0aBudujesz studio muzyczne oparte na bezpłatnym oprogramowaniu? Świetnie trafiłeś. Jako że świat darmowego oprogramowania jest bardzo bogaty postanowiłem w jednym miejscu zebrać tylko te aplikacje, które pozwolą BEZ KOSZTÓW rozpocząć przygodę z muzykowaniem.

Zapoznaj się również z katalogiem  oprogramowania VST według vsti.pl

Na poniższej liście umieściłem po jednej propozycji z każdej kategorii oprogramowania, która ułatwi Tobie START oraz zgłębienie tajników muzyki kreowanej przy pomocy komputera oraz właściwych aplikacji.

Oto Twój pakiet startowy:

  1. T7 DAW – jeden z ciekawszych bezpłatnych DAW-ów
  2. Studio One Prime – bezpłatne narzędzie do nagrywania
  3. Audacity – najlepszy bezpłatny edytor audio
  4. Surge – świetny syntezator
  5. TX16Wx Software Sampler – znakomity darmowy sampler
  6. TDR Nova – mój ulubiony korektor
  7. DC1A – najlepszy bezpłatny kompresor
  8. Limiter №6 – najlepszy darmowy limiter
  9. OrilRiver – znakomity efekt pogłosowy
  10. MFreeFXBundle – najlepszy, bezpłatny pakiet efektów

T7 DAW

bezpłatne studio muzyczne

T7 DAW to bezpłatna aplikacja stanowiąca centrum domowego studia nagrań z możliwością ładowania instrumentów VST. Program rozwijany jest przez firmę Tracktion Corporation. Aktualnie jest to najciekawsza bezpłatna propozycja, jeśli chodzi o oprogramowanie typu DAW.

T7 działa w środowiskach Windows, macOS oraz Linux. Na jego pokładzie znalazły się wszystkie niezbędne narzędzia na potrzeby rejestracji oraz miksowania dźwięku. T7 umożliwia nagrywanie danych audio oraz MIDI, posiada pokładowy mikser z wbudowanym pakietem efektów, oferuje funkcje automatyki, analizy ścieżek i wiele więcej.

Najistotniejszą kwestią pozostaje jednak możliwość ładowania wtyczek VST oraz AU. Dzięki nim można rozbudować środowisko produkcyjne o setki bezpłatnych wtyczek VST, jak syntezatory, samplery, FXy itd. Dla poszukujących aplikacji do wielościeżkowego rejestrowania sygnału audio bez wsparcia VST polecam Studio One Prime.

Nie należy zapominać, że na rynku istnieje masa komercyjnych środowisk produkcyjnych jak Ableton Live, FL Studio, Steinberg Cubase Pro, Bitwig Studio oraz Logic Pro X. Ta ostatnia aplikacja powinna w szczególności zainteresować korzystających na co dzień z systemu macOS.

Bezpłatna alternatywa dla T7? Cakewalk BandLab.

Dodatkowe informacje: T7 DAW


Studio One Prime

bezpłatne studio muzyczne

Studio One Prime pozostaje najlepszym wyborem dla piszących nowe utwory, jak i piosenkarzy. Aplikacja stworzona została do rejestrowania materiału audio oraz realizacji prostych zadań związanych z miksowaniem. Na pokładzie znajdziemy zestaw wysokiej jakości efektów audio w tym korektor, kompresor oraz efekty flangera, delaya, chóru czy proste procesory gitarowe firmy PreSonus.

Studio One Prime nie posiada wsparcia dla wtyczek VST, dlatego też jesteśmy ograniczeni do tego co dostarcza producent. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników poleca się aplikacje Studio One Artist czy Studio One Pro.

