Niemal każdy z nas swoją przygodę z komputerem rozpoczynał od zaznajomienia się z systemem Windows. Z radością stwierdziliśmy, jak się okazywało, że nasz kochany "Bill Gates" obdarował nas wieloma wodotryskami,takimi jak choćby...
 • Windowa Media Player - pozwalający nam na oglądanie filmów czy słuchanie muzyki czy
 • Paint - pozwalający na wykonywanie prostych operacji graficznych
 • i wieloma jeszcze innymi prościutkimi aplikacjiami

Z biegiem czasu jednak nasza wiedza o systemie stale rośnie, i zaczynamy coraz to bardziej się zagłębiać w możliwości naszego komputera. W końcu stwierdzamy, że nasz np. Paint zaczyna nam już nie wystarczać i chcemy czegoś więcej.

Oczywiście w "internecie" znajdziemy wiele różnych odpowiedników Windowsowskich wodotrysków...niemal zawsze dużo bardziej funkcjonalnych.

Pytanie zatem brzmi jaki program i do jakich zadań powinienem wybrać ?

Poniżej postaram się zaprezentować pokrótce możliwości aplikacji, z których korzystam już od 3 lat. Nie były to jednak od samego początku te aplikacje,
w ciągu tego okresu ,instalowałem różnego typu oprogramowanie, inne mniej drugie bardziej udane, studiowałem różnego rodzaju czasopisma, i w ten oto sposób udało mi stwierdzić - ten program jest naprawdę rewelacyjny i spełnia moje oczekiwania, a tamten nie.

