meldaproductionMeldaProduction zaprezentował narzędzie odpowiedzialne za rozmieszczanie sygnału stereo w panoramie: MSpectralPan. Plugin dostępny jest w formatach: VST, VST3, AU, oraz AAX i dostępny jest w na komputery klasy PC oraz Mac.

Poznaj również: MFreeformPhase od MeldaProduction darmowy przester VST4Free

MSpectralPan jest niejako korektorem panoramy. Interfejs bardzo przypomina korektor EQ, z suwakami pasma częstotliwości i analizatorem widma. Jednakże zamiast regulacji amplitudy każdego pasma częstotliwości, MSpectralPan może być użyty do zmiany panoramowania stereofonicznego zakresu częstotliwości. Jest to interesująca koncepcja, która może przydać się w sytuacjach, w których bardziej tradycyjne narzędzia do przesuwania nie dają rady.

Ponieważ plugin opiera swoje działanie na przetwarzaniu dźwięku w dziedzinie widmowej, możemy mieć do czynienia z lekkim opóźnieniem. Latęcję tę można zredukować poprzez zmniejszenie rozmiaru bufora, a tym samym obniżenie rozdzielczości widma. Trzeba się liczyć z tym, że niezależnie od tego jak niska będzie latecja, zawsze będzie występowała. Na szczęście większość cyfrowych stacji roboczych audio kompensuje tę niedogodność w sposób automatyczny.

mspectralpan

Interfejs użytkownika jest wystarczająco prosty, biorąc pod uwagę nieco zaawansowaną funkcjonalność wtyczki, chociaż na początku sekcja modulacji wydaje się nieco skomplikowana. Najważniejsze elementy sterujące są łatwe do rozgryzienia, a dostarczona instrukcja obsługi w formacie PDF dokładnie objaśnia wszystkie funkcje wtyczki, a jednocześnie zawiera kilka praktycznych wskazówek dotyczących użytkowania. \

Uwzględnione są również wszystkie standardowe dodatki do interfejsu MeldaProduction, z kilkoma skórkami do wyboru, wraz z przyciskiem randomizacji i wbudowanym menedżerem presetów. randomizacja opiera się na koncepcji "smart randomization", co oznacza, że wartości parametrów zawsze pozostaną w określonym zakresie, aby zapewnić najbardziej muzyczne efekty dźwiękowe.

Kolejną rzeczą, o której należy wspomnieć jeśli chodzi o firmę MeldaProduction jest to, że instalator jest nieco kłopotliwy, ponieważ zawiera wszystkie wtyczki w ramach jednego pliku. Proces instalacji online jest jednak znacznie szybszy, dlatego polecam tę drugą drogę.

Download

hypluginsHY-Plugins udostępnił bezpłatne (wersja Free) oraz komercyjne (wersja Pro) wydania sekwencera krokowego HY-SeqCollection w formacie VST ze wsparciem na komputery klasy PC oraz Mac.

Aktualna wersja: v1.1.0

Sprawdź również: HY- Filter2 od HY-Plugins darmowy efekt do zabrudzania dźwięku VST4Free

Wersja Pro opiera się na 5 różnych rodzajach sekwencera nazwanych odpowiednio:

  • Acid Seq (inspirowany modułem Roland TB-303)
  • Dark Seq (oparty na sekwencerze Doepfer Dark Time), 
  • M5816 Seq (oparty na module M185 MkII firmy Roland 100m), 
  • Step16 Seq (oparty na module Analog Solutions EKG),
  • Hexa Seq

Każdy z modułów posiada swój specyficzny charakter. W wersji Pro znajdziemy dodatkowo dwa sloty modulacji oraz trzy rodzaje modulatorów (LFO, StepSeq, GridSeq). Pozostałe funkcjonalności to: patttern chainter do budowy songów, funkcja MIDI learn, funkcja undo/redo, menadżer presetów czy możliwość skalowania interfejsu.

Darmowe wydanie bazuje wyłącznie na sekwencerze Hexa Seq, nie oferuje wsparcia dla funkcji MIDI learn czy możliwości modulacji. Mimo tego fani wtyczki będą zadowoleni.

hy-seqcollection-free

 

Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że HY-Plugins to najaktywniejszy programista plików DLL roku 2016. Tutaj znajdziesz wszystkie dotychczasowe darmowe produkcje.

Free Download

hypluginsRekkerd udostęnił bezpłatne wydanie wtyczkowego efektu HY-Lofi2, w formacie VST oraz AU. Prace nad wtyczką prowadziła firma HY-Plugins.

