W dobie szybkich komputerów, łatwej dostępności odpowiedniego hardware"u, oraz odpowiedniego oprogramowania niemal każdy , nawet ten nie posiadający słuchu czy znający nut może robić muzykę... Oczywiście muzyka sama jest sztuką i przecież nie chodzi o to, żeby zrobić coś, co nie będzie się nam podobało.

Zatem jeśli chcesz robić muzykę, w oparciu o komputer na pewno nie obejdziesz się bez:

  • komputera najlepiej z kartą dzwiękową
  • dość dobrych głośników - polecam głośniki firmy Creative
  • dużego monitora najlepiej 19" lub większy - przy takim zdecydowanie lepiej się pracuje
  • klawiatura sterująca - nie wszystkim koniecznie potrzebna, jeśli jednak nie miałbyś ochoty na wstukiwanie nut za pomocą myszki lub klawiatury 'qwerty', to ta będzie jak najbardziej wskazana

Klawiatura Sterująca


Ostatnimi czasy na rynku pojawiło się wiele sterowników (bo tak właśnie inaczej określa się klawiatury sterujące) które spełnią oczekiwania prawie każdego z nas. Ja sam używam Edirola PCR-50. Więcej informacji na temat tej klawiaturki znajdziesz tu Jest to niedrogi, funkcjonalny i miły dla oka instrument. Jednak dla tych którzy mają większe wymagania (i jednocześnie bardziej zasobniejsze portfele) poleciłbym najnowsze modele firmy Novation a szczególnie serię X-treme.

 

Komputer


Czy aby robić muzykę na najwyższym poziomie koniecznie potrzebować będę komputera z wysokiej klasą kartą dźwiękową ?

NIE !!!. Sam posiadam komputer multimedialny,przeciętny jak na dzisiejsze standardy i ten mi w zupełności wystarcza, z multimedialną kartą dzwiękową Sound Blaster Audigy - obecny jej koszt to jakieś 150 złotych (a nie jakąś tam za 2000 zł).
      Jeśli chodzi o konkretne podzespoły komputera na pewno nie powinniśmy oszczędzać na pamięci RAM W dzisiejszych czasach 512 MB to juz standard, konieczny będzie również szybki procesor... i nie kupujcie jakiś tam Celeronów czy Duronów. Polecam Athlony. Te są stosunkowo nie drogie i świetnie się sprawdzą szczególnie tam gdzie potrzeba jest dużo pary.

Czym właściwie różni się multimedialna karta dźwiękowa od tej "profesjonalnej"?

Wykaz elementów

  • ceną
  • liczbą wejść - te przydają się jedynie wtedy jeśli zamierzamy nagrywać z wielu źródeł zewnętrznych (osobiście do tej pory nie miałem takiej potrzeby)
  • parametrami (obecnie najlepsze karty posiadają następujące parametry 24\192)

Głośniki


Wbrew pozorom mogłoby się wydawać, że te nie są istotnym elementem...w rzeczywistości są jednak bardzo ważne...ogólnie nie powinny być być to głośniki z najwyższej półki

Osobiście w swojej pracy jako odsłuchu wykorzystuję niedrogie głośniki firmy Creative model SB-250.


Monitor


Kupując monitor nie oszczędzajmy zbytnio. Wiadomo, że cena jest adekwatna do jakości. Im droższy tym lepszy. W dobie coraz to bardziej powszechnych monitorów tzw. LCD korzystne okazaoby się posiadanie 17" (siedemnastki). Pamiętać należy, że 17' calowym monitorom LCD odpowiadają 19' monitory CRT.

Co nam daje duży monitor ?

  • większy komfort pracy
  • praca w dużych rozdzielczościach
  • możliwość "zmieszczenia" na ekranie większej ilości np. pluginów