A oto moi faworyci :
 • Winrar - program do dekompresji danych. kompresji plików. Program obsługuje własny format RAR jak i najbardziej popularny ZIP, a także nie w pełni (tzn. jedynie rozpakowuje) ARJ, CAB, LZH, ACE, TAR, GZ, UUE, BZ2, JAR i ISO, konwertuje do formatu TGZ i umożliwia tworzenie samorozpakowujących się archiwów. Wyspecjalizowane algorytmy kompresowania plików tekstowych, graficznych i muzycznych, co polepsza znacznie wydajność i prędkość kompresji.
  Program pakuje w trybach: zwykłym, najlepszym i szybkim. Na szczególną uwagę zasługuje użycie algorytmu szyfrującego archiwa AES (Advanced Encryption Standard) opartym na 128 bitowym kluczu. Dzięki AES użytkownik może być znacznie spokojniejszy o bezpieczeństwo danych. Ciekawą opcją jest przewidywanie stopnia kompresji wybranych plików, co pomaga wybrać najbardziej efektywną metodę pakowania.
 • Acrobat reader v7.0 - program umożliwiający otwieranie plików PDF. Format PDF stał się standardowym sposobem zapisu publikacji elektronicznych. W najnowszej wersji dodano możliwość zachowania kopii dokumentu pobranego z Sieci, wyświetlenia transparentnych plików graficznych i automatyczną zmianę rozmiaru tekstu do rozmiaru okna. Można także instalować dodatkowe czcionki (znaki języków azjatyckich) oraz poprawiono sposób wyświetlania tekstu na wyświetlaczach komputerów przenośnych. Cechą charakterystyczną formatu jest to, że Adobe PDF zawsze zachowuje dokładny wygląd oryginalnego dokumentu, z asortymentami czcionek, kolorów, grafiki.
 • Ahead - Nero burning Rom - program pozwalający na nagrywanie płyt CD. Nie zagrożony ze strony konkurencji, nieustannie rozwijany program, o wielu możliwościach. Pozwala na tworzenie obrazów płyt, ich klonowanie, i wiele wiele innych. Program odznacza się przyjaznym interfacem, sposób zrzucania danych na płytkę jest bardzo przyjemny, i polega na przeciąganiu interesujących nas plików z prawego okna do lewego.
 • All Player - program umożliwiający oglądanie filmów na komputerze. Niemal każdy z nas ogląda filmy, a żeby to było możliwe konieczny jest do tego jakiś odtwarzacz... tych w internecie znajdziemy naprawdę sporo... All Player to odtwarzacz filmów zapisanych w wielu formatach, między innymi DivX, AVI, MPG, MP3. Jedną z ciekawych funkcji jest ' IQ Napisów', potrafi analizować długość i czas wyświetlania napisów, i jeżeli uzna, że będą wyświetlone zbyt szybko, poukłada je w kolejce i wyświetli z odpowiednim opóźnieniem. Wersja 2.0 umożliwia zabezpieczanie plików AVI hasłem, potrafi również odtwarzać uszkodzone pliki AVI (na przykład nie ściągnięte w całości z sieci). Program jest w całości po polsku.
{mospagebreak }
 • Broken Cross - Disk Manager - program umożliwiający katalogowanie zbiorów na CD
 • Clone Spy - program umożliwiający odszukanie na dysku duplikatów plików - i usunięcia ich
 • Collins - słownik angielsko-polski i polsko-angielski - szczególnie przyjemny w pracy ponieważ automatycznie wkleja skopiowane słowo, które chcemy przetłumaczyć.
 • Deamon Tools - freewarowe'y program pozwalający na otwieranie obrazów płyt, strasznie łatwy w obsłudze.
 • Diskeeper Professional - program odpowiedzialny za przeprowadzenie szybkiej i sprawnej defragmentacji naszego dysku, jego interface jest bardzo przejrzysty, sam program posiada wiele opcji, które odciążają nas od okresowego defragmentowania dysku (scheduler).
 • Flash Get - program wspomagający ściągnie plików z internetu, program teoretycznie przyspiesza ściąganie zasobów nawet 2- krotnie, pozwala na wznawianie downloadu, przygotowanie listy plików do ściągnięcia i wiele innych.
 • Infran View - doskonała przeglądarka plików graficznych i nie tylko. Konwerter formatów plików graficznych w jednym. Obsługuje większość najpopularniejszych formatów graficznych: JPG/JPEG, GIF, BMP, DIB, RLE, PCX, PNG, TIFF, TGA, RAS/SUN, ICO, AVI, WAV, MID, RMI, WMF, EMF, PBM, PGM, PPM, IFF/LBM, PSD, CPT, MPG/MPEG, MOV i Photo-CD. Program pozwala tworzyć miniaturki obrazów oraz posiada opcję "preview". Aplikacja ma również możliwość prezentowania zdjęć w postaci pokazu slajdów, udostępnia także funkcje automatycznej konwersji wielu plików. W programie dostępnych jest kilkanaście efektów specjalnych służących do manipulowania obrazem, moduł przechwytywania ekranu oraz wbudowany odtwarzacz multimedialny. Funkcjonalność aplikacji można rozszerzać dzięki wtyczkom.
 • Mw snap - program pozwalający na wykonywanie zrzutów ekranowych, Nie ograniczaj się do możliwości opcji "print screen", dzięki MW Snap możesz wykonać zrzut ekranu dowolnego obszaru ekranu, zrzuty menu kontekstowego i wiele innych, program rozprowadzany jest na licencji freeware.
