Wtyczka programowa nie jest samodzielnym programem. Nie może funkcjonować bez programu bazowego. Jej funkcjonowanie porównać można do zewnętrznego procesora, włączone do punktu insertowego w stole mikserskim.

Obecnie na rynku możemy znaleźć setki wtyczek różnego rodzaju, przeznaczenia i jakości, dostępnych zarówno dla programów działających na komputerach PC, jak też Apple Macintosh. W świecie PC króluje standard o nazwie VST, drugim jest DirectX. W mojej pracy wtyczki odgrywają olbrzymią rolę. Są one źródłem niezliczonej ilości brzmień, które są dostarczane w postaci presetów przez producenta wtyczki. Wtyczki programowe zwane również syntezatorami programowymi pozwalają na kreacje własnych brzmień przy pomocy posiadanych przez nie suwaków (sliders) i gałek (wheels). Muszę przyznać, że jest to niesamowita frajda.

Poniżej zamieszczam listę syntezatorów godnych polecenia, (wszystkie opisane poniżej wtyczki są płatne.)


Vsti ze stajni Rgc Audio

  Rgc Pentagon v1.4 Vsti

syntezator charakteryzujący się wspaniałym dostępem do wszystkich parametrów dzięki wyprowadzeniu na panel wirtualnych gałek. Na jeden głos przypadają 4 oscylatory i generator szumu. 64-głosowa polifonia. Wtyczka ta doskonale sprawdzi się w wielu gatunkach muzycznych


Rgc Z3ta+ v1.4 Vsti 

64 głosowy instrument oparty na syntezie o nazwie waveshaping. wytwarzanie brzmienia oparto na symulacji brzmienia analogowych instrumentów z kształtowaniem fali. Wtyczka ma 6 oscylatorów, modulator kołowy, 2 rozbudowane filtry pracujące w 10 trybach 6 LFO, 8 generatorów obwiedni i blok efektów. Instrument posiada 6 banków po 128 presetów każdy. Łakomy na moc procesora.


Vsti ze stajni ReFx

  ReFx Beast v1.0 Vsti

składa się z dwóch jednakowych bloków syntezy, każdy blok ma niezależną regulację oscylatorów, filtru, dynamiki, przesterowania, i ustawienia w panoramie, dzięki czemu umożliwia uzyskanie możliwie szeroko brzmiących dźwięków. Wspólny dla obu torów blok delay i pogłosu.



 ReFx PlastiCz v1.0 Vsti

świetny syntezator wykorzystujący unikalną technologię mieszania fal wytwarzanych przez 2 oscylatory, z których każdy może wytwarzać 64 różne przebiegi. Wewnętrzny procesor oferuje 10 typów efektów. W zestawie 128 presetów.

  ReFx Vanguard v1.50 Vsti

to wysokiej jakości wtyczka nadająca się szczególnie do muzyki trance itp. Wtyczka zastąpiła plug-in Junox2, o którego upomniała się firma Roland. Vanguard to instrument, w którym programowanie nowych barw jest dziecinnie proste - zresztą sami sprawdźcie.


 ReFx Slayer v2.53 Vsti

programowy symulator brzmienia gitary elektrycznej, klasycznych efektów, wzmacniaczy i głośników. Możliwość jednoczesnego wykorzystania do 16 efektów. Wtyczka pozwala pracować w charakterze procesora efektów pozwalając obrabiać zewnętrzny sygnał pochodzący np. z gitary.






Vsti ze stajni Novation


 Novation V-Station v1.4 Vsti

wirtualny odpowiednik syntezatora K-Station. Instrument wyposażony jest w 200 wysokiej klasy presetów i umożliwia zapisanie w pamięci kolejnych 400. Wtyczka posiada 3 oscylatory, zestaw filtrów, programowalny arpeggiator i blok efektów. 8-głosowa polifonia.

 Novation Bass Station v1.1 Vsti

syntezator bazujący na Bass Station Keyboard i Bass Station Rack.