HY-Lofi2 stanowi rozwinięcie koncepcji pluginu HY-Lofi. Mamy tutaj do czynienia z podobną funkcjonalnością oraz interfejsem. Nowością jest przełącznik sygnału przetwożonego/nieprzetworzonego, oraz możliwość kontroli wzmocnienia na wyjściu. Należy również wspomnieć o nowym trybie kwantyzacji czy uproszczonej sekcji przesteru.

W ramach sekcji filtra znajdziemy dedykowane gałki z możliwością odcięcia wybranych częstotliwości (górnych lub dolnych). W górnej części interfejsu znajdziemy menadżer gotowych ustawień wraz z przyciskami undo/redo oraz przełącznikiem bypass.

Sprawdź również: HY-SeqCollection od HY-Plugins sekwencer krokowy VST4Free

Interfejs możemy dowolnie skalować, jednocześnie interfejs przypomina obecnie formę znaną z ostatnich propozycji Hy-Plugins

hy-lofi2

 

Free Download

0asBurghRecords udostępnił bezpłatny efekt w formacie VST: PhatNoise Delay, działający pod kontrolą systemu Windows.

Plugin zaliczany do kategorii bardzo prostych w obsłudze, pozwala dostosować parametry: czasu opóźnienia, sprzężenia. Efekt posiada również przełącznik dry/wet.

Poznaj również: PhatNoise Phazer bezpłatny efekt phrasera VST4Free

 

phatnoise-delay

fullbucketFull Bucket Music przedstawia szczegółową programową emulację polifonicznego syntezatora z lat 70-tych firmy KORG PS-3300- FB-3300. Plugin dostępny jest w formatach VST oraz AU i działa pod kontrolą komputerów klasy PC oraz Mac.

Poznaj również: The Blooo oraz Mono/Fury od Full Bucket Music VST4Free

Pierwotnie instrument był jednym z pierwszych polifoczicznych semi-modularnych syntezatorów. Aż 48 głosów polifonii, oscylatory sterowane napięciem 48 V, 48 filtrów rezonansowych oraz 48 obwiedni.

To już kolejna emulacja producenta. Ostatnia dotyczyła Korga PS-3100: FB-3100

 

fb-3300-vst

 

0aVCV Rack to bezpłatny syntezator modularny dostepny aktualnie w wersji standalone (formaty VST czy AU są w przygotowaniu) przeznaczony na wszystkie platformy: Windows, macOS, oraz Linux.

 

Ten darmowy plugin przeniesie Cię w świat syntezy modularnej. Instalacja tego „Potwora” sprowadza się do pobrania i rozpakowania pliku. Instrument wygląda bardzo nowocześnie, schludnie, bez zbędnych fajerwerków.

Poszczególne elementy można odróżnić od siebie z uwagi na zastosowanie różnych schematów kolorystycznych. W górnej części panelu znajdziemy ustawienie pozwalające na regulację naprężeń wirtualnych kabli oraz ich długości.

Jeśli chodzi o brzmienie, należy zaznaczyć, że VCV Rack nie posiada swojego odpowiednika w realnym świecie (nie jest to emulacja). Nie oczekujmy tu jakości na poziomie U-He DIVA.

Najlepszą rzeczą jeśli chodzi o VCV Rack jest możliwość jego rozbudowy o dodatkowe moduły.

 

vcv-rack

 

0aAutodafe zaprezentował bezpłatne wydanie modułu perkusyjnego Drum Kit VCV Rack. Całość oparta została na syntezatorze modularnym VCV Rack.

Drum Kit VCV Rack składa się z 8 wirtualnych modułów perkusyjnych (stopa, werbel zamknięty hi-hat, otwarty hi-hat, klaps, cymbal, talerz, oraz claves), oraz 8-kanałowego miksera kanałowego. Całość oparto na gotowych próbkach pochodzących z instrumentów: Roland TR-808, Alesis HR-16, oraz Korg MiniPops 35.

 

autodafe-drum-rack

0aFirma Versilian Studios udostępniła bezpłatne wydanie wtyczki Etherealwinds Harp II w wersji CE (Community Edition) z brzmieniami harfy. Plugin dostępny jest w formatach VST oraz AU i działa w środowiskach: PC oraz Mac.

Producent przygotował również bibliotekę plików w formacie SFZ oraz WAV. Nagrania zrezlizowane zostały przez firmę Versilian Studios w ramach 8-godzinnej sesji.

Instrument oparto na 232 próbkach WAV. Każda nuta została spróbkowana na dwóch poziomach velocity. W ramach bonusu otrzymujemy pakiet 23 fraz wokalnych.

Dostępność brzmień w formacie SFZ pozwala wykorzystać moc biblioteki z poziomu popularnych samplerów: Sforzando, Zampler RX, oraz Grace.

 

etherealwinds-harp-2-ce