Dodatkowe informacje: Studio One Prime


Audacity

bezpłatne studio muzyczne

Audacity to znana nie tylko muzykom aplikacja do obróbki materiału audio z możliwościami rejestrowania danych audio oraz wsparciem dla wtyczek VST (obsługa wyłącznie 32-bitowych pluginów). Aplikacja posiada otwarty kod i rozwijana jest przez pasjonatów oraz wolontariuszy, dzięki czemu kolejne wersje wydawane są z dużą częstotliwością, a na jej pokładzie znalazła się masa przydatnych efektów oraz narzędzi.

Dużą zaletą będą: stabilność, intuicyjna obsługa

Dodatkowe informacje: Audacity


Surge

bezpłatne studio muzyczne

Surge to syntezator na licencji Open-Source z pakietem 1000 gotowych brzmień na pokładzie. Ten dostępny jest w formacie VST, AU oraz LV2 i jest w pełni kompatybilny z popularnymi aplikacjami DAW działającymi w środowiskach Windows, macOS, oraz Linux. Architektura instrumentu to 3 oscylatory (każdy działający z 8 klasycznymi algorytmami). Instrumentem powinni w szczególności zainteresować się producenci muzyki elektronicznej.

Dodatkowe informacje: Surge


TX16Wx Software Sampler

bezpłatne studio muzyczne

TX16Wx Softwarowy Sampler to bezpłatny odtwarzacz próbek stanowiący najciekawszą alternatywę dla wiodącego na rynku prym samplera NI Kontakt. TX16Wx posiada wsparcie dla sampli w formatach: WAV, AIFF, Ogg, oraz FLAC.

Duży plus za możliwość odczytu SoundFontów, oraz presetów Akai.

Jeżeli TX16Wx wyda się Tobie zbyt skomplikowany zachęcam do zapoznania się samplerem Grace (uwaga, ten działa wyłącznie w środowisku Windows)

Dodatkowe informacje: TX16Wx Software Sampler


TDR Nova

bezpłatne studio muzyczne

TDR Nova korektor parametryczny z funkcją dynamiki to jedno z dwóch istotnych narzędzi (obok kompresora) niezbędnych w procesie miksingu. Mamy tu do czynienia z 4-pasmowym dynamicznym korektorem z dodatkowymi filtrami (górno- oraz dolnoprzepustowym). Z uwagi na swoją elastyczność wtyczkę można wykorzystać w charakterze korektora, wielopasmowego kompresora, procesora typu deeser, czy prostego filtra audio.

Dodatkowe informacje: TDR Nova


DC1A

bezpłatne studio muzyczne

DC1A intuicyjny kompresor wtyczkowy przeznaczony dla początkujących użytkowników, którzy mają duże trudności z prawidłowym zrozumieniem jak działają tego typu narzędzia.

Bardziej zaawansowanym użytkownikom polecam wtyczkę TDR Kotelnikov

Dodatkowe informacje: DC1A


Limiter №6

bezpłatne studio muzyczne

Limiter №6 to znakomity bezpłatny limiter. Większość osób prace masteringowe przenosi na osoby, które robią to w sposób profesjonalny na co dzień, tym czasem mamy tutaj jedną niewielką wtyczkę, która daje możliwość zmiksowania i z masterowania całej piosenki.

Alternatywą dla powyższego będzie LoudMax produkcji Thomasa Mundta oraz Frontier produkcji D16 Group.

Dodatkowe informacje: Limiter №6


OrilRiver

bezpłatne studio muzyczne

OrilRiver to aktualnie nr jeden, jeśli chodzi o bezpłatne wtyczki pogłosowe. Ten również piastuje pierwsze zasłużone miejsce na naszej liście najciekawszych bezpłatnych wtyczek pogłosowych

Dodatkowe informacje: OrilRiver


MFreeFXBundle

bezpłatne studio muzyczne

MFreeFXBundle to pakiet wyczek efektowych takich jak chór, phraser, bitcrusher i innych narzędzi przydatnych w codziennej pracy nad produkcjami muzycznymi. Alternatywą dla powyższego będzie pakiet przygotowany przez firmę Native Instruments: Komplete Start Bundle

Dodatkowe informacje: MFreeXFBundle