Vsti ze stajni Luxonix

 Luxonix Ravity Vsti

Dźwięk generowany jest na podstawie próbek PCM o objętości 32 MB. Maksymalna polifonia uzależniona jest od naszego komputera. Dźwięk generowany jest przez mechanizm NAVI engine w dwóch trybach - syntezatorowym. W trybie SYNTH do dyspozycji są 4 arpeggiatory, 24 algorytmy efektowe i wielowarstwowa konstrukcja programu PERFORMANCE. Instrument nie pracuje w tradycyjnym trybie MULTITIMBRAL.


Zaprezentowane powyżej instrumenty wtyczkowe nie wyczerpują wszystkich istniejących na rynku. Tych w rzeczywistości są setki. Skupiłem się jednak na powyższych z tego względu, iż te są łagodne na moc procesora (choć w dobie dzisiejszych komputerów trudno będzie prawdopodobnie zobaczyć podczas pracy pot na naszych blaszakach) i charakteryzują się bardzo dobrym brzmieniem, które możemy wykorzystać niemal w dowolnym gatunku muzycznym, choć ja głównie polecałbym je przy produkcji muzyki dance, techno, itp.

Na rynku Vst dostępne są również tzw. wtyczko-sample...są to pluginy, które zawierają szeroką bibliotekę sampli sprzężoną z tym pluginem. Instrumenty takie zajmują po kilka CD i są na ogół bardzo drogie. Cena jest jednak adekwatna to jakości brzmień, które okupują niemiłosiernie nasz RAM niejednokrotnie zmuszając użytkowników zasobnych w niewielką jego ilość na rezygnację z korzystania z nich. A są to między innymi:

 


Vsti ze stajni Spectrasonics


Najbardziej do gustu przypadł mi Atmosphere, który znakomicie nadaje się do robienia głębokich, kojących uszy tzw. padów polecam go szczególnie tym, którzy robią muzykę ilustracyjną czy tzw. EL-muzykę, ala Tomasz Ostrowski

Drugi plug-in z powyższej trójcy - Trylogy odpowiedzialny jest za znakomitej jakości bassy, ale nie tylko.
Trzeci natomiast - Styrus jest źródłem pętli instrumentalnych.


Vsti ze stajni IK Multimedia

Sample Tank v2 to znakomity sampler, który odtwarza nie tylko próbki dźwiękowe własnego formatu, ale także próbki niemal wszystkich znanych marek samplerów (Akai, E-mu i inne). Sam instrument oferuje w pełnej wersji aż 1500 brzmień, ale możliwe jest jeszcze zakup dodatkowego zasobu próbek, które przygotowane zostały przez inne firmy.

 Całkiem niedawno firma IK Multimedia udostępniła bezpłatną wersję swej topowej wtyczki, która jest w pełni funkcjonalna przy czym zawiera tylko wybrane brzmienia...jednak co miesiąc mają być publikowane kolejne .Warto więc co jakiś czas zaglądać na stronkę ; www.ikmultimedia.net


Wspomnieć również należy że wszystkie powyższe wtyczki należą do komercyjnych, zatem troszeczkę kosztują. Na szczęście wyjściem z sytuacji jest oprogramowanie freeware. Tutaj znajdziemy wiele wtyczek. Nie wszystkie są udane, ale jest kilkanaście takich, które świetnie brzmią, i na pewno nas nie zawiodą. Opis moim zdaniem najlepszych wtyczek za free znajdziesz tutaj.

Powyższe zestawienie nie kończy ostatecznie wszystkich wtyczek jakie istnieją na rynku. Tych jest naprawdę dużo. Niemal co dziennie pokazuje się coś nowego. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć czegoś więcej na temat wtyczek - polecam stronę : kvraudio (anglojęzyczna) - odnośnik do niej znajdziesz w dziale linki a także dział najnowsze vsti na mojej stronie - tu po Polsku.