Notice: Trying to get property of non-object in /joomla323nowe/components/com_content/views/category/view.html.php on line 277

0aLuke Zeitlin zaprezentował darmowe wydanie wtyczki Mind The Gap, (uwaga plugin przeznaczony na komputery MAC). Mind The Gap to stereofoniczna linia opóźniająca z funkcją filtrowania wysokości. Zakres opóźnienia można ustawić w przedziale 1/23 nuty - jeden takt: w trybie Tempo oraz w zakresie 2-400 ms w trybie standardowym. Swoją funkcjonalnością wtyczka przypomina mi moduł Waves H-Delay.

Pobierz: HY-Delay 2 od HY-Plugins efekt delay VST VST4Free

 

mindthegap

 

0aAndrei Kruss przygotował wtyczkę bezpłatnego kompresora typu sidechain: MSCC, a w formatach VST oraz AU z przeznaczeniem dla komputerów klasy PC oraz Mac.

MSCC to monofoniczny efekt z dwoma wejściami (uwaga dostępna jest również wersja stereofoniczna). Lewym kanałem wprowadzany jest główny sygnał audio, podczas gdy prawy obsługuje efekt „pompki”. Interfejs wtyczki możemy powiększyć/pomniejszyć za pomocą przycisków zlokalizowanych z lewej strony GUI (ten sam efekt możemy uzyskać przeciągając plugin za rogi).

 Poznaj również: HY-MBMFX zaawansowany multiefekt od HY-Plugins VST4Free

Wszystkie regulatory zostały dobrze oznakowane, choć sam interfejs wygląda dość surowo. Wtyczka cechuje się bardzo niskim obciążeniem CPU.

mscckompresor

Free Download: Plugin pobieramy bez opłat przechodząc na stronę producenta (link poniżej). Do pobrania wymagany jest ważny adres mailowy, który posłuży Deweloperowi do automatycznego przesłania paczuszki ZIP z wtyczką.

0aFreeMod to stereofoniczny efekt modulujący podobny do tremolo. Interfejs wtyczki podzielono na 4 części. Każda z nich posiada inny kolor co widać na poniższym screenie.

Sekcje:

  • Modulacji fazy
  • LFO
  • Obwiedni
  • Głośności

 freemod

Free Download (Wtyczkę pobieramy ze strony Audiority. Link do pobrania poniżej.)

0aJeremias Eichelbaum udostępnił plugin: Cookin, bezpłatny syntezator VST działający w 32-bitowym środowisku Windows. Brzmienie stylizowane na 8-bitowe. Silnik wtyczki to dwa oscylatory z możliwością ich modulacji oraz regulacją wysokości czy głośności. Całość dopełnia odcięcie filtra oraz wielozadaniowy filtr. Każdy oscylator dostarczany jest z czterema podstawowymi próbkami waveform do wyboru. Wartość obwiedni głośności jest ustawiona na stałe i cechuje się szybkim atakiem.

Przeczytaj również: Odo Synths - Dream 64 v3.0 - tę wtyczkę musisz mieć!

Z uwagi na nieskomplikowaną strukturę instrument zaliczany jest do kategorii prostych. Sprawdza się tam gdzie potrzebna jest emulacja starych układów dźwiękowych. Na start otrzymujemy 8 presetów oraz jeden pusty bank na własne ustawienia.

 cookin-synthesizer

Free Download (Wtyczkę pobieramy ze strony GitHub. Link do pobrania poniżej.)

atkautoswell-vstHY-Plugins prezentuje zaktualizowane wydanie (v1.0.5) wielopasmowego efektu HY-MBMFX, w formatach VST. Ten dostępny na komputery klasy PC oraz Mac w dwóch wersjach (darmowej oraz płatnej). Tą ostatnią wyceniono na kwotę 42 dolarów.

Poznaj również: wszystkie Wszystkie wtyczki HY-Plugins w jednym miejscu za Free

Wersja bezpłatna stanowi 3-pasmową jednostkę z pojedynczym slotem FX na każde pasmo. Na pokładzie znalazło się w sumie 20 różnych efektów (filtry, pogłosy, bitcrashery, przestery, efekty modulujące, kompresor oraz pogłos). Jakość jak zwykle na bardzo wysokim poziomie. Każdy slot z możliwością kontroli poziomu sygnału wejściowego oraz wyjściowego, szerokości stereo, rozmieszczenia w panoramie, obecnością limitera oraz przełączników: mono, solo oraz bypassu.

W górnej części interfejsu znajdziemy menadżer gotowych ustawień, przełącznik A/B, przyciski Undo/Redo.

HY-MBMFX

Dwie gałki zlokalizowane w dolnej części interfejsu pozwalają na ustawienie punktów podziału pasma częstotliwości.

Płatne wydanie rozbudowane jest o dodatkowe sloty FX na każde pasmo (w sumie 5) z możliwością zmiany kolejności efektów w łańcuchu, slot master, oraz możliwość ustawienia korekcji głównej.

Obciążenie procesora podczas pracy z multiefektem jest w dużej mierze uzależnione od ilości jednorazowo wykorzystywanych FX-ów.

Interfejs został zaprojektowany „z głową” w sposób przemyślany i jest w pełni skalowalny. Autor zadbał o każdy detal. Poszczególne parametry są rozmieszczone w sposób przejrzysty. Prezentowana wtyczka przekształci przetwarzany sygnał audio w coś nowego. Plugin sprawdzi się w zadaniach typu miksing.

