the bestPowszechnie wiadomo, że wysokiej jakości analogowy sprzęt odpowiedzialny jest za wzbogacanie brzmienia poprzez dodanie “tego czegoś” jest bardzo drogi. Dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na prawdziwe analogi, w świecie wirtualnym znajdą się programowe odpowiedniki, których cena często wynosi zero.

Wszystko za sprawą hojności oraz wiedzy producentów. W poniższym tekście znajdziemy wykaz najlepszych darmowych saturatorów w postaci wtyczek VST/AU.

Zatem jeżeli jesteś zainteresowany dobrym analogowym pluginem emulującym taśmę, konsolę do miksowania, czy wzmacniacz lampowy – zdecydowanie powinieneś kontynuować lekturę tego tekstu.

Na początek przyjrzymy się jednak trzem najciekawszym wtyczkom, które znalazły się na liście.

#1 FerricTDS producenta Variety Of Sound (Windows)

dc09_29_ferrictds.png

FerricTDS producenta Variety Of Sound.

Jeżeli miałbym wybrać z poniższej listy tylko jeden plugin celem używania do końca życia zdecydowanie byłby to FerricTDS produkcji Variety Of Sound. Ten jest bez wątpienia jest numerem 1 jeśli chodzi o narzędzia do wysycania sygnału.

Cześć użytkowników twierdzi, że uzyskane rezultaty są bardzo subtelne i delikatne. Efekt staje się intensywniejszy, jeżeli zwiększymy poziom głośności sygnału na wejściu. Jest do doskonały plugin do pracy z próbkami Rolanda TR-808. Jedyną wadą pluginu jest praca wyłącznie w 32-bitowych środowiskach Windows.

#2 Nebula3 Free producenta Acustica (Mac/Win)

nebula3_free.png

Nebula3 Free producenta Acustica.

Nebula3 Free to kolejne narzędzie godne uwagi służące do kolorowania sygnału na poziomie miksingu. Plugin jest bardzo podatny na moc obliczeniową CPU co jest jego największą wadą.

#3 SGA1566 producenta Shattered Glass Audio (Mac/Win)

sga1566.jpg

SGA1566 producenta Shattered Glass Audio.

SGA1566 to zdecydowanie najlepsza emulacja przedwzmacniacza lampowego. Całość oparto na precyzyjnym modelowaniu obwodów przez co brzmienie plugniu jest autentyczne.

Lista darmowego oprogramowania do nasycania sygnału

Poniżej znajdziesz rozszerzoną listę darmowych narzędzi do nasycania sygnału w postaci wtyczek VST/AU:

Zachęcam do dzielenia się linkiem do powyższego tekstu na portalach społecznościowych, forach audio czy własnej stronie.