the bestPrezentowane poniżej zestawienie najciekawszego bezpłatnego oprogramowania VST podzielone zostało na pięć kategorii:

  • Najlepszy bezpłatny syntezator VST roku 2020
  • Najlepszy bezpłatny efekt VST roku 2020
  • Najlepszy bezpłatny program do obsługi wtyczek VST roku 2020
  • Najlepsza aktualizacja istniejącej wtyczki, która pojawiła się w roku 2020
  • Najciekawszy producent bezpłatnych wtyczek roku 2020

Przeczytaj również: Zbuduj swoje STUDIO MUZYCZNE na bazie bezpłatnego oprogramowania

Na końcu zestawienia znajdziesz wtyczki, które pomimo iż nie znalazły się w zestawieniu głównym, są godne polecenia i jeśli jeszcze ich nie testowałeś, powinieneś się nimi zainteresować. Zatem jeśli przespałeś rok 2020 i właśnie się obudziłeś, to w tym tekście znajdziesz wszystko to, co w roku 2020 swoją premierą sprawiło użytkownikom wiele radości.

Zatem do dzieła:

Najlepszy bezpłatny syntezator VST roku 2020: Vital Basic

Syntezator Vital Basic został opracowany przez Matta Tytela, stojącego za wtyczką Helm. Plugin posiada silnik brzmieniowy, który śmiało może rywalizować z najlepiej sprzedającymi się komercyjnymi rozwiązaniami jak Xfer Serum czy NI Massive przy zachowaniu rewolucyjnego podejścia do interfejsu oraz ceny, której nikt nie przebije. Podstawowe wydanie wtyczki jest oczywiście bezpłatne. Jeżeli pokusimy się o przekazanie Autorowi 25 dolarów, otrzymamy dodatkowe presety, czy więcej tablic wavetable. Virtual Basic to absolutny NUMBER ONE roku 2020.

vital-synthesizer

Dodatkowe informacje: Vital Basic

Najlepszy bezpłatny efekt VST roku 2020: Valhalla Supermassive

 

Valhalla Supermassive to bezpłatny efekt pogłosowy. To taki bilet do raju, w którym pojęcie pogłosu nie ma końca. Przy okazji warto wspomnieć o innej wartościowej wtyczce firmy Valhalla: ValhallaFreqEcho VST

Supermassive VST

Dodatkowe informacje: Valhalla Supermassive

Najlepszy bezpłatny program do obsługi wtyczek roku 2020: Waveform Free

 

Waveform Free to bezpłatna stacja robocza rozwijana przez firmę Tracktion Corporation. Pierwszy raz zapowiedziana podczas zimowych targów NAMM 2020, a bezpłatnie udostępniona kilka miesięcy później. Obok programu Bandlab firmy Cakewalk, to obecnie jeden z najlepszych bezpłatnych DAW-ów na rynku.

Dla bardziej wymagających dostępna jest wersja Waveform Pro (a której cena rozpoczyna się od 69 dolarów). Ta nacechowana jest większą ilością wirtualnych instrumentów oraz efektów na pokładzie, dostępnością bardziej zaawansowanych narzędzi, wbudowanym odtwarzaczem wideo oraz wsparciem premium.

tracktion-t7-daw-free

Dodatkowe informacje: Waveform Free

Najlepsza aktualizacja istniejącej wtyczki, która pojawiła się w roku 2020: Sitala

 

Wtyczka Sitala - łatwo przeoczyć to proste narzędzie. Niektórzy nawet nie biorą go na poważnie. Ale właśnie w prostocie leży siła tego bezpłatnego samplera perkusyjnego. Instrument posiada 16 kanałów, z możliwością wczytywania próbek metodą przeciągnij i upuść.

Korekta wysokości czy obwiedni wykonywana jest tu w locie. Pod koniec 2020 producent oficjalnie zaprezentował wersję 1.0 wzbogaconą o narzędzie do przycinania oraz dzielenia próbki na kawałki z wykorzystaniem timingu.

sitala-drum-sampler

Dodatkowe informacje: Sitala

Najciekawszy producent bezpłatnych wtyczek roku 2020: Analog Obsession

 

Analog Obsession przywrócił swoje wtyczki do życia na licencji „zapłać ile chcesz” z początkiem 2020. Aktualnie wszystkie pluginy tego producenta dostępne są na stronie Patreona.

