich wykorzystano klasyczne jednostki sprzętowe. Wszystkie posortowano wg kategorii, co ułatwia ich przeglądanie.

convology-xt

Interfejs użytkownika wyposażono w funkcje zarówno proste jak i te bardziej zawansowane. Użytkownik może zadecydować o punkcie startowym załadowanej próbki. Może również ustawić wartość czasu ataku czy zwolnienia. Załadowane odpowiedzi można poddać modulacji za pomocą jednostki LFO. Sam interfejs NIE daje się skalować, jednakże jest na tyle duży, że komfort pracy zagwarantowany.

Wtyczka po pobraniu wymaga zarejestrowania. Aby móc aktywować wtyczkę (z chwilą pierwszego uruchomienia) wymagany jest adres mailowy oraz numer seryjny, który otrzymujemy natychmiast po zakończeniu procedury bezkosztowego „zakupu” wtyczki.