Przy okazji wprowadzenia tytułowego efektu producent zaprzestał dalszych prac nad wtyczką: HY-MBDrive

Jak dla mnie, na chwilę obecną, jest to numer jeden na rok 2017. Kawał dobrej roboty HY-Plugins!

Pobierz Multiefekt HY-MBMFX za darmo

fullbucketFull Bucket Music udostępnił zaktalizowane wydania wtyczek the blooo oraz Mono/Fury w formacie VST. Ten ostatni to emulacja Korga Mono/Poly. Oba instrumenty otrzymały lekko przeprojektowane interfejsy, które w obecnym kształcie wyglądają nowocześniej. Co ciekawsze panele w obu wtyczkach wyglądają niemal identycznie. 

The Blooo oraz Mono/Fury od Full Bucket Music w połączeniu z OB-Xd oraz PG8X to najlepszy wybór jeśli chodzi o emulacje analogowych syntezatorów.

Przeczytaj również: Darmowe emulacje klasycznych syntezatorów od Kevina Browna VST4Free

 fullbucketmusic_fury

Oba instrumenty dostępne są bez opłat oraz konieczności rejestacji ze strony producenta (link poniżej).

0aWave Arts informuje o udostępnieniu darmowego wydania wtyczki Tube Saturator Vintage, w formatach: VST, AU, oraz AAX, kompatybilnych z komputerami klasy PC oraz Mac.

Poznaj odpowiednik: Bserrano - Vesta VST (darmowy plugin w postaci filtru)

 wa-tube-saturator-vintage

Wtyczka nie należy do nowych. Efekt ten już wcześniej był dostępny na rynku. Aktualne (komercyjne wydanie) oznaczono numerem 2.0. Jako, że spora część użytkowników preferuje brzmienie oryginału (wersji 1.0) producent postanowił udostępnić to wydanie bez opłat.

Plugin stanowi emulację podwójnego przedwzmacniacza trójelektrodowego 12AX7 połączonego z 3-pasmowym korektorem. Interfejs wtyczki ubrano w gałkę przesteru, trzy gałki korektora, przełącznik on/off dla tegoż modułu, dodatkowo gałkę regulacji poziomu sygnału na wyjściu + wskaźnik wysterowania.

Nie zabrakło również menadżera presetów, przełącznika A/B oraz funkcji Undo.

Jak brzmi efekt? Dla mnie rewelacyjnie. Tutaj bardzo podobnie do innego darmowego narzędzia SGA1566 firmy Shattered Glass Audio.

0aVenn Audio udostępnił darmowy plugin Quick-Haas, odpowiedzialny za wytworzenie zjawiska efektu Haasa.

Efekt Haas'a (inaczej nazywany też efektem pierwszeństwa) to zjawisko psychoakustyczne polegające na tym, że kiedy do słuchacza docierają przesunięte w czasie dźwięki, to są one odbierane jako pojedyncze wrażenie, a źródło jest lokalizowane z tego kierunku, z którego nadszedł pierwszy dźwięk. Efekt Haas'a występuje tylko w ograniczonym przedziale czasowym. Precyzyjne określenie granic występowania efektu nie jest możliwe, gdyż uzyskiwane wyniki są zależne od różnych czynników, jak choćby różnica poziomów pomiędzy analizowanymi dźwiękami czy rodzaj wykorzystanego sygnału (sztuczny impuls, mowa, muzyka, itd.). Przeciętnie można przyjąć, że efekt pierwszeństwa występuje dla opóźnień od około 1ms do 25-35ms.

Przykładem występowania efektu Haas'a może być sytuacja gdy słuchamy źródła (głosu ludzkiego, instrumentu muzycznego, itd.) znajdującego się w pomieszczeniu, a odbicia nadchodzące po dźwięku bezpośrednim nie zakłócają nam możliwości lokalizacji położenia źródła, ponieważ dźwięk bezpośredni dociera do naszych uszu pierwszy, przed odbiciami. Efekt Haas'a występuje nawet gdy druga fala dźwiękowa jest głośniejsza od pierwszej do 10dB.

Kiedy drugi dźwięk dociera z większym opóźnieniem efekt pierwszeństwa zaczyna zanikać. Przy rosnących opóźnieniach drugi dźwięk i kolejne dźwięki postrzegamy jako osobne zjawisko, czyli echo. Natomiast kiedy drugi dźwięk dociera bardzo szybko po pierwszym (w przybliżeniu poniżej 1ms) obydwa dźwięki są postrzegane jako jedno wydarzenie, ale lokalizacja nie jest określona przez kierunek, z którego nadeszła pierwsza fala. W takim przypadku postrzegany kierunek mieści się pomiędzy kierunkami nadejścia pierwszej i drugiej fali, a lokalizacja jest wówczas zależna od różnicy poziomów pomiędzy pierwszym a drugim dźwiękiem.

Źródło: hifi.pl

Efekt Haas'a wziął swoją nazwę od nazwiska niemieckiego naukowca Helmuta Haas'a, który na przełomie lat 1940-tych i 1950-tych prowadził badania tego zjawiska.

Jeżeli podoba się Tobie tytułowy plugin, przetestuj inną wtyczkę tegoż producenta: Free Clip – efekt saturacji

 

Free Download (Wtyczkę pobieramy ze strony Venn Audio. Link do pobrania poniżej.)