the bestWracamy do tematu bezpłatnych wtyczek w ramch katalogu, który budowany jest od jakiegoś czasu.

W dniu dzisiejszym zajmiemy się najciekawszymi pluginami odpowiedzialnymi za jego przesterowanie. Na poniższej liście znaleźć można za równo propozycje w formacie VST jaki AU. Wszystkie działają bezproblemowo w popularnych aplikacjach typu DAW na komputerach klasy PC oraz Mac.

 Przeczytaj również: The best free reverb software czyli najciekawsze darmowe efekty pogłosowe

Niezależnie od tego, jaki gatunki muzyki znajdują się w kręgu twego zainteresowania, przesterowane brzmienia znaleźć możemy w każdym z nich. Używanie wtyczek typu distortion z jednej strony pozwala nadać brzmieniu bardziej analogowego charakteru, z drugiej zaś pazurka i sprawdzić, że utwór będzie brzmiał bardziej surowo i drapieżnie.

Aktualnie wtyczki typu przester można sklasyfikować na kilka typów: przestery fazy, bitrkruszery, emulacje przedwzmacniaczy hardwerowych, przestery dynamiczne.

Zatem jeśli szukasz odpowiedniej wtyczki do swego projektu, zachęcam do zapoznania się z poniższą listą.

1.FuzzPlus 3 firmy Audio Damage (MacOS, Windows)

audio-damage-fuzzplus3

Wtyczka, której nazwa wnosi całkiem sporo. Niszczyciel brzmienia na drodze jego nasycania czy przesterowania. Plugin oferuje dolnoprzepustowy filtr (ten sam, który znajdziemy w syntezatorze Korga MS-20). Tylko 5 parametrów, którymi możemy sterować. W ramach sekcji filtra możemy ustawić wartości częstotliwości oraz rezonansu. Pokładowy analizator widma daje spojrzenie na poziom ingerencji w sygnał poddawany przeróbce. Sam analizator nie należy do najdoładniejszych.

Dodatkowe informacje: FuzzPlus 3 (VST/VST3/AU/AAX)

 

2.Krush firmy Tritik (MacOS, Windows)

Poszukujesz czegoś bardziej ekstremalnego? Krush to kolejna propozycja, z trzema parametrami kontroli oraz możliwością wyboru typu przesteru (drive, crush bądź downsample). Sekcja filtra zbudowana została na bazie dolno- i górnoprzepustowego filtra z możliwością kontroli częstotliwości oraz rezonansu. Dodatkowymi atutami są opcje modulacji, czy możliwość ustawienia parametru Rate.

tritik-krush

Dodatkowe informacje: Krush (VST/AU)

 

3.Temper produkcji Creative Intent (MacOS, Windows)

Wtyczka, której możliwości wykraczają daleko poza te znane ze standardowych klipperów. Plugin opiera swe działania na algorytmach przesteru fazy.

creative-intent-temper

Dodatkowe informacje: Temper (VST/AU)

 

4. SGA1566 producenta Shattered Glass Audio (MacOS, Windows)

sga1566

The SGA1566 to emulacja przedwzmaczniacza sprzętowego opartego na dwóch jednostkach 12AX7. Wtyczka sprawdzi się zarówno wpięta na kanale master (podczas pracy nad finalnym miksem), jak i podczas pracy z niezależnymi ścieżkami (wokal oraz bas)

Dodatkowe informacje: SGA1566 (VST/AU)

 

5. Tube Saturator Vintage producenta Wave Arts (MacOS, Windows)

tube-saturator-vintage

Wave Arts Tube Saturator to wierna emulacja 12AX7, o dużej podatności na moc obliczeniową komputera, doskonała alternatywa dla komercyjnych wtyczek z logo Waves czy Slate.

Dodatkowe informacje: Tube Saturator Vintage (VST/AU)

 

6. Saturation Knob producenta Softube (MacOS, Windows)

Chyba nie ma prostrzej wtyczki niż tytułowy Softube, dwoma parametrami: gałką pozwalającą kontrolować poziom nasycenia sygnału, oraz przełącznikiem, wskazującym, które częstotliwości mają zostać poddane procesowi nasycenia.

softube-saturation-knob

Dodatkowe informacje: Saturation Knob (VST/AU/AAX/RTAS)

 

7. Greed Smasher prducenta Mercuriall (MacOS, Windows)

Mercuriall znany jest z produkcji pluginów najwyższych lotów. W przypadku Greed Smashera nie jest inaczej. Emulacja kostki Mesa/Boogie daje możliwość kontroli trzech parametrów: Gain, tone oraz level.

mercuriall-greed-smasher

Dodatkowe informacje: Greed Smasher (VST/AU)

 

8. Marauder producenta AudioParlour (Windows)

marauder-vst

Marauder jest jedynym dynamicznym przesterem na liście. Przesterowanie sygnału odbywa się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to analiza przetwarzanego sygnału, a następnie przepuszczanie go przez obwody VCA. Kontrola obwiedni odbywa się z poziomu kompresora.

Dodatkowe informacje: Marauder (VST)

Zachęcam do dzielenia się linkiem do powyższego tekstu na portalach społecznościowych, forach audio czy własnej stronie.