 • Netlook- pozwala na przeglądanie sieci wewnętrznej w sposób szybki, łatwy i przyjemny, nie. Już nie musimy wchodzić "na każdy komputer", by zobaczyć czy dana osoba cokolwiek udostępnia. Program umożliwia wysyłanie krótkich informacji do poszczególnych użytkowników sieci wewnętrznej, za pomocą wbudowanej usługi posłańca. Program można obsługiwać za pomocą skrótów klawiaturowych.
 • Mcafee virusscan - w odróżnieniu np. od Nortona Antyvirusa zajmuje niewiele miejsca na dysku, podczas skanowania nawet nie odczuwamy jego pracy, można go rozbudować o dodatkowe moduły (filtry poczty, dodatkowe wtyczki zabezpieczające przew włamaniem hakerów itd.)
 • Paint Shop Pro - doskonały edytor grafiki rastrowej i wektorowej, osobiście wykorzystuję go do obróbki zdjęć.
 • Pajączek NXG - świetny polski edytor stron www.
  Pajączek 5 NxG Professional to najbardziej wszechstronny, niezwykle wygodny i ogromnie funkcjonalny program do tworzenia serwisów internetowych. Posiada w zasadzie wszystko co potrzebne jest profesjonalnemu webmasterowi do tworzenia zaawansowanych projektów serwisów internetowych. oferuje szerokie wsparcie dla najnowszych technologii internetowych, z których warto wymienić takie jak HTML, XHTML, XML, PHP, JavaScript, VBScript, Perl, MathML, SVG, SMIL, P3P, ASP i inne. Wsparcie to dotyczy nie tylko ułatwionej edycji plików źródłowych w tych językach - program oferuje bowiem kontekstową dokumentację dla wybranego polecenia języka, przeglądanie za pomocą serwera czy funkcję dynamicznego kodu, która uwalnia od konieczności pamiętania poleceń języka.
  Wbudowane w program narzędzia formatowania kodu źródłowego pozwalają zachować przejrzysty kod, a ułatwienia edycyjne przyspieszają i czynią pracę dużo szybszą!
  Pajączka 5 NxG Professional polecamy wszystkim, którzy na co dzień mają do czynienia z tworzeniem publikacji internetowych, a także tworzą je na zamówienie i wymagają "mocnego" programu.
  Program można pobrać ze strony producenta.
 • Partition Magic - najlepszy program do wykonywania wszelkich zadań na dysku (tworzenie, usuwanie partycji, zcalanie itp.)
 • Regcleaner - program pozwalający na usunięcie błędnych wpisów z rejestru, bez zaglądania do niego z poziomu Windowsowskiego edytora rejestru. Regcleaner sam znajdzie błędne wpisy, tworzy kopie usuniętych kluczy, tak więc zawsze jestśmy w stanie cofnąć ostatnie zmiany.
 • The Bat - wspaniały program pocztowy
 • Total Commander - klasyka w doskonałej formie - czyli najlepszy program, pozwalający na wykonywanie szeregu różnych operacji na dysku (kopiowanie, przenoszenie usuwanie itp). Ja osobiście nie mogę się obejść bez tej aplikacji. Jego możliwości są tak duże, że musiałbym tu wiele napisać, wspomnę więc tylko o najbardziej przydatnych narzędziach, a są nimi między innymi :
  • narzędzie do szybkiej zmiany nazw wielu plików
  • świetny klient ftp
  • możliwość tworzenia zakładek - umożliwiająca w szybki sposób dostanie się do danego katalogu
  • i wiele innych
  • pozwala na tworzenie dokumentów zawierających spis wszystkich plików np. w danym katalogu
  Osobiście polecam bardziej rozbudowaną wersję tego narzędzia - TC POWERPACK - zbudowana na bazie oryginalnego total commandera z ogromną ilością automatycznie skonfigurowanych wtyczek.
  Jeśli nie jesteś zwolennikiem ciągłego używania myszki, a klawiatura jest dla Ciebie niezastąpiona, masz głowę do zapamiętania skrótów klawiaturowych - to ten program jest dla Ciebie !
 • WinAmp - kolejna już legenda, program znany nawet tym, którzy nie wiele mieli z komputerem do czynienia - odtwarzacz muzyki.
 • Xp-antispy - malutki programik, pozwalający na dostosowanie naszego systemu to własnych potrzeb. Za kilkoma kliknięciami myszą jesteśmy w stanie całkowicie odinstalować np. windows messengera, a także dokonać szybkiej konfiguracji ustawień systemu nie zaglądając do rejestru.
 • Firefox - przeglądarka - jeszcze do niedawna zarzekałem się, że nigdy nie zainstaluję żadnej innej przeglądarki pozostając wiernym IE. Czasy się jednak zmieniają i ludzie też - po nieudanych perypetiach z Operą - którą raz skusiłem się zainstalować jednak się troszczkę zraziłem ( z poszanowanie dla tych którzy korzystają z Opery ). Postanowiłem spróbować z Firefoksem. Ta przeglądarka mile mnie zaskoczyła. Jej prosty interface, wiele dodatkowych pluginów.... ach, ech co tu dużo pisać, sam sprawdź a gwarantuję, że nie powrócisz do swojej starej przeglądarki !!!
Oczywiście nie wyczerpałem tutaj wszystkich i jak tylko znajdę troszeczkę chęci i czasu napiszę. W końcu gusta się zmieniają a ja ciąglę poszukuję.