W przeszłości, wiele mówiło się o wtyczkach Analog Obsession, jednakże te nie okazały się na tyle dobre, by móc rywalizować z lepszymi od siebie. Przez kolejne lata wiele się zmieniło. Aktualnie wtyczki producenta są bardziej dopracowane.

analogobsession

Dodatkowe informacje: Analog Obsession

Najlepsze wtyczki roku 2020: Wyróżnienia

Rok 2020 przyniósł wiele ciekawych wtyczek a wyróżnienie czy wręcz wspomnienie o nich wszystkich nie jest możliwe. Dlatego odsyłam do sekcji, w której poczytać możecie o najciekawszych premierach roku 2020. Na poniższej liście natomiast znajdziecie moje ulubione pozycje:

 

Pendulate firmy Newfangled Audio

Wtyczka Pendulate to innowacyjny syntezator monofoniczny wykorzystujący nową technologię oscylatora opierającą się na właściwościach fizycznych podwójnego wahadła.

pendulate vst

Dodatkowe informacje: Pendulate

 

BBC Symphony Orchestra Discover firmy Spitfire Audio

BBC Symphony Orchestra Discover to bezsprzecznie najlepszy orkiestrowy instrument dla początkujących. Wprawdzie wyceniono go na kwotę 49 Euro, ale wypełniając ankietę na stronie producenta wtyczkę pozyskujemy dodatkowych kosztów. Na pokładzie 33 gotowe brzmienia w wśród nich instrumenty smyczkowe, trąbki, flety, perkusje orkiestrowe

,

bbc-orchestra-discover vst

Dodatkowe informacje: BBC Symphony Orchestra Discover

Odin 2 firmy TheWaveWarden

Wtyczka Odin 2 to monstrum wśród wtyczek. Ten 12-głosowy syntezator posiada nieograniczone możliwości modulacji. Ilość funkcji jest nie do wylistowania. Oto najciekawsze z nich: 3 oscylatora, każdy z możliwością hostowania 1 z 11 dostępnych rodzajów oscylatora. Na pokładzie oscylatory: wavetable, FM, chiptune, wektorowy oraz taki który można swobodnie personalizować.

odin 2

Dodatkowe informacje: Odin 2

TDR Molotok firmy Tokyo Dawn Labs

TDR Molotok oparto na legendarnym kompresorze MOLOT autorstwa Vladislava Goncharova, odpowiedzialnego za wtyczkę Nova-67P. Plugin doda anlogowego charakteru brzmieniom perkusji, basu…

tdr-molotok vst

Dodatkowe informacje: TDR Molotok

 

CHOW Tape Model firmy Jatin Chowdhury

CHOW Tape Model to niezwykle dobrze przygotowana emulacja właściwości taśmy szpulowej, a przez co wykorzystywana do nasycania sygnału niespójnym szumem. Całość oparto na modelowaniu fizycznym a prace prowadzono na uniwersytecie w Stanfordzie przy projekcie Music 420. Pierwotne zamierzenie wtyczki to modelowanie odtwarzacza taśmowego Sony TC-260

chow-tape vst

Dodatkowe informacje: CHOW Tape Model

HY-Poly Free firmy HY-Plugins

HY-Poly Free jest bezpłatnym polifonicznym wirtualnym syntezatorem odznaczającym się parą oscylatorów z efektem wibrato oraz możliwościami ich synchronizacji, suboscylatorem, generatorem szumów, podwójnym filtrem, 4 obwiedniami, podwójnym FLO, trzema sekwenserami, oraz trzema efektami (między innymi delay oraz chorus).

hy-poly-free

Dodatkowe informacje: HY-Poly Free

VariSpeed firmy GSi

Jako analogowy fan linii opóźniających, wtyczki VariSpeed nie mogło ominąć powyższe zestawienie. W zamyśle autora to emulacja urządzenia Copicat IC400 produkcji Watkins. Ciekawym rozwiązaniem , jakie zastosowano na owe czasy, kiedy wprowadzono pierwowzór, było zastosowanie silnika przesuwającego taśmę ze zmienną szybkością, co przekładało się na ciekawy efekt zmiany szybkości opóźnienia. Na dodatek wtyczka posiada swój analogowy charakter.

varispeed vst

Dodatkowe informacje: VariSpeed

Zachęcam do dzielenia się linkiem do powyższego tekstu na portalach społecznościowych, forach audio czy własnej stronie.