xilslabSynthix, produkcji XILS-lab to trzeci z kolei syntezator programowy (obok wtyczek xils 3 le oraz PolyKB II). Zamierzeniem producenta było odtworzenie luksusowego 8-głosowego, analogowego, polifonicznego syntezatora Synthex z 1982 roku, zaprojektowanego przez Mario Maggiego a zbudowanego przez włoską firmę Elka.

Synthex był jednym z bardziej ulubionych syntezatorów Jean-Michel Jarrea (hipnotyzujące brzmienie laserowej harfy, którą usłyszeć można w odosobnieniu na albumie z 1986 roku – zatutułowanego Rendez-Vouz – a który sprzedał się w wielomilionowym nakładzie).

Jak na wirtualnego analoga przystało, Synthix z powodzeniem łączy standardowe (na dzisiejsze czasy funkcje) z kilkoma nowymi.

Szerokie spectrum brzmień poczynając od prostych, przez nowoczesne bardziej skomplikowane patche można stworzyć przy pomocy powyższej wtyczki wykorzystując tryb edycji prostej.

Synthix dystrybuowany jest w pakiecie z 250 brzmieniami zaprogramowanymi przez co bardziej znanym producentów (Paul Wiffen, Kelvin Ford, Cliff Douse, Kire, Lotuzia, Peter Schelfhout, Soundsdivine, Tzadi, Ingo Weidner, Adam Borseti oraz Vivolator).

Do najciekawszych funkcji wtyczki zaliczyć należy:

  • polifoniczny sequencer,
  • tryb gitarowy
  • własny blok efektów (delay, chorus, phaser, oraz podwójny EQ.)
  • funkcja split (możliwość uzyskania 8 niezależnych warstw).

 xilslab synthix

Cena i dostępność: Synthix kosztuje 169 Euro dostępny na platformy: Mac OS X (10.3.9+) oraz Windows (XP, Vista, and 7) w formatach AU, VST oraz RTAS. XILS-lab Synthix dostępny jest również w pakiecie z Kromalaser.

Do 31 lipca 2011 możliwość zakupienia z 30% zniżką.

Źródło: XILS-lab