Fl Diagnostic tools - naprawianie uszkodzonych flp Na forum często piszecie o problemie uszkodzonych plików projektów Fruity Loopsa. O wystąpieniu problemu sygnalizowani jesteśmy pojawieniem się komunikatu,  którego treść brzmi: An error occured while reading the FLP file.
It may be corrupted,or some plugin caused an error while opening.
Na pytanie postawione w dziale Fl FAQ odpowiadam, że nie ma już nadziei, jednak z drugiej strony może warto wypróbować narzędzie napisane przez twórców Fl Studio - diagnostic.

Najczęstrzym powodem uszkodzeń projektów FLP są wtyczki pochodzące od producentów trzecich (nie będące natywnymi, dostarczanymi ze środowiskiem Fl STudio). Uszkodzenie pliku następuje w chwili zapisu projektu.
Program Diagnostic posiada wbudowaną funkcję odzyskiwania uszkodzonych plików, stąd też warto po nie sięgnąć.

Praca z programem sprowadza się do odnalezienia wtyczki, która odpowiedzialna jest za uszkodzenie projektu. Z chwilą odnalezienia wtyczki sprawiającej kłopot projekt *.flp powinien się zacząć ładować.Po uruchomieniu programu naszym oczom ukaże się następujące okno dialogowe [1]:

w którym przeczytamy, iż program Fl STudio diagnostic pozwala na rozwiązywanie problemów związanych z aplikacją fl studio (naciskamy Next)

W kolejnym kroku [2] mamy do wyboru dwie opcje. Jako że nasz problem związany jest z uszkodzonym plikiem *. FLP wybieramy: Fix an Fl Studio file that can't be loaded anymore.
W następnym kroku wskazujemy plik przeznaczony do naprawy [3]

W oknie Plugin selections [4] wskazujemy wtyczki, które mogą być odpowiedzialne za niemożność wczytania projektu.

W oknie [5] wybierz Browse wskazując miejsce oraz nazwę pliku, do którego zapisany zostanie naprawiony przez program fl studio diagnostic plik projektu.

Kliknij Finish [6] by zakończyć pracę programu.

 Na końcu uruchom plik FLP wygenerowany przez aplikację Fl Studio diagnostic i zobacz czy się udało. Powodzenia.

W jaki sposób uniknąć przykrych sytuacji związanych z uszkodzonymi plikami?

  1. zapisywać  kolenje wersje projektu (skrót CTRL + N - save new version)
  2. w przypadku niepowodzenia z programem diagnostic tools spróbować otworzyć własny projekt u kolegi/koleżanki
  3. często jest tak że plik naszego projektu po zapisaniu ma rozmiar 0 kb (z tym nic się już nie da zrobić)
  4. warto również zajrzeć do katalogu C:\Program Files\Image-Line\FL Studio\Trash bin\. Znajdziesz w nim plik o nazwie backup.flp albo backup. zip w zależności od tego w jakiej formie dokonywałeś zapisu ostatniego pliku. Plik backup.flp tworzony jest automatycznie przez program fl studio.

Program diagnostic znajdziesz na naszej stronie w dziale downloads (sekcja